• فروردین ۱۵, ۱۳۹۹

افزایش بهره وری از طریق چرت روزانه چگونه میسر می گردد؟

افزایش بهره وری عوامل زیادی درون خود جای داده که ما قبلاً در مقالات پیشین سعی کردیم بسیاری از این عوامل را معرفی کنیم تا به بهره وری بیش تر دست یافته و فردی کارآمدتر و سازنده تر شویم.

 

افزایش بهره وری از طریق چرت روزانه چگونه میسر می گردد؟

 

افزایش بهره وری

چرت زدن در وسط روز باعث می شود که شما سازنده تر باشید: حقیقت این فرضیه خیلی بعید به نظر می رسد. البته، افراد مشتاق به داشتن خواب ظهرگاهی،  تایید می کنند که پس از این استراحت احساس بهتری دارند، اما برخی نیز طبیعتا به قدرت چرت زدن اعتقاد دارند.

از سوی دیگر، افرادی که چرت زدن را در برنامه شان ندارند – از ترس اینکه این مدت استراحت باعث از بین رفتن ساعات کار آنها می شود- طبیعتا بر این باورند که  که چرت زدن نوعی اتلاف وقت است.

بنابراین، حقیقت چیست؟

 

خواب و بهره وری

چندان تعجب آور نیست که خواب و بهره وری رابطه و پیوند عمیقی با هم دارند. اگر شما هر شب مقدار توصیه شده خواب را داشته باشید (هفت تا نه ساعت برای اکثر افراد بالغ)، هشیارتر و متمرکز تر خواهید بود و یک حافظه ی بهتر خواهید داشت.

البته، یک نفر از سه نفر بزرگسال آمریکایی خواب مورد نیاز برای دستیابی به اوج بهره وری را ندارد، و این نرخ حتی در میان کارآفرینان بیش تر است، افرادی که اغلب ساعت های طولانی برای رسیدن به اهداف خود کار می کنند. ثابت شده است که چرت زدن به کاهش اثرات کمبود خواب کمک می کند، بنابراین ابزار مفیدی در جهت بازگرداندن بهره وری به سطح مطلوب است.

طبق مطالعه ای که با جمع آوری داده های حاصل از بررسی American Time Use survey، صورت گرفته است، الگوهای خواب سالم با بهره وری در قالب دستمزدهای بالاتر در ارتباط است. فقط یک ساعت خواب اضافی در هر هفته با افزایش دستمزد حدود ۱.۵ درصد در کوتاه مدت ، و حقوق و دستمزد حدود ۴.۹ درصد در دراز مدت در ارتباط است. حقیقتا این جهشی عظیم فقط بخاطر داشتن یک ساعته خواب اضافه در یک هفته است.

 

شواهدی برای چرت زدن

دانشمندان هنوز شواهد عمیق و دقیقی از نحوه ی ارتباط عملکرد چرت زدن با عادات خواب ما ندارند، اما شواهدی وجود دارد که به چرت زدن مربوط است علی الخصوص مزیت های کاری. برای مثال، در مطالعه ای توسط دانشگاه میشیگان به طور تصادفی ۴۰ نفر بزرگسال در دو گروه قرار گرفتند. یک گروه زمان چرت ۶۰ دقیقه ای داشتند، و گروه دیگر به تماشای یک ویدیو از طبیعت می پرداختند؛ در گروه اول محققان به این نتایج دست پیدا کردند:

رفتار ناگهانی و بی فکر کم تر: شرکت کنندگان در گروه، خواب رفتارهای تکانشی کم تری داشتند، مانند درگیر شدن با عوامل حواسپرتی یا دست کشیدن از کار.

تحمل بالاتر برای ناامیدی: هنگامی که تلاش می کردند یک مسئله ی دشوار را حل کنند، نشانه های کم تری از قبیل سرخوردگی و دیگر احساسات منفی داشتند.

بهبود تمرکز و هوشیاری: همانطور که انتظار میرفت، شرکت کنندگان در این گروه سطوح بالاتری از تمرکز و هوشیاری را از خود نشان دادند.

با توجه به اینکه در برخی موارد مزایای یک چرت طولانی ۹۰ دقیقه ای با مزایای یک خواب کامل شبانه قابل مقایسه است، نتایج فوق چندان جای تعجب ندارد.

ثابت شده است که خواب یک تسهیل کننده ی یادگیری و حافظه بلند مدت است: چرت طولانی مدت در نیمروز می تواند به شما کمک کند تا چیزهایی که شما به تازگی آموخته اید به یاد داشته باشید. همچنین، یک چرت طولانی نیمروزی ثبات خلق و خو و  میزان هوشیاری را افزایش می دهد – حتی بیش از یک دوز کافئین.

 

جنبه های منفی چرت زدن

علی رغم موارد فوق، همه ی شواهدِ چرت زدن مثبت نیست. اگر در مورد چرت زدن دقت نداشته باشید، ممکن است به خواب آلودگی و بی حالی دچار شوید. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که شما در زمان نامناسبی از چرخه خواب خود بیدار می شوید، به طوری که بدن شما بدون خواب کافی و به طور غیر منتظره بیدار می شود. در نتیجه، احساس ضعف و بی حالی و خواب آلودگی خواهید کرد و خسته تر از قبل خواهید بود.

همچنین شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد چرت نیمروزی می تواند برای بهره وری در مقیاس بزرگ مضر باشد. برای مثال اسپانیا، بخاطر برنامه ی اوج روزکاری (its workday centerpiece) معروف است: استراحت نیمروزی به نام خواب نیمروز (siesta)، که پس از آن کارگران به شغل خود باز می گردند و تا اواخر روز به کار مشغولند.

این برنامه ی کار به تازگی کانون برخی چالش ها بوده است، زمانی که سیاستمداران اشاره کردند که اسپانیایی ها ساعات بیش تری کار می کنند و اما باز هم کم تر از کارگران کشورهای همسایه با یک برنامه معمولی ۹-تا-۵ ساعته، مولد و سازنده هستند. این شواهد محدود بوده و به طور رسمی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

 

چگونه چرت مفید داشته باشیم؟

به طور کلی، چرت زدن می تواند چیز خوبی برای بهره وری – و سلامت شما –  باشد اما برخی اقدامات احتیاطی را نیز باید در نظر بگیرید تا به درستی از آن بهره مند شوید:

زمان دقیق مشخص کنید. چرت زدن پس از یک روز کاری طولانی، هنگامی که تنها ۳۰ دقیقه است که از کارتان دست کشیده اید، احتمالا به شما کمکی نمی کند. اگر قصد خوابیدن دارید، آن را به زمان نیمروزی تنظیم کنید، تا انرژی بعد از چرت را افزایش دهد.

زنگ ساعت را تنظیم کنید. اگر شما خواب بیش از حد طولانی دارید، ممکن است بی حالی و خواب آلودگی به سراغ تان بیاید. اگر خوابتان به اندازه ی کافی طولانی نباشد، از مزایای چرت زدن بی بهره خواهید بود. بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان خواب برای خود تعیین کنید. به خودتان چندان سخت نگیرید، چیزی که برای شما خوب است ممکن است برای دیگران مفید نباشد.

خوابِ با کیفیت داشته باشید. اگر می خواهید بخوابید، پس خوب بخوابید. مکان راحت و کم نوری انتخاب کنید که سر و صدا و یا مخرب آرامش نداشته باشد. کفش هایتان را درآورید، ذهن خود را پاک کنید و به دیگران اطلاع دهید که مزاحم خواب تان نشوند.

لازم نیست که برای مشاهده ی افزایش بهره وری هر روز چرت بزنید، تضمینی نیست که چرت زدن بهره وری را بالاتر ببرد. سعی کنید از چرت زدن به عنوان ابزاری برای جبران کمبود خوابی استفاده کنید که ممکن است به صورت منظم با آن روبرو شوید و تلاش کنید تا عادات خواب سالم و کامل داشته باشید.

هنگامی که به طور مداوم  این خواب نیمروزی را داشته باشید می توانید مقدار کار بیش تری انجام دهید – همچنین احساس بهتری خواهید داشت.

[تعداد: 5   میانگین:  4.8/5]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar