۱۰ گام برای ایجاد محتوای وب سایت کارآمد و موفق

محتوای وب سایت و یا محتوانویسی برای وب سایت فقط و فقط روی خواننده متمرکز است.

 

10 گام برای ایجاد محتوای وب سایت کارآمد و موفق

 

محتوای وب سایت

از طریق محتوای وب سایت  تعامل، اطلاع رسانی، و سرگرم کردن خواننده  برای حفظ توجه و هدایت او در  قیف بازاریابی صورت می گیرد. انواع مختلفی از محتوای وب سایت وجود دارد ، که از محتوای کوتاه و دارای اینفوگرافیک سنگین تا مقالات سفید عمیق، داده محور و عمیق  را شامل می شود. مهم نیست که چه نوع محتوایی تولید می شود، در هر صورت نویسندگان محتوا باید ۱۰ مرحله را به خاطر داشته باشند:

 

۱- مخاطبان خود را بشناسید.

قبل از آغاز تولید محتوا ، نویسندگان باید بدانند که برای چه کسی صحبت می کنند. مشخصات جمعیتی مخاطبان را درک کنند و با استفاده از زبانی ساده و آشنا و همچنین  ایجاد محتوایی که با مخاطبان تعامل ایجاد می کند، محتوا را به طور خاص برای این بازار هدف  بسازند.

 

۲- ارزشی که وب سایت تان ارائه می دهد، بدانید.

اولین قانون نوشتن محتوای موثر برای وب،  قرار دادن مزایای محصول در مقابل دید و کانون توجه است. محتوایی تولید کنید که بر توصیف نحوه ی کمک محصول به مشتریان بالقوه، بینندگان و کاربران تمرکز دارد.

 

۳- بر محتوای موجود رسیدگی کنید.

مدیریت محتوا بسیار حیاتی است. محتوای موجود را قبل از ایجاد محتوای جدید ارزیابی کنید. شناسایی محتوایی را که نیاز به نوسازی، دقت و کار مجدد، و یا جایگزینی دارد شناسایی کنید تا یک شروع خوب  داشته باشید.

 

۴- محتوا را به شکل استراتژیک سازماندهی کنید.

نویسندگان محتوا ضمن بخاطر سپردن مشخصات جمعیتی مخاطب ، باید یک نقشه ی سایت و ساختار محتوایی ایجاد کنند که بخش ها را با موضوعات مشخص گروه بندی می کند و آن را  با استفاده از شاخه ها و زیر شاخه های دارای کاربری آسان سازماندهی می نماید. این کار کمک می کند تا کاربران آنچه را که  نیاز دارند به راحتی پیدا کنند.

 

۵- محتوا را با قیف تطبیق دهید.

بازاریابان تنها افرادی نیستند که باید  قیف را در نظر بگیرند. محتوا نویسی زمانی بیشترین تاثیر را دارد که به پرسش ها و نگرانی های خواننده در مرحله خاصی از فرایند خرید  پاسخ می دهد. محتوایی آگاهی از محصول را بهبود می بخشد معمولا متفاوت تر از محتوایی آماده می شود که با هدف آماده سازی مصرف کنندگان برای خرید تولید می گردد.

 

۶- بر کیفیت متمرکز شوید.

مهم تر از هر چیز دیگری، محتوای وب سایت باید مخاطبان را راهنمایی  و اطلاع رسانی کند و به مخاطبان آموزش دهد.  مصحح هر پستی را بخوانید و غلط گیری نمایید ، آمارها را در محتوا بگنجانید و هر زمان که لازم شد تحقیق و پژوهش انجام دهید ، و مطمئن شوید که پیام روشن بوده و روی خواننده متمرکز شده است. مثلا یک مقاله ی “کارآفرینی” به این این موضوعات اشاره می کند ، شما کدام یک را ترجیح می دهید: “ما می توانیم اتومبیل را در ظرف  ۲۴ ساعت تحویل دهیم” یا “شما می توانید ماشین جدید خود را فردا برانید”

 

۷- اهمیت SEO را دست کم نگیرید.

وقتی سئو  برای اولین بار پدیدار شد،  ساخت کلیدواژه  معمول بود و پیدا کردن محتوای با کیفیت نیز دشوار می نمود. در حالی که استراتژی های بازاریابی محتوای امروزی اهمیت بسیار زیادی به کیفیت محتوا می دهند، SEO  هنوز هم  نقش  بسزایی ایفا می کند.  محتوا نویسی  باید با جیتجوی کلیدواژه آغاز شود. رتبه بندی همه  چیز نیست، اما  بسیار به افراد کمک می کند تا مطالب را که به دنبالش هستند پیدا کنند.

 

۸- محتوا را به بخش های مختلف تقسیم کنید.

وب نویسی  نباید شبیه به رمان های مورد علاقه تان باشد که دارای بخش هایی طولانی از متن هستند. خوانندگان وب میزان توجه کمی دارند،بنابراین می خواهند محتوا را به صورت اجمالی بررسی کنند. برای تقسیم محتوا بخش های مختلف ، پاراگراف ها را کوتاه کرده  و از  نشاگر های تاکیدی (bullet points) استفاده نمایید. با کوتاه کردن پاراگراف ها کاربر نیز توجه و دقتش بیشتر خواهد شد.

 

۹- به این سوال خوانندگان پاسخ دهید که “چرا باید به این موضوع اهمیت دهم؟

نویسندگان محتوا باید این موضوع را در حین تکمیل هر بخش از محتوا در اولویت قرار دهند. برای رسیدن به این منظور، در ابتدا  بیشتر محتوا باید شامل اطلاعات ضروری باشد تا توجه خوانندگان را جلب و حفظ کند و اطلاعات با ارزشی را در اختیار آن ها بگذارد( حتی اگر آنها تنها بخش اآغازین محتوا را مطالعه کنند.)

 

۱۰- انواع مختلف محتوا را در وب سایت داشته باشید.

با استفاده از اشکال مختلف از محتوا در وب سایت، با خوانندگان  تعامل بر قرار کنید، به آنها آموزش دهید، اطلاع رسانی کنید و سرگرم شان نمایید. نمونه هایی از اشکال موثر از محتوا، همراه با محل قرار گیری معمول  آنها در قیف ، عبارتند از:

  • محتوایی که آگاهی را بهبود می بخشد: وبلاگ ها، مصاحبه ها، اینفوگرافیک ها، فیلم های آموزشی و کتاب های الکترونیکی.
  • محتوایی که معیارهای خرید را ایجاد می کنند: مقالات سفید، راهنماهای محصول، مطالعات موردی، پرسش های متداول، و Webinar ها.
  • محتواهایی که تصمیم گیری ها را تسهیل می کنند: مشاوره ها، کوپن ها،آزمایشات، و نقل قول ها.
[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar