۵ درس کارآفرینی از الون ماسک

درس های کارآفرینی

 

درس های کارآفرینی

 

ممکن است شخصیت الون ماسک کارآفرین آمریکایی و بنیان گذار بای بال یکی از بارزترین شخصت های مهم در طی چند سال گذشته باشد. الون ماسک از ابتدای کارآفرینی روشی انقلابی داشت این روش باعث شد موفقیت او روی کره زمین منعکس شود. امروز می خواهیم درس هایی از این مرد موفق را برای شما توضیح دهیم با ما همراه باشید.

 

حل کردن مشکلات دیگران

بیش تر ما بر روی کارهای آسان و سودآور تمرکز می کنیم، همیشه از خود می پرسیم بعد از به پایان رساندن این پروژه چه اندازه سرمایه به دست می آورم؟ یا درآمد من از این کار در ماه چقدر است؟ و بسیاری از سوالات دیگر. اما آیا درباره تاثیر این کارها در منابع انسانی یا کار خود چیزی می پرسیم؟ آیا با انجام این کار مشکلات بسیاری در آینده حل می شود؟
کارآفرینان اندکی هستند که به این روش فکر می کنند و بسیاری از کارآفرینان به فکر درآمد خود می باشند الون ماسک از خود سوال می کند بهترین راه های کسب درآمد برای تاسیس شرکت چیست؟
الون ماسک در همه ملاقات کاری خود درآمد را در اولویت قرار نمی دهد و به ضررهایی که منابع انسانی را تهدید می کند توجه دارد. برخی فکر می کنند هر کارآفرینی نمی تواند همه این موارد را انجام دهد اما شما و فرزندان خود نتیجه این کارها را در آینده خواهید دید.

 

مدیریت خطرها

خطرهای فراوانی هنگام تاسیس شرکت ها کارآفرینان را تهدید می کند. این خطرات به اندازه ای ست که ممکن است بیش تر سرمایه خود را از دست بدهید بیش تر کارآفرینان از ترس از دست دادن سرمایه از کار دست می کشند.
اما خطرها برای الون ماسک مشکل خاصی نیستند ماسک یکی از کارآفرینانی بود که بخاطر تاسیس شرکت خود دست به ریسک های فراوانی زد مثلا؛ ۱۰۰ میلیون دلار برای امتحان کردن و فرستادن موشک اسپیس ایکس پرداخت کرد و وقتی دو بار شکست خورد می خواست شرکت را تعطیل کند در بار اول و دوم ۹۰۰ میلیون دلار برای این کار هزینه کرد اما در بار سوم موفق شد و با ناسا قراردادی به مبلغ ۱٫۲ میلیارد دلار منقعد کرد.

الون ماسک درباره این موضوع می گوید: شکست یک انتخاب است اگر شکست نخورید نمی توانید چیزی را ابداع کنید.

 

آمادگی برای آینده

برخلاف دیگر کارآفرینان الون ماسک با دید روشنی به آینده می نگرد مثلا؛ تاسیس شرکت اسپیس ایکس طبق نگاهی روشن درباره کشف فضا و موشک ها در آینده بود ماسک معتقد است انسان ها دو انتخاب در مقابل خود دارند یا به مریخ می رسند و یا می میرند.
ممکن است دیدگان الون ماسک نسبت به آینده دیدگاه دوری به نظر برسد اما به عنوان یک نصیحت برای کارآفرینان مفید خواهد بود تا به توسعه کسب و کار خود بپردازند.

 

انتخاب کارکنان

اگر با موفق ترین کارآفرینان جهان ملاقات داشتید مطمئن باشید بیش تر آن ها به اهمیت انتخاب کارکنان اشاره می کنند هیچ چیزی نمی تواند مثل انتخاب کارمندان یا باعث شکست شرکت شما باشد یا موفقیت آن.
الون ماسک یکی از کارآفرینانی است که به این نکته اهمیت فراوانی می دهد. ماسک به سابقه درخشان کارکنان دقت نمی کند و از نظر او اعتماد به هنر شخصی فرد مهم تر از سابقه او خواهد بود.

الون ماسک می گوید؛ یکی از اشتباهات در کارآفرینی دقت به سابقه کارکنان است به هنر شخصی کارکنان بیش تر از سابقه آن ها دقت کنید.

 

ادامه دادن کار در شرایط سخت

بیش ترین چیزی که شخصیت الون ماسک را برتر از دیگران جلوه می دهد داشتن دید روشن برای آینده در شرایط سخت است.
ماسک پروژه ای به نام فالکون ۹ را شروع کرد که عوامل زیادی از شکست مقابل وی بود. طبق پیش بینی های گذشته پروژه با انواع  شکست ها مواجه شد. ما در این پروژه از میلیون ها دلار صحبت می کنیم نه پروژه ای کوچک که سرمایه اندکی در بر دارد! اما ماسک توانست با وجود شرایط سخت و تجربه موفقیت خود را کسب کند.

الون ماسک می گوید؛ اگر می دانید نکته ی مهمی وجود دارد به کار خود ادامه دهید حتی اگر همه با شما مخالف باشند.

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar