۵ نکته کارآفرینی که باید از جام جهانی فوتبال یاد بگیریم

هر چهار سال همه چشم ها به جام جهانی، بزرگترین رویداد ورزشی جهان دوخته می شود.

به لطف فن آوری های اجتماعی و رسانه های دیجیتال، جامعه ی فوتبال جهانی،  میلیون ها قطعه ی محتوا، از جمله بیش از ۱۴۰ میلیون جستجوی مربوط در گوگل را قبل از  پخش برگزاری مسابقه به اشتراک گذاشته است. طرفداران جام جهانی دیگر برای مشاهده ی بازی ها محدود به جامعه ی خود نیستند. در عوض، این مخاطبان از پلت فرم های اجتماعی مانند توئیتر برای به اشتراک گذاشتن واکنش های فوری، از VSCO برای اشتراک گذاری تصاویر زیبای ورزشی و فیس بوک برای بیان حمایت طرفداران دیگر (و رقبا) در یک مقیاس جهانی، استفاده می کنند.

کارآفرینان می توانند موارد زیادی را از  چگونگی عملکرد درخشان جام جهانی در هدایت و ارائه ی چشم انداز رسانه ای به منظور حمایت از مخاطبان فنی تر، یاد بگیرند. انجمن اداره ی جهانی فوتبال (فیفا)، تبلیغ کنندگان، تیم ها و طرفداران فوتبال، با خروج این اطلاعات از مرزها و جغرافیای جمعیتی در آن واحد، رابطه ی نزدیکتری باهم خواهند داشت، که فرصت بزرگی را برای شرکت های کوچک و بزرگ به ارمغان می آورد. جهانی شدن، جامعه ی طرفداران فیفا و کارآفرینی را به طور گسترده ای  تحت تأثیر قرار داده است.

استعداد های فوتبال مدت هاست که از تمام گوشه و کنار جهان ظاهر شده و تیم هایی از ده ها کشور در جام جهانی به رقابت می پردازند. به همین نحو، کارآفرینی به لطف رسانه های اجتماعی، سرمایه گذاری و تکنولوژی، مرزهای جغرافیایی را در هم شکسته است. کارآفرینان با اتخاذ ایده های راه اندازی از کشورهای بزرگ و کوچک؛ خود را در معرض دید قرار می دهند. در اینجا پنج درس خاص را که می توان از جام جهانی برای موفق شدن در کارافرینی آموخت، مرور می کنیم:

درس های کارآفرینی از جام جهانی فوتبال

درس های کارآفرینی از جام جهانی فوتبال

  • تغییر روش

فیفا در سال ۲۰۱۴ رسانه های دیجیتال و فن آوری جدید را برای توسعه ی این رویداد و افزایش پیش بینی در نظر گرفته است. در مقایسه با دو رویداد جام جهانی گذشته (۲۰۰۶ و ۲۰۱۰) ، استفاده از تلفن همراه به شکل سرسام آوری به ابزار اصلی ارتباطات برای نسل استفاده کننده از “تلفن همراه” تبدیل شده است. استفاده ی جام جهانی از فن آوری جدید و گرایش های مصرف کننده، نمونه ای برای کارآفرینانی است که باید به طور مستمر رفتار مشتری را  برای حفظ رابطه درک کنند. راه اندازی ها  باید بر اساس گرایش های جدید و تمایلات مشتری، برای بازتولید یک محصول، خدمت یا کل نقشه ی راه کسب و کار آماده شود.

  • استفاده از مطالب جذاب

مطالب برجسته ای از جام جهانی و تبلیغات آن مشاهده کرده ایم. آهنگ ثابت بصری، مطالب جذاب که خواستار روابط عمیق عاطفی نسبت به این رویداد و تیم های فردی ست پیش بینی را تقویت می کند. ایده هایی که گسترش می یابند عاطفی هستند. تنها شرکت هایی که بتوانند نظر مردم را جلب کنند می توانند پول مشتری را جذب کنند.
احتمالا تاکنون، ویدئو “بازی قبل از بازی” از بیت را تماشا نکرده اید که خواستار ارتباط عاطفی با جام جهانی و با برند بیت هستند. ابتدا با فهمیدن اینکه مشتریان تان اطلاعات شان را از کدام کانال به دست می آورند شروع کنید. مطالبی را منتشر کنید که نیازهای آنها را جذب می کند. مشکل واقعی را که ویجت شما می تواند آنرا حل کند تعیین کرده و استراتژی مطالب شرکت خود را براساس آن قرار دهید، نه بر اساس چیزی که فکر می کنید می تواند موثر باشد. بیت از طریق محتوای سرگرم کننده، و نه چیز دیگری، راهی برای افزایش ارزش قرارداد جام جهانی پیدا کرده است.

  • ایجاد یک جامعه

طرفداران فوتبال پرشور ترین علاقه مندان به ورزش در جهان هستند. آنها حتی پس از چهار سال انتظار بین مسابقات جام جهانی، مشتاقانه و با انرژی و شور و شوق بیشتر از قبل برای تماشای مسابقه می آیند. همینطور، رسانه های اجتماعی شرکت های نو پا را قادر می سازد تا از طریق یک نفع مشترک در یک محصول یا خدمات، جوامع متعهد را ایجاد کنند. کارآفرینانی که روی خواسته مشتری تمرکز می کنند دنباله اجتماعی بلند مدت ایجاد خواهند کرد. این دنباله رشد پرشور جوامع مشتری “آنلاین و آفلاین” را تقویت می کند.

  • اهرم اکوسیستم

فیفا جامعه ی قریب به اتفاقی از مردم را می شناسد که به اکثر ورزش های این سازمان علاقه و شور فراوانی نشان می دهند. همینطور، حامیان مالی بزرگ مانند نایک و کیا موتورز جام جهانی را به عنوان فرصتی جهت ایجاد موقعیت برای نام تجاری خود به نحو معنی دار برای طرفداران فوتبال در سراسر جهان می دانند.
کارآفرینان معمولا جامعه ای بسیار کوچک دارند. اما به خاطر داشته باشید که سایر ذینفعان –  که به کسب و کار مکمل، رسانه ها، تحلیلگران، مشتریان و رقیبان شما فکر می کنند- در اکوسیستم راه اندازی شما وجود دارند. کسانی که دیدگاه شما را در اختیار دیگران قرار می دهند، در جامعه خود شناسایی کنید. همکاری متقابلا سودمند و خلاق ایجاد کنید. نفوذ خود را با حمایت اکوسیستم صنعت خود گسترش دهید.

  • گسترش شبکه خود

جام جهانی پدیده ای جهانی است که جامعه جهانیِ برگرفته از هر ملت و جمعیتی را پیوند می دهد. کارآفرینان اغلب خود در احاطه ی افراد همفکر می بینند. که فرصت های رشد را با اعمال نفوذ کشورهای کوچک عضو اکو به خطر می اندازد. بهترین راه اندازی اینگونه است؛ فکر کردن در خارج از احاطه ی مستقیم آنها و درک چگونگی، کجا، کی و چرا مردم به شرکت آنها ارزش می گذارند. در حالی که در آغوش کشیدن یک جامعه ناآشنا و پیدا کردن راهی برای دریافت بازخورد کالا همیشه مناسب نیست.
ممکن است این روش را هرگز در یک بازی جام جهانی به کار نگیرید و بازی را به  یک تیم حرفه ای فوتبال واگذار کنید، اما درس هایی که یک رویداد جهانی به ما می دهند، می توانند به راهنمایی رشد، نفوذ و موفقیت یک کارآفرین کمک کند.

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۱/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar