• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

۵ چیزی که نباید از کارشناسان کسب وکار انتظار داشته باشید

کارشناسان کسب وکار ویژگی های رفتاری و کاری خاصی دارند که مردم عادی از آنها آگاه نیستند. شما می بایست با عادت های این افراد آشنا باشید تا بتوانید با آگاهی و دانش خوب از این مسئله با آنها همکاری کنید.

 

5 چیزی که نباید از کارشناسان کسب وکار انتظار داشته باشید

 

کارشناسان کسب وکار

رسانه های اجتماعی ستاره ها، شخصیت ها و کارشناسان را بسیار بیش تر از همیشه نزدیک کرده اند، اما این افراد برای ما کار نمی کنند.

کارشناسان دامنه به طور معمول ساعت های بی شماری را برای تخصص خود، محتوا، مخاطب و جنبه های دیگر همراه با این موارد صرف می کنند. بسیاری از آنها سخاوتمندانه استعدادها و دانش خود را به اشتراک می گذارند، اما از آنجاییکه وجود وب ارتباط با هر کسی را آسان تر از هر زمان دیگری می کند، تعداد بسیار زیادی از اشخاص تلاش می کنند تا از مزایای این شیوه که از طریق هر دستورالعمل مرسوم و یا فقط حس مشترک است، بهره مند شوند.

در اینجا تنها به برخی از مواردی که به آنها توجه نشده، نگاهی خواهیم داشت:

 

۱- انتظار نداشته باشید که به مخاطبان ارزرشمند فرد دیگر دسترسی پیدا کنید

ایجاد یک برند و جذب مخاطبان سخت است. زمان، تلاش و سرمایه ی بسیار زیادی می طلبد. اما، هنگامی که شما آن را ایجاد کنید، همان است که ارزش دارد. هنگامی که دارایی ها با ارزش باشند، افرادی که مالک آن دارایی هستند می خواهند با استفاده از آن بهره مند شوند. این نحوه ی کار کسب و کار است.

چه شما برای یک کسب و کار کوچک کار کنید و چه برای یک کسب و کار بزرگ، اگر بخواهید بخاطر سودمند بودن دارایی های فرد دیگر، از آنها به عنوان اهرم استفاده کنید، پس شما نیز به نوبه خود، باید چیز باارزشی در اختیار آنها قرار دهید. این ارزش لزوماً نباید در قالب پول نقد باشد، اما قرض دادن دارایی های با ارزش بدون ملاحظه و سبک سنگین کردن، کسب وکار نیست بلکه امور خیریه است!

 

۲- انتظار نداشته باشید بدون پاداش و مزد، از تخصص دیگران استفاده کنید.

نه تنها دسترسی به مخاطبان، بلکه تخصص یک فرد نیز ارزشمند است. وقتی کسی سرشار از تجربه است-  چه تخصص فنی داشته باشد و چه تخصص حقوقی، استراتژیک، بازاریابی و یا تخصص دیگر – امرار معاش آنها از این تخصص است. اگر خواهان نیروی مشورتی هستید، باید راضی به پرداخت هزینه ی تخصص فرد نیز باشید.

این مسئله برای عموم مردم نیز صادق است. برخی از بدترین سوالاتی که من با آنها روبرو می شوم آنهایی هستند که از من می خواهند تا رایگان در کنفرانس زنان صحبت کنم – تا به زنان بگویم که برای زمان خود ارزش قائل شوند! مضحک است، شاید گوینده این مسئله را نفهمد اما من می فهمم.

اگرچه نویسندگان و سخنرانان و من زمان زیادی را برای ارائه ی مشاوره “رایگان” صرف می کنیم. من از نقل قول ها استفاده می کنم زیرا  گاهی اوقات ما پاداش کار خود را می گیریم و گاهی نیز نمی گیریم، اما زمان را برای ساخت پلت فرم مناسب خود سرمایه گذاری می کنیم. مقاله ی نوشتاری می تواند توسط ده ها هزار نفر از مردم مشاهده شود، به طوری که به ساخت برند کمک می کند و بخشی از سرمایه گذاری ما در آن کسب وکار یا  برند شخصی است.

بنابراین درخواست قهوه در میانه ی مشاوره ی تکی مقدار بسیار زیادی از وقت با ارزش فرد را با بدون پرداخت هیچ هزینه ای نابود می کند، پس قبل از آنکه چیزی را درخواست کنید در مورد آن فکر کنید. اگر می خواهید یک رابطه را شکل دهید، رویکردی را اتخاذ کنید که ارزش جای گرفتن در برنامه پر مشغله ی فرد را داشته باشد و به آنها نشان دهید که این رابطه یک رابطه ی دو طرفه است. اگر به دنبال مشاوره هستید، حداقل به فرد، مزدِ زمان و دانشش را پیشنهاد دهید. اگرچه ی قیمت یک قهوه ی استارباکس چندان ارزان نیست، اما برای تحت پوشش قرار دادن تجربه ی اکثر کارشناسان ارزشی ندارد.

 

۳- انتظار نداشته باشید که دیگران جزئیات رازهای موفقیت خود را به شما بگویند.

برخی می گویند که تقلید بزرگ ترین شکل چاپلوسی است، اما همه ی افرادی که کسب وکارها و برندها را ساخته اند با این موضوع موافق نیستند.  گاهی ایمیل هایی را از افراد دریافت می کنیم که می گویند برخی از جنبه های مدل کسب وکار و یا تلاش های بازاریابی ما را دوست دارند و حتی از ما در مورد ابزارهای مورد استفاده مان می پرسند تا آنها نیز همان را به کار بندند.

فقدان خودآگاهی و / یا رفتار خودسرانه سرسام آور است. هر چند الگو و الهام گرفتن از فرد یا کسب وکار دیگر و یا حتی رقابت با آنها کار خوبی است،  اما اینکه از کسی بخواهیم تمام جزئیات روش انجام کارش را در اختیار ما بگذارد، پا را از حد فراتر گذاشتن و امری قبیح محسوب می شود.

 

۴- انتظار نداشته باشید که دیگران برند خود را بخاطر شما به خطر بیندازند.

هنگامی که یک شرکت یا فرد، یک برند را ایجاد می کند، باید از آن محافظت کند. بنابراین، اینکه از آنها بخواهید کتابی را که هرگز نخوانده اند و محصولی را که هرگز امتحانش نکرده اند، پشت نویسی کرده و یا امضا کنند، در بهترین حالت؛ ساده لوحی و عموما توهین آمیز است. اگر شما یک شرکت کوچک، برند یا محصولِ اثبات نشده باشید، این اصل بر آن نیز صادق است. وقتی فکر می کنید که همکاری با یک شرکت بزرگ جهت اهرم کردن اعتبار آن برای شرکت شما بسیار مفید است، پس آنها در مورد شما چه فکری می کنند؟ شما باید بدانید که چگونه آنها را باید از سقوط حفظ کنید- و ارزش همکاری را به آنها نشان دهید.

 

۵- انتظار لطف نداشته باشید.

لطفا از یک متخصص کاری را نخواهید که خارج از محدوده رابطه شماست، به ویژه هنگامی که کارشناسان کسب وکار مشهورند. اگر شخص دیگری را به خوبی می شناسید، راحت تر خواهد بود که از وی چیزی را بخواهید، اما اگر شخص را اصلا نمی شناسید، باید قبل از درخواست انجام هرکاری، روی رابطه ی خود سرمایه گذاری کنید. قطعا شما پس از ۱۰ دقیقه مکالمه با یک فردی در شبکه ی کاری خود ، از او نمی خواهید که محل سکونت خود را در هاوایی چند روزی در اختیار شما بگذارد. باید قبل از هرکاری همه ی جوانب را سنجید.

در نهایت، صاف و صادق باشید. لطفا سعی نکنید یک متخصص را با این فکر که شما از طرفداران بزرگ وی هستید فریب دهید، حال آنکه همان روز  وارد صفحه ی وی شده اید و واقعا چیزی را از او می خواهید.

 

مطلب پیشنهادی: ارزشمندتر از پول برای شرکت ها چیست؟

 

کارشناسان کسب وکار کمک کردن به دیگران را دوست دارند و لذت می برند – در واقع، اغلب آنها مقدار زیادی زمان بدون مزد را برای مردم صرف می کنند. اما لطفاً انتظار نداشته باشید که فردی بخاطر اینکه چیزی برای کمک دارد- چه دانشش باشد و چه ارتباطاتش و … –  به شما کمک کند  بدون آنکه چیزی را در ازای آن به فرد بدهید و یا حقیقتا برای رابطه ای سرمایه گذاری کنید.

 

نویسنده: Carol Roth

کارآفرین و کارنشاس کسب وکارهای کوچک

[تعداد: 6   میانگین:  3.7/5]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
0
0
 
1 نویسندگان دیدگاه
امجد ربیعه
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
امجد ربیعه
مهمان
امجد ربیعه

سلام و‌خدا قوت،مطمئنا اکثر عزیزان درخواست کمک مالی دارند و مطمئنا تا حدودی صادق هستند و گرنه درخواست کمک مالی در همچین شرایط و محیطی ساده نیست،بنده ۳۲ سالمه بازرس جوش و کارشناس کنترل کیفی لوله سازی ماهسهر بودم که پس از ۵ سال شرکت ورشکسته و بالطبع اخراج شدم که این بهانه ای بود تا به علایق خودم به کسب و کار آزاد بپردازم که به دلیل همزمان شدن با نوسانات ارز و تصادف بد هنگام به مرحله ی صفر و شاید پائینتر رسیدم اتفاقهای گوناگون،تلخ و طاقت فرسائی را پشت سر گذاشتم منتهی مراتب هنوز روحیه ی خود… موارد بیشتر »