۵ ویژگی برتر رهبران قدرتمند

رهبران قدرتمند مثل عادت هایی که قبلاً در مطالب پیشین خواندیم ۵ کار را همیشه و مداوم انجام می دهند که در این پست به بیان آنها می پردازیم:

 

5 ویژگی برتر رهبران قدرتمند

 

 

رهبران قدرتمند

۱- آمادگی برای بُرد

اعضای جدید در تیم نیاز دارند که بفهمند در کجای سازمان، نقس متناسب ایفا می کنند. کار شما نه تنها توضیح انتظاراتِ شغلی ست بلکه این را هم باید دریابید که آنها چه انتظاراتی برای رشد دارند و برای رسیدن به هدف، از شما چه چیزی درخواست می کنند.

ویژگی مهم یک رهبر سخت و در عین حال لطیف، انجام دادن کارهای درست -در اوقات مشکل و حتی اگر خسارت مالی به همراه داشته باشد! یک رهبر موفق می داند که تمرکز روی اهداف کوتاه مدت می تواند منجر به ارزش های طولانی مدت شود. تیم در پشت رهبری قرار می گیرد که مشتاقِ انجام کارهای درست است حتی زمانی که اصلاً کارِ آسانی نیست! سخنان خود را با اعمال و کارهای تان همراه کنید. هر روز و در هر ساعت تلاش کنید مأموریتی که دارید و ارزش هایی که ایجاد کرده اید را حفظ نمایید.

 

۲- تصحیح اشتباهات خیلی فوری

هرگز اجازه ندهید که مشکلات، دربسته بمانند و راجع به آنها صحبتی به میان نیاید. اگر شخصی از کارکنان بطور مداوم در رسیدن به کاری که دارد به هر دلیلی کوتاهی می کند، همین حالا یک جلسه تنظیم کنید. بخاطر ترس از مواجهه شدن یا اینکه فکر کنید خودِ مشکل خود به خود حل می شود منتظر نمانید. یک رهبر سخت و قدرتمند، قاطعانه عمل می کند.

رهبران سرسخت اجازه نمی دهند چیزها اتفاق بیفتند. آنها خودشان باعثِ رخ دادنِ چیزها می شوند! پس به کارکنان و اعضای تیم خود نشان دهید که مشکلات آنها، همان مشکلات شماست. اگر شکست بخورند، شما شکست خورده اید. در کنار آنها کار کنید تا موارد مشکل را برای آنها باز کنید.

۳- درنظر گرفتن تیم به عنوان اولویت اصلی

رهبران قدرتمند خود قادرند خودشان را در جای پای دیگران قرار دهند. البته که کار ساده ای نیست اما بسیار ضروری است که بتوانید با اعضای خود ارتباط داشته و وفاداری را ایجاد کنید. و اینکه نباید اینکار را فقط یک بار انجام دهید. گوش دادن و وفادار کردن شان چیزی ست که باید هر روز تکرار کنید.

برای مثال، اگر به شخصی می گویید که رشد فردی اش برای شما خیلی مهم است اما در عین حال، هیچ زمان و تلاشی را برای برنامه ریزیِ این رشد در وی فراهم نکنید در واقع به او گفته اید که “نیازهایت اصلاً در اولویت من قرار ندارند!”

به عنوان یک رهبر شما باید استانداردهای بالایی را درنظر بگیرید. باید کاملاً آگاه باشید از اینکه سخنان و اعمال تان چگونه و چه پیامی را به دیگران صادر می کنند.

۴- تشویق به ارتباطات

اعضای تیم شما نیاز دارند که نقش مهمی را در فرآیند تصمیم گیری شما ایفا کنند. این بدین معنی ست که شما نمی توانید درب اتاق کار خود را در شرکت به روی آنها ببندید. اعضای تیم را تشویق کنید تا به اندازه ای احساس راحتی داشته باشند که با شما صادقانه رفتار کنند تا بتوانند ایده ها، فیدبک و اهداف خود را در میان گذارند. شاید در بسیاری مواقع حرف های آنان را دوست نداشته باشید اما بسیار مهم است که آنها بفهمند نظرشان برای شما اهمیت دارد.

یکی از سریع ترین راه ها برای از بین بردن اعتماد کارکنان تان ارسال کردن پیام های درهم و متناقض است. اگر مردم احساس کنند که از کل داستان باخبر نیستند، شایعات فوران خواهد کرد. مردم نیاز دارند بدانند که می توانند به شما اعتماد کنند. پس با آنها روراست باشید. هر مشکلی که هست را بحث کنید. برخی از مسائل، پاسخ های فوری ندارند اما باز بودن راه های ارتباطی نشان می دهد که شما آگاه هستید و در حال عمل کردن اید.

 

۵- فراهم کردن پاداش برای موفقیت و ایجاد نظم برای شکست

منصفانه رفتار کردن با مردم، به معنی یکسان رفتار کردن با آنها نیست! هر یک از افرادی که تحت نظر شما که جزو رهبران قدرتمند هستید کار می کنند داستان فردی و پیش زمینه ی متفاوتی دارند. کارکنان شاید آموزش برابر و تجربه کاری مشابهی داشته باشند اما شخصیت آنها و نوع ارزشی که هر یک به سازمان شما می آورند کاملاً متفاوت است. و شما هم باید با آنها به همان روش رفتار کنید.

به کسانی که فراتر از اهداف به اشتراک گذاشته شده ی سازمان قدم برمی دارند پاداش درنظر بگیرید. از اینکه در ملاعام کارکنان با عملکرد بالا را شناسایی کنید واهمه نداشته باشید! هر کسی نیاز دارند که موردتقدیر واقع شود. و کسانی هم که جزو این افراد نباشند، انگیزه می گیرند تا بهتر عمل کنند و به مراتب بالاتر دست یابند.

 

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar