۹ راه ساده برای افزایش قدرت حافظه

افزایش قدرت حافظه

فراموش کردن تاریخ های تولد دوستان و یا روز پاکیزگی منزل می توانند دلایل خوبی باشند تا به بهبود مهارت های عملکرد شناختی خود بپردازید. اما به همان نسبت هم، داشتن حافظه ی خوب در محیط کار بسیار اهمیت دارد.

به یاد سپردن برنامه ها، قرارهای ملاقات، وظایف و حتی به خاطر داشتن اسامی باعث می شوند تا شما در محل کار جایگاه خاصی را به خود اختصاص دهید. نتیجه ی یک مطالعه نشان می دهد که، وقتی کسی نامش را می شنود فعالیت های ذهنی اش بیش تر تحریک می گردد.

برخی از بهترین راه های بهبود حافظه، ورزش کردن و تغذیه ی خوب و سالم است. همینطور انجام فعالیت هایی که می تواند به استرس، افسردگی و تمرکز کمک کنند بسیار مفید می باشند. اما باید گفت که، اینها تنها راه های ممکن نیستند! در این پست به معرفی ۹ راهکاری می پردازیم که هم در منزل و هم در محیط کار، به شما در افزایش قدرت حافظه کمک می کنند. همراه مان باشید.

  • ورزش کردن

ورزش، خصوصاً دویدن به افزایش عملکرد حافظه کمک می کند. مطالعه ای که توسط دانشمندان با استفاده از موش ها انجام شده نشان می دهد که دویدن، پروتئین ها و مواد دیگری را تولید کرده و رشد نورون ها را می سوزاند. اما اگر سعی می کنید برخی چیزها را به صورت ویژه به خاطر بسپارید، مثلاً اگر باید به استاد خود ارائه دهید باید بگوییم که برخی مطالعات نشان می دهند ابتدا، مطالعه کنید (یعنی اگر باید درس و ارائه ی خود را به خاطر بسپارید آن را مطالعه کنید)، اجازه دهید چند ساعت زمان بگذرد، سپس به ورزش کردن بپردازید.

  • خوردن غذاهای مقوی و سالم

گردوها، برای حافظه بسیار مفیدند. چندتا از آن را در سالاد و یا ماست خود و فرزندان تان بگنجانید.طبق مطالعه ای که توسط Journal of Alzheimer انجام شده، آنتی اکسیدان های موجود در گردو زوال قدرت شناختی فرد را کاهش می دهد. همینطور قرار دادن ماهی، در برنامه های غذایی تان می تواند شما را در کسب هوشیاری بیش تر و بهتر کمک شایانی نماید.

cstland-foods

  • نوشیدن قهوه

کسانی که به کافئین ها اعتیاد دارند دلیل دیگری را نیز به دلایل خودشان اضافه کنند و آن، این است که مطالعات نشان می دهد کافئین، به تقویت و تحکیم حافظه (کدگذاری ها و فرآیند ذخیره سازی) کمک زیادی می کند. این کار، نه تنها به شما در به خاطرسپاری اسامی همکاران تان یاری می دهد، بلکه باعث می شود تا کم تر در مقابل مرگ توسط بیماری های قلبی، عروقی، عصبی و همینطور دیابت نوع دوم قرار بگیرید.

  • چرت زدن

محققان دانشگاه Riverside کالیفرنیا، دریافتند که دستگاه عصبی ارادی که فعالیت هایی مانند تنفس، ضربان قلب و هضم را کنترل می کند زمانی که در حال خواب هستید به تحکیم حافظه کمک می نماید.

بنابراین، خواب می تواند به اطلاعات حافظه ی کوتاه مدت شما کمک کند تا وارد حافظه ی بلندمدت شوند. همینطور این مطالعه نشان می دهد که خواب نیمروزی (چرت) می تواند کمک کند تا منعطف تر بیندیشید.

  • نوت برداری با دست

ممکن است شما هم مثل خودم، دوست داشته باشید بجای اینکه با لپتاپ و کامپیوتر نوت برداری کنید ترجیح بدهید خودتان قلم را به دست بگیرید. مطالعات نشان می دهد که نوت برداری با قلم خودتان (دست نویسی) کمک می کند تا چیزها بهتر از همیشه در ذهن تان ثبت شوند. همینطور نوشتن با دست، شما را وادار می کند تا بیش تر توجه خود را به آن چیزی که در حال یادداشتش هستید جمع کنید.

  • وعده های غذایی منظم داشته باشید (به جز شب ها)

مطالعاتی که توسط UCLA انجام شد نشان می دهد که غذا خوردن در انتهای روز (شبها دیر وقت) تاثیر بدی در عملکرد ذهن دارد. خصوصاً در بخش های یادگیری، تمرکز و توانایی به یاد سپردن!

این تحقیق، بر روی چند گروه از موش ها انجام شد و نشان داد گروهی از موش ها که وعده های غذایی شان طبق یک برنامه منظم بود زمان های بهتری را نسبت به موش هایی که بطور تصادفی غذا می خوردند به هنگام این تست سپری می کردند.

  • خندیدن

مطالعات نشان می دهد که خندیدن، مخصوصاً در افراد بزرگسال بالغ، به بهبود حافظه ی کوتاه مدت شان کمک می کند. در این مطالعه، از نیمی از شرکت کنندگان درخواست کردند که قبل از انجام تست حافظه ی کوتاه مدت، به تماشای ویدئوی طنز بپردازند و از نیمی دیگر خواستند تا، ساکت بنشینند. نتیجه این بود : نتایج خندیدن، کم استرس بودن آنها را سبب شد که به عملکرد بهتر حافظه کمک می کرد.

  • همیشه مشغول باشید

محققان دریافته اند کسانی که از زندگی شلوغ تری برخوردار بوده و فعالیت های زیادی دارند حافظه ی بهتری را هم دارا هستند. این مطالعه، همینطور نشان می دهد که سرعت فرآیندهای ذهنی افرادی که اوقات شلوغ تری دارند بالاتر می باشد. البته باید گفت، در حقیقت، نتیجه ی این مطالعه نمی گوید که کارِ زیاد انجام دادن از ذهن مراقبت می کند! خیر. اما می توان چنین نتیجه گرفت، یک همبستگی طبیعی بین افرادی که حافظه ی خوبی دارند با کسانی که بیش تر به انجام فعالیت های محرک ذهن علاقه دارند وجود دارد را نشان می دهد.

  • چیزهای جدید را امتحان کنید

cstland-try-new-things

انجام دادن چیزها و کارهای جدید یا به عبارتی، شکستن برنامه های روتین تان شما را در عملکرد ذهنی یاری می کند.

R. Douglas Fields محقق ارشد در موسسه سلامت ملی بخش اعصاب می گوید: ” ذهن ما، مدام در حال تصمیم گیری ست تا بداند که چه چیزی برای بخاطر سپردن مهم است و از چه چیزی باید دوری کند! وقتی شما در یک شرایط جدید قرار می گیرید، ذهن شما گمان می کند که همه ی اطلاعات وارده مهم هستند بنابراین، به همین روش ادامه می دهد … ” بنابراین سعی کنید در فعالیت های خود، حتی کوچک ترین روشی را که ممکن است تغییر دهید تا نتایج فوق العاده ای را بدست آورید.

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar