ERP چه چیزی را در کسب کار اصلاح می کند؟

 

ERP

چرا تولیدکنندگان به دنبال ابر ERP هستند؟

رشد سازمانی با ERP چطور مکان پذیر است؟ آیا بسیاری از مدیران، رشدِ سازمانی را قابل پیش بینی می دانند یا معتقدند که سریع و غیرمنتظره است؟ رشد سازمانی یک سفر جاده‌ای بدون نقشه است. هنگامی‌که با این گسترش مواجه هستند، مدیران هر سازمان متوجه می‌شوند آن‌ها فاقد دید داده‌ی موردنیاز، برای تصمیم‌گیری‌های بلندمدت و برنامه‌ریزی برای رشد هستند.

 

بعد از ظهور نرم‌افزارهای گوناگون از اوایل دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ ارتقاء و افزایش کارایی مداوم آن‌ها جهت رفع مشکلات مختلف موجود در عرصه‌ی صنعت و تجارت علیرغم مزایای متعدد، مشکل بزرگی که سازمان‌ها با آن روبرو بودند عدم یکپارچگی اطلاعات و در برخی موارد از دست رفتن داده‌ها بود. این مشکل در دهه‌ی ۱۹۹۰ با معرفی سیستم ERP که اطلاعات، داده‌ها و فرآیندهای سازمان را به‌صورت یکپارچه درمی‌آورد برطرف شد؛ اما ازآنجاکه این فناوری نیز چالش‌های مربوط به خود همچون هزینه‌ی سنگین پیاده‌سازی را به دنبال داشت نیاز به یک مدل با کارایی بهتر احساس می‌شد با ظهور رایانش ابری و ارائه ERP در قالب سرویس ابری با عنوان cloud ERP چالش‌های موجود تا حد زیادی رفع شد.

معرفی: ERP

سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمان)، ( Enterprise Resource Planning، یک بسته‌ی نرم‌افزاری تجاری دارای اجزاء و ماژول‌های مختلف جهت یکپارچه‌سازی اطلاعات موجود در بخش‌های مختلف سازمان اعم از مالی، منابع انسانی، زنجیره‌ی عرضه، تعمیرات، مدیریت حمل‌ونقل، مدیریت دارایی، برنامه‌ریزی تولید و غیره است. این کار توسط یک نرم‌افزار صورت می‌گیرد که با ایجاد ارتباط بین بخش‌های مختلف امکان به اشترک گذاری اطلاعات در یک پایگاه داده‌ی واحد را فراهم می‌سازد. این عمل باعث می‌شود تمامی داده‌ها و فرآیندهای سازمان به‌صورت یک سیستم واحد درآمده و باعث بهبود عملکرد آن گردد. درگذشته اطلاعات هر بخش در برنامه‌ی کامپیوتری جداگانه‌ای قرار داشت. سیر تکاملی نرم‌افزار ERP از یک‌سو به‌شدت متأثر از سیر تکاملی سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای کامپیوتری و از سوی دیگر متأثر از تحولات صورت گرفته درزمینه ی مدیریت سازمان‌ها و محیط رقابتی حاکم بر آن‌هاست.

برای مثال، دریافت سفارش مشتری. در واقع هنگامی که مشتری سفارش می دهد، سفارش به صورت کاغذی یا کامپیوتری در واحدهای مختلف شرکت در گردش است. این گردش سبب تاخیر در پاسخ گویی به سفارش می شود، در ضمن هیچ یک از افراد شرکت به درستی نمی داند که وضعیت سفارش در هرنقطه چگونه است.

ERP سیستم های کامپیوتری مستقل رادر واحدهای مالی، منابع انسانی و انبارداده ها در هم می شکند و آنها را با برنامه نرم افزاری یکپارچه که به ماجول های نرم افزاری تقسیم می شود، جایگزین می سازد. بدین ترتیب واحدهای مالی، ساخت و انبارداده ها هنوز هم نرم افزار خودشان را دارند، با این تفاوت که حالا نرم افزارها به یکدیگر لینک شده اند،به گونه ای که واحد مالی می تواند با مراجعه به انبارداده ها از تحویل سفارش مطلع شود. اکثر نرم افزارهای ERP انعطاف پذیرهستند، به گونه ای که شما می توانید بعضی از ماژول ها را نصب کنید بدون اینکه نیاز باشد تا کل بسته را بخرید. برای مثال، بسیاری از شرکت ها فقط ماژول مالی یا منابع انسانی ERP را نصب می کنند.

در حال حاضر، اجازه دهید بر روی EPT تمرکز کنیم، صنعت هوافضا و دفاع (A & D) یک تولیدکننده است که با استفاده از ابر به آزاد کردن پول نقد برای بهره‌گیری از فرصت‌های جدید می‌پردازد.

EPT همواره برای یک فرایند عرضه محموله بر روی محصولات برای دولت ایالات‌متحده استفاده می‌شود، یک مشتری کلید صنعت هوافضا و دفاع محصولات آن است. این شرکت توسط یک سیستم خودکار، مدیریت موجودی آنلاین در ERP مبتنی بر ابر راه‌اندازی کرده است.

EPT موجودی موردنیاز ارزیابی‌شده که یک مقدار چشمگیر به مبلغ $ ۳۵۰،۰۰۰ است را در ۱۸ ماه اول کاهش می‌دهد. این درآمد خالص در ترازنامه EPT افزایش یافت و جریان نقدی شرکت را بهبود بخشیده است.

 

ERP چه چیزی را در کسب کار اصلاح می کند؟

  • اطلاعات یکپارچه مالی
  • یکپارچگی اطلاعات سفارش مشتری
  • کاهش موجودی
  • استانداردسازی اطلاعات منابع انسانی

مزایای ERP

·         کاهش هزینه های حمل موجودی

·         کاهش هزینه های سفارش

·         کاهش هزینه های تولید

·         کاهش هزینه های نگهداری سوابق

·         کاهش هزینه های حمل و نقل

·         کاهش سرمایه گذاری در تجهیزات

·         فرایندهای تولید انعطاف پذیرتر

·         بهبود کارآیی که به سوددهی بیشتر یا افزایش سهم بازار منجر می شود

·         افزایش شفافیت فرایند برای مشتری

·         افزایش رضایت مشتری

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

دارای مدرک MBA و کارشناس امور بانکی

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
mosavi
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
mosavi
مهمان
mosavi

مطلب جالبی بود ممنونم