۵ مرحله برای ایجاد استراتژی بازاریابی موفق

ایجاد استراتژی بازاریابی موفق

 

استراتژی بازاریابی موفق

هر برنامه ی بازاریابی لزوماً برنامه ی بازاریابیِ خوبی نیست! ویژگی هایی وجود دارد تا این برنامه، قادر باشد به آنچه که باید برسد؛ دست یابد. همینطور باید موثر باشد تا افراد را تبدیل به “مشتری” کرده و موفق باشد.

به سادگی می توان درباره ی “یک برنامه ی بازاریابی به طرز بالقوه موفق” که جدا از برنامه ی بازاریابی متوسط است صحبت کرد اما برای عملی کردن آن، یک چارچوبی هست که برنامه ی بازاریابی عالی باید آن را دنبال کند. این مقاله به ۵ گام از این ویژگی ها اشاره دارد. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

 

۱- بر روی بازار تمرکز کنید

بازار هدف شما باید کاملاً دقیق و محدود تعریف شده باشد. شما نمی توانید مدیر همه ی افراد باشید. اگر هم بتوانید، فشار بیش تری به خودتان وارد شده و ممکن در شاهد نتایج ضعیفی باشید. برای مثال، بازار هدف یک برند مُد می تواند هرکسی باشد. اما باید محدودتر شود. اولین کاری که برای محدود کردن مخاطبان هدف باید انجام دهید تعیین جنسیت است. بدانید که برای کدام یک از جنسیت ها (زن – مرد)  قصد فعالیت دارید. سپس به رده ی سنی توجه نمایید.

همه چیز در برنامه ی بازاریابی شما باید براساس مخاطبان هدف شما تنظیم شود. عواملی دیگری که باید درنظر گرفته شوند علاقه مندی ها و نپسندیده های مخاطبان هدف بعلاوه ی قدرت خرید فرد است.

۲- بر روی محصول تمرکز کنید

تمرکز بر روی محصول با تمرکز در بازار باهم و درکنار هم پیش می روند اما به عنوان ویژه ی خودش نیازمند است. اگر خانم های شاغلی که در دهه ۵۰ از عمرشان هستند هدف شماست بر روی لباس های رسمی و نیمه رسمی تمرکز کنید. همینطور توضیح دهید که محصول دقیقا چه کاری انجام می دهد. برای مثال اگر شما کفش را تولید می کنید که به افزایش وزن کمک می کند توضیح دهید که چطور کمک می کند. هرچه مخاطبان هدف خود را محدودتر و اختصاصی تر کنید موثر تر خواهید بود.

۳- جزئیات هم قابل اندازه گیری باشند

همه چیز باید قابل سنجش و اندازه گیری با اعداد باشد. این معیار قابل اندازه گیری و محاسبه بودن شامل همه ی جرئیات موضوعات گسترده و حتی کم اهمیت می شود. یک برنامه ی بازاریابی خوب، توسط یک استراتژی پیش می رود. اما، این تاکتیک ها و جزئیات هستند که به سمت نیازها هدایت می کنند. برنامه باید نتیجه ی هر یک از فعالیت ها را نشان دهد. یک برند مُد، نمی تواند اهدافی مانند “تولید پوشاک باکیفیت” و یا “فراهم کردن رضایت مشتریان” داشته باشد. زیرا این امر برای همه ی کسب و کارها اهمیت دارد و تولید محصولات با کیفیت بالا و ایجاد رضایت مشتری بسیار مهم است. این دسته از اهداف قابل ارزیابی نیستند و  نمی توانند جزیی از برنامه باشند. بجای آن، اهدافی مانند “دستیابی به ۱ میلیون دلار فروش در طول پنج سال” تعیین کنید که البته وابسته به برنامه ی زمانی شماست که برنامه ی بازاریابی هم ویژه ی یک سال و یا ۵ ساله باشد.

اگر به تازگی کسب و کار خود را شروع کرده اید می توانید از هر دو نوع برنامه بازاریابی کوتاه و بلندمدت برخوردار شوید. هردو مورد به هم متصل هستند. یعنی برنامه بازاریابی کوتاه مدت شما باید برای دستیابی به برنامه بلندمدت شما یاری کند. البته تعیین اهداف توصیحات ویژه ی خودش را دارد که می توانید در وب سایت پدیده فکر مهتر به مطالعه ی مطالب در خصوص هدف گذاری بپردازید. یکی از این موارد ضروری؛ قابل دست یابی بودن هدف می باشد.

۴- مسئولیت و پاسخگویی

زیاد توقع انجام صحیح فعالیت ها را از افراد نداشته باشید؛ خصوصاً در گروه ها. واقعیت این است که وقتی گروه ها متشکل از افراد هستند کمتر کارها را به انجام می رسانند. برای دستیابی به نتایج بهتر، وظایف خاص و مشخص برای هر یک از افراد داشته باشید و از آنها بخواهید تا بر روی آن کار کنند.

هر فرد باید به کار و وظیفه ی خود آگاه بوده و در نتایج فعالیت های خود دقت نظر زیادی را به خرج دهد.

۵- تجدید نظر و بررسی

برنامه ی بازاریابی به واقع یک فرآیند برنامه ریزی ست نه یک برنامه! ما در یک محیط پویا زندگی می کنیم و نمی توان از عهده ی برنامه ی بازاریابی ثابت برآمد. یک برنامه ی بازاریابی خوب همه چیز را از تعیین اهداف گرفته تا پیگیری عملکرد و سنجش بخش های قابل ارزیابی آن برنامه ریزی می کند.

 

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
قیمت طلا
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
قیمت طلا
مهمان
قیمت طلا

خوب بود ممنون