۵ مورد از موانع کارآفرین شدن شما!

چه چیزهایی موانع کارآفرین شدن شماست؟

مانند بسیاری از افراد در جامعه کارآفرینی، من هم فکر می کنم که هر کسی می تواند یک کارآفرین باشد، اما چه چیزهایی موانع کارآفرین شدن افراد است؟!. با منابع رایگان در دسترس از سازمان های دولتی، دسترسی رایگان از طریق رسانه های اجتماعی و محتوای رایگان و حتی آموزش های موجود در  وبسایت CstLand.com  برای هر کسی – در هر جای شبکه ی اینترنتی، تقریباً هیچ مانعی برای ورود افراد خلاق به بازار وجود ندارد.
با این حال، به ناچار، هزاران و یا شاید حتی میلیون ها نفر هستند که رؤیای کارآفرین شدن را در سر دارند، و با وجود ایده های خوب، هنوز گام های بعدی لازم را برای به تحقق رساندن این رؤیا برنداشته اند. چرا؟

منشأ این امر متوسل شدن به بهانه، دروغ و یا تصورات غلطی ست که شما برای توجیه تنبلی خودتان تکرار می کنید؛ این پنج مورد از شایع ترین موارد هستند:

موانع کارآفرین

 

۱٫ نمی توانم کارم را رها کنم

شما در حال حاضر یک کار خوب دارید، و تنها کسی هستید که خانواده ی خود را تأمین می کنید. این یعنی شما نمی توانید کار خود را ترک کنید و یک کارآفرین شوید؟ شاید.
اما اول، دقیقاً بدانید که در مورد چه چیزی نگران هستید. آیا فقط از چیزی ناشناخته می ترسید – یا در چنان تنگنای مالی هستید که فقط این کار، و نه هیچ کار دیگری در جهان، نمی تواند نیازهای شما را تأمین کند؟

حتی اگر دومین دلیل، مشکل شماست، تصور کنید که امکان راه اندازی یک کسب و کار فرعی را با حفظ کار تمام وقت خود دارید. این کار ممکن است ساعات زیادی از وقت شما را بگیرد و استرس بیش تری به شما وارد کند، اما می توانید پس از مدت کوتاهی ثبات پیدا کنید و از مرحله ی سکون و نهفتگی عبور کنید.

۲٫ من نمی توانم یک کارآفرین خوب باشم

یک تصور غلط رایج دیگری نیز وجود دارد که کارآفرینان، کار آفرین “متولد” می شوند، یا این که کارآفرینان موفق برخی ویژگی های ژنتیکی خاصی دارند که باعث موفقیت آنها شده و پیشرفت هر کس دیگری را در نطفه خفه می کنند. اما این موضوع حقیقت ندارد!!

برخی از عوامل هستند که تبدیل شدن به یک کارآفرین را راحت تر می کنند، مانند شور و شوق زیاد، برون گرایی و تمایل به مبارزه با مشکلات پیش رو. با این حال، همه ی این موارد را می توان آموخت، تقلید کرد و یا با افرادی جایگزین کرد که این ویژگی ها را به طور طبیعی نشان نمی دهند. مخلص کلام آن که ، شما می توانید بر طبق آنچه می خواهید یک کارآفرین خوب یا بد باشید- فقط باید کمی تلاش کنید.

۳٫ من بودجه ی کافی ندارم

کسب و کار برای موفقیت به سرمایه نیاز دارد، اما این بدان معنی نیست که شما باید تمام سرمایه تان را در مقابل تان ببینید!

در اولین اقدام، شما می توانید دوستان و اعضای خانواده را برای سرمایه گذاری جلب کنید. فراتر از آن، شما می توانید به دنبال سرمایه گذاران مالک بالقوه یا سرمایه گذارانی باشید که در منطقه زندگی تان هستند. اگر ایده ی شما ناب باشد، آنها هیجان زده به سمت شما کشیده می شوند. در صورتی که این پیشنهاد نیز کارساز نباشد، (با فرض اینکه کار شما واجد شرایط است) سعی در تأمین مالی دسته جمعی داشته باشید و حتی اگر همه ی این روش ها با شکست مواجه شد، می توانید از اعتباری بانکی استفاده کنید (با این فرض که طرح کسب و کار شما و اعتبار شخصی تان تأیید شده باشد).

۴٫ اکنون زمان مناسب برای این کار نیست

این بهانه ای مبهم است که می توان به هر چیزی نسبت داد. شاید شما به تازگی یک خانه خریده باشید. یا به تازگی صاحب فرزند شده اید. یا در حال تلاش برای تغییر بین مشاغل هستید. به هر صورت، زمان برای تبدیل شدن به یک کارآفرین مناسب نیست!
چیزی به نام زمان “مناسب و عالی” وجود ندارد. هیچ کس بخاطر آنکه تمام ستاره های بخت و اقبال با هم و به شکلی “عالی” گرد هم آمده اند، یک کار آفرین نشده است. آنها از خطرات و موانع آگاه بوده و با وجود آنها به مسیر رو به جلو ادامه داده اند. اگر شما منتظر یک زمان عالی هستید این فکر را متوقف کنید- همین حالا بهترین زمان است.

موانع کارآفرین

۵٫ من از شکست هراسانم

این مورد شایع ترین و فلج کننده ترین بهانه است. اما تأثیری منطقی برای متوقف کردن شما ندارد. بله، شکست یک احتمال بسیار قوی است- بیشتر راه اندازی ها پس از دو سال به کار خود پایان می دهند. سوال من این است: که چه؟ هیچ نقصی در داستان های موفقیت کارآفرینانی که برای اولین بار بر شکست خورد کننده غلبه کردند وجود ندارد. در واقع، بسیاری اعتبار موفقیت خود را به درس های سختی که در شکست های اولیه داشته اند، نسبت می دهند.

شکست هر چیزی هم که نباشد، یک مکانیسم برای به دست آوردن تجربه، بینش، و در نهایت رسیدن به اوج است! هیچ کس از شکست لذت نمی برد، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که در ذهن خود آن را پایان زندگی بدانید. این ویژگی ننگین را کنار بگذارید و به عنوان یک واقعیت قابل تحمل پذیرا باشید.

هنگامی که یاد بگیرید این گفته ها را – صرفاً به عنوان عذر و بهانه- بشناسید، می توانید به موقعیت خودتان با دیدی عملی تر و منطقی تر نگاه کنید. بله، کارآفرین شدن ریسک های بسیاری دارد. ترسناک است و به کار و تلاش سخت نیاز دارد. اما واقعاً اگر چیزی است که در زندگی می خواهید، این ترس ها برای متوقف کردن شما دلیل کافی نخواهد بود! منابع و فرصت های زیادی برای شما وجود دارد تا ایده های خود را به سطح بعد برسانید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از آن فرصت ها استفاده کنید. در جهت این مسیر و برای رسیدن به کسب و کار موفق خود، پدیده فکر مهتر را هم در کنار خود ببینید.

[تعداد: ۹    میانگین: ۲.۹/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar