• اسفند ۱, ۱۳۹۸

۷ گام ساده برنامه ریزی فروش برای دستیابی به جواب مثبت

برنامه ریزی فروش

برنامه ریزی فروش

بعد از کار با مشتریان کسب و کار در صنایع متعدد، آموخته ام که یک فروشنده بودن همراه با ننگ خاصی می باشد. بسیاری از صاحبان کسب و کار باور دارند، که برای یک فروشنده خوب بودن باید با اعمال فشار، دیگران را به کاری که نمی خواهند، مجبور کرد. ولی این درست نیست. برنامه ریزی فروش یک راه کار است که در کسب و کار ها باید بکار گرفت.

کار یک فروشنده ایجاد ارتباط، شناسایی یک نیاز و ارائه جنبه هایی از مشخصات محصول که برای مشتری منفعت داشته باشد بوده ، و بعد به سادگی هدایت آن فرد به سمت مرحله بعدی می باشد. برای پیش روی خوب یک فرآیند فروش ، باید مراحلی را طی کرد که با نوشتن این مراحل و با برنامه ریزی فروش می توان مسیر را با موفقیت طی کرد.

برنامه ریزی فروش ، یک ابزار فوق العاده است که عبارت است از نوشتن تمامی مراحل فروش ، حتی سوال ها، روند ها، شوخی ها و یک اتمام کار برای اطمینان از اینکه در هر زمانی همان ارائه انجام می شود. یک متن فروش که من به آن سیستم فروش می گویم ،  می تواند یک کسب و کار را دگرگون کند.

۱- بفهمید فروش چگونه کار می کند.

نود درصد از فعل و انفعالات فروش یکسان است و قابل نوشتن. برخی فروشنده ها می گویند که کسب و کار آنها متفاوت است. اما این حس از آنجا ناشی می شود که آنها هر دفعه نحوه ارائه شان متفاوت است، که جریان فروش را می سازد، سوالاتی پرسیده شده و نتایج متفاوت بوده است.

۲- برنامه ریزی فروش به معنی جعلی بودن نیست.

بسیاری از فروشنده ها نگران عدم روراستی در آینده هستند. برنامه ریزی فروش مثل بیان کردن یک داستان به بهترین نحو است. زمانی که فروشنده داستانی مطابق میل مشتری پیدا کرد، شروع به صحبت بیشتر و بیشتر در آن مورد می کند. این باعث نمی شود که چیزی خلاف واقعیت و صحت باشد. در حقیقت بیان یک داستان به بهترین شیوه باعث افزایش اعتماد به نفس و جذابیت فروشنده می شود.

۳- فرآیند فروش و رویه آن را به چند قسمت تقسیم کنید.

امکان پذیر است که بعد از استعلام شما یا تماس از طرف خریدار، فرآیند فروش را مثلا به ۱۴ مرحله تقسیم بندی کنید. با تمرکز بر روی ۷ کلید شروع کنید: ایجاد اعتماد و تفاهم، معرفی و بحث، سوال و کاوش، یک ارائه، روایت موفقیت ها،  اتمام آزمایشی کار و در نهایت اتمام کار.

۴- جلسات را ضبط کنید تا بدانید چه چیزی واقعا کار می کند.

در جلسات بعدی فروش خود یک وسیله ضبط به همراه خود ببرید و آنچه میگذرد را با اجازه مشتری ضبط کنید. سپس از بهترین جلسه برقرار شده رونوشت بردارید. به سایر جلسات نیز گوش کنید و نکاتی که به نتیجه مثبت رسیده را نیز به آن اضافه کنید.

۵- لیستی از مزایا تهیه کنید و همچنین معایب.

لیستی از مزایای محسوس و نامحسوس کالا یا خدمات و همچنین ایرادات رایج تهیه کنید. مشکلات بالقوه مانند عیبی در محصول پیشین یا مشکلی در ارائه سرویس را بنویسید. مزایایی که مشتریان پیشین از آن بهره برده اند یادداشت کنید. این مزایا را لیست کنید و اعتبار خود را بالا ببرید. در بخش اصلی برنامه ریزی فروش، بهترین پیشینه ها را بنویسید.

۶- یک پوشه ارائه بسازید.

این باعث می شود روند پیشرفت برای فروشنده آسان تر شود. این پوشه باید شامل سوالات چالشی مشتری، بروشورها، برگه های اظهارات مصرف کننده های دیگر ، برگه های فروش قبلی، برگه های تشریفات اداری و خدمات پس از فروش باشد.

۷- به دنبال توصیه هایی برای چگونگی بهبود هر جزء برنامه فروشتان باشید.

با تحقیق و جستجو در یکی از سودمندترین ابزارها یعنی یوتیوب شروع کنید. ببینید استادان فروش چه توصیه هایی دارند و هر بار برای افزودن دانش و مهارت روی یک قسمت تمرکز کنید. بعد از طی تمامی این مراحل برای رسیدن به فروش ، می توانید از یک استاد  خبره فروش کمک بگیرید.

کنترل فرآیند فروش را از طریق برنامه ریزی فروش برای تعاملی متفاوت و جدید با مشتری، در دست خود بگیرید. با چند ماه تلاش بی وقفه، فرآیند فروش از هم گسیخته و ناراحت به نظر نمی رسد و یا نتیجه ای غیر قابل پیش بینی نخواهد داشت. از طریق این فرآیند به تدریج یک استاد فروش به وجود خواهد آمد. فردی که به صورت راحت و لذتبخش به جواب مثبت دست پیدا می کند.

 

[تعداد: ۴۱    میانگین: ۳.۲/۵]
Avatar

نیوشا ارانی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar