NLP مرز بین مثبت اندیشی علمی و واقع نگری ست. نه انگیزشیِ کاذب!

مثبت اندیشی علمی و واقع نگری ست

NLP مرز بین مثبت اندیشی علمی و واقع نگری ست

با بحث جذاب نقشه و سرزمین درس را پی می گیریم.. مسئله این است:‌ نقشه چیست و سرزمین کدام است؟ ما می بایست بدانیم که NLP مرز بین مثبت اندیشی علمی و واقع نگری ست نه انگیزشی کاذب!

گفتیم که نقشه، طرح ذهنی و برداشت شخصی ما از محیط پیرامون است و سرزمین، دنیای پیرامون ماست که قرار است در آن محیط به هدفمان برسیم.

تا زمانی که بین این دو، هماهنگی لازم برقرار نشود ما به هدف مان نمی رسیم! ذهن ما در سه قالب اطلاعات را از محیط دریافت نموده و ذخیره می کند! “تصویر، احساس، صدا (کلام)

اما در بین این سه، تصویر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تصویر به ذهن ما فرمان می دهد. ما باید سعی کنیم از هر موضوعی که در اطراف ماست تصویر درست و دقیقی داشته باشیم تا به اهدافمان نزدیک تر شویم! در NLP ما به همان اندازه که به مثبت اندیشی علمی و تغییرات سریع فردی، معتقد هستیم به واقع نگری هم اعتقاد داریم. و اصولاً سبک تدریس من هم صرفاً آموزشی ست! از انگیزه و هیجان کاذب خبری نیست.

چه کار کنیم؟ چگونه تغییرات لازم را انجام دهیم تا به شرایط مطلوب برسیم؟

عزیزان من، ذهن ما بسیار قدرتمند است. و حقیقتاً به هر آنچه که ما می خواهیم می توانیم دست یابیم. اما در عین حال می خواهیم بین مثبت اندیشی و واقع نگری تعادل منطقی و پایدار ایجاد کنیم.

  • نقشه هایمان را پیدا کردیم، اگر خوب است بهترش کنیم و ارتقا دهیم. اگر رضایت بخش نیست عواملی که موجب نارضایتی هستند را رفع می کنیم. چگونه؟

یک مثال: یک دیدگاه بسیار جالب را برایتان شرح می دهم:

یک آقا می گفت تصویر من این است: یک مروارید که در صدف پنهان شده و آن صدف در قعر اقیانوس قرار دارد. فشار شدیدی را تحمل می کند اما در عین وجود این فشار، گاهی به سختی باز می شود و مروارید دروون خود را آشکار می کند. در آن لحظه توجه اطرافیان را جلب می کند. اما همین که دورش جمع می شوند دوباره بسته می شود و مردم هم پراکنده می شوند! او تصویر دقیقی از خود ارائه داد. زندگی واقعی او هم همینگونه بود.

در هر جمعی که قرار می گرفت تا مدت ها ساکت بود اما ناگهان مطلبی، شعری یا جمله ای می گفت که همه را متحیر می کرد و به تحسین وا می داشت! وقتی که از او می خواستند ادامه دهد در گلو و روی سینه اش فشار شدیدی احساس می کرد و نمی توانست به حرفهای زیبایش ادامه دهد. اطرافیان هم دوباره او را رها نموده و به بحث های معمولی خود ادامه می دادند!

من چه راهکاری پیشنهاد کردم؟

به او گفتم: به هر شکل ممکن، این صدف باید خود را به سطح آب برساند تا از آن فشار سنگین رها شود. و در نتیجه بتواند راحت مفتوح شود. و مروارید درون خود را برای مدت طولانی آشکار کند. راهکار پیشنهادی خودت چیست؟

او گفت:‌یک جریان مارپیچ مانند، از کف اقیانوس آغاز شود و مرا با خود به سطح آب برساند. من هم در حالت آلفا همین کار را برایش انجام دادم و او از اینکه به سطح آب رسید احساس سبکی و راحتی می نمود.

خب حالا در زندگی عادی چگونه هویدا شد؟

من به او گفتم:‌ شما که اشعار خوب می دانید و سخنان بزرگان را حفظ هستید صدای خود را ضبط کنید و در مواقع مناسب، در جمع هایی که حاضر می شوید یک شعر یا سخن مناسب از خود پخش کنید‍! و او چنین کرد. اما حالا، نیازی به ضبط صدایش ندارد.

به راحتی می تواند روی هر جمعی تأثیر بگذارد و قابلیت های خودش را آشکار کند. در واقع، آن جریانی که در تصویر ذهنی او قرار بود او را به سطح آب برساند محرک اولیه اش خودش بود. و راهکار ضبط صدا در دنیای واقعی همان جریان مارپیچی در تصویر دیدگاه او بود!

دوستان خوبم؛ این یکی از قشنگترین مثال های واقعی و تقریباً کامل بود و درس را در قالب این مثال شرح دادم. این خود شما هستید که باید با کمک ضمیر ناخودآگاه خود، تصویر دیدگاهتان را پیدا کنید و باز هم این خود شما هستید که باید تشخیص دهید چه عامل یا عواملی مزاحم و مانع تان هستند!

ولی بخش آخر که حذف یا تغییر عامل یا عوامل مزاحم هست معمولاً توسط یک متخصص ذهن و یک مشاور انجام می شود. البته خود شما هم با روش های خلاقانه می توانید این کار را انجام دهید!

اینجا، در همین کلاس، کامل ترین مرجع شناخت مکانیسم ذهن و و ضمیر ناخودآگاه را به شما تدریس می کنم. آنچه می گویم حاصل ۶ سال تدریس و مشاوره، مطالعه و تحقیق، و از همه مهمتر، تجربه است. در جلسات آینده خواهم گفت که چکار کنید تا ضمیر ناخودآگاه خودش روش های خلاقانه به شما پیشنهاد کند.

[تعداد: ۹    میانگین: ۳.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar