لوگو پدیده فکر مهتر

یک راهکار ساده برای استراتژی بازاریابی استارتاپ!

یک راهکار ساده برای استراتژی بازاریابی استارتاپ!

چرا استراتژی بازاریابی استارتاپ بجای استراتژی بازاریابی؟

تفاوت این دو در این است که استراتژی بازاریابی استارتاپ بیشتر بر روی هدف دقت دارد. منابع کمتر و فضای کمتری برای خطا وجود دارد. مفاهیم مشابه هستند ولی هدف شما در استارتاپ روی روزنه ها معطوف شده نه فقط خود نقطه پایان.

البته این فقط درباره استارتاپ معمولی با منابع محدود نیست، بلکه این در مورد این است که احتمالا استارتاپ نیاز دارد تا بهترین نتایج را سریع نشان دهد، کشش و جذب بهتری صورت دهد، چراکه ذاتا در فاز اول با مخاطرات فراوانی مواجه است.

بنابر این اصول پایه هنوز هم اعمال می شود. “guru John Jantsch” بازاریابی را اینچنین تعریف می کند “اطلاع دادن به مردم برای درک، علاقمند شدن و اعتماد کردن به شما”. و آن نیز مربوط به تعریف هویت، هدف، چیزی که کسب و کار ارائه می کند (IMO)، و به علاوه بدانند که دقیقا کسب و کار شما چه عرضه می کند، البته این می بایست از تمام فعالیت های استراتژی بازاریابی استارتاپ شما از جمله رسانه های اجتماعی، تبلیغات، روابط رسانه ای و غیره مشخص باشد.

در استارتاپ، شما فقط نیاز دارید که دقت بیشتری روی هدف داشته باشید.

راهکارهایی برای موفقیت بازاریابی استارتاپ:

۱- هدف گزاری کنید

در بازاریابی عادی، شروع کار با مشتریان هدف و سپس تعمیم آن بسیار ایده آل است. در استارتاپ، کار با مشتریان هدف بصورت دوره ایی شروع می شود. آنرا تعمیم ندهید.

در حالت ایده آل، شما افراد و یا کسب و کار های هدف، برای فعالیت بازاریابی خود را شناسایی می کنید. اگر این تفکر را نداشته باشید در واقع شما تبدیل به یک نویسنده داستان های تخیلی می شوید. افراد مورد هدف خود را به خوبی تصور کنید، هویت آنها را از نظر سن، جنسیت، توان مالی، ترجیحات رسانه ای، ترجیحات خرید، حتی ماشینی که می راند و یا کتاب و فیلم های که علاقه دارند، موردبررسی قرار دهید و در نظر بگیرید. سیاست رفتاری او را تصور کنید. و در مورد آنچه که حدس می زنید مطمئن شوید.

برای مطالعه بیشتر:

چگونه به این اطلاعات دست پیدا می کنید؟ چگونه آن را انجام می دهید؟ اگر شما نمی توانید آنرا انجام دهید می بایست از یک مشاور خوب بهره ببرید و یا در مورد استارتاپ خود تجدید نظر کنید. استراتژی بازاریابی استارتاپ با حساسیت هایی مخصوص خود مواجه است. و اگر در این خصوص هوشمندانه عمل نکنید، هزینه و زمان خود را تلف کرده اید.

۲- فصل بندی هویت و ارائه کسب و کار

شما بیهوده هدف گزاری نکردید. بلکه شما برای هویت و ارائه کسب و کار خود بسیار آگاهانه عمل می کنید:

  • هویت به معنی آن چیزیست که شما (کسب و کار شما) را از دیگران متمایز می کند، که این یک بسته از عواملی مانند نقاط قوت و ضعف، شایستگی های اصلی، منابع، تعریف شما از موفقیت و غیره را شامل می شود.
  • منظور از ارائه کسب و کار شامل محصولات، خدمات، منابع اشتراکی، برنامه ها، و یا هرچیز دیگریست که شما به فروش می رسانید.

شما نمی توانید بازار هدف خود را بدون در نظر گرفتن هویت و ارائه کسب و کار خود تنظیم کنید. شما نیاز به ایجاد ۳ عامل دارید. برای مثال، اگر شما یک آشپزخانه تهیه غذای ارگانیک و سالم را دارید، پس شما احتمالا حساسیت قیمت خود را با توجه به جوانان تعیین خواهید کرد، و به دنبال تهیه غذای ارزان و سریع نخواهید بود.

برای مطالعه در خصوص ایجاد هویت سازمانی و برندینگ اینجا کلیک کنید!

۳- ترکیب کردن، به هم آمیختن و به جوش و خروش آمدن

در یک استارتاپ واقعی، شما ایده هایی از هویت، بازار و ارائه را در برابر یکدیگر و بصورت مدارم به اجرا در می آورید. شما همواره در حال یادگیری نکات جدید در مورد بازار محصول و کسب و کار خود هستید.

اجازه ندهید استراتژی بازاریابی استارتاپ شما ضایع شود. مداوم آن را با تکنیک ها و اجرا های متفاوت آزمایش کنید. و بازار شما بصورت مداوم به شما بازخورد می دهد، پس شما مدام در حال یادگیری و بهینه سازی کسب و کار خود هستید.

استراتژی استارتاپ در دنیای واقعی:

جوهرهِ استراتژی، انتخاب آن چیزی است که انجام نمی دهید.

مایکل پورتر

مجید احمدی

مجید احمدی

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

پست بعدی
عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد برخط (آنلاین)
مشاهده تمام نظرات