انواع قیمت گذاری با ذکر مثال

انواع قیمت گذاریانواع قیمت گذاری با ذکر مثال

یک کسب و کار می تواند از انواع قیمت گذاری در هنگام فروش یک محصول یا خدمات خود استفاده کند. قیمت را می توان برای حداکثر سود دهی از هر واحد فروخته شده یا از بازار به طور کلی، تنظیم کرد. اهداف قیمت گذاری می تواند حفظ بازار موجود، افزایش سهم بازار، و یا ورود به بازار جدید باشد.

در ادامه به بررسی ۱۴ مورد از انواع قیمت گذاری می پردازیم، با پدیده فکر مهتر همراه باشید!

۱. قیمت گذاری با اعداد فرد

قیمت گذاری با اعداد فرد به قیمتی اشاره می کند که پایان آن (یعنی رقم سمت راست آن) عدد فرد (۱, ۳, ۵, ۷, ۹) است. به عنوان مثال، یک تنظیم کننده قیمت ممکن است برای استفاده از قیمت “فرد” از ۴۹۰۰۰ به جای عدد گرد ۵۰۰۰۰ استفاده کند. استفاده گسترده و مداوم از قیمت گذاری فرد توسط خرده فروشان نشان می دهد که این تکنیک می تواند بر مصرف کننده تاثیر بگذارد تا احساس کند قیمت کالا ارازن است و ترغیب به خرید شود.

۲. قیمت گذاری بر اساس قیمت حاکم

این روش را آن دسته از بازاریابانی دنبال می کنند که می خواهند از رقبای خود تقلید کنند. آنها قیمت را همانطور که توسط رقبایشان تصمیم گرفته اند، حفظ می کنند. مثلا قیمت گذاری در مصالح فروشی ها به این صورت می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

روش هایی برای قیمت گذاری محصولات یا خدمات

قیمت دادن در شروع کسب و کار چگونه است

۳. ﻗﻴﻤﺖ ﮔﺬاری ﭘﺮﺳﺘﻴﮋی و اﻋﺘﺒﺎری

این روش را معمولا افرادی دنبال می کنند که کالاهای لوکس معامله می کنند. چنین بازاریابانی، به طور کلی، قیمت کالاها را بالا نگه می دارند، زیرا فکر می کنند مشتریان کیفیت را با قیمت قضاوت می کنند. به عنوان مثال: کسانی که اقلام لوازم آرایشی و بهداشتی، کالاهای چرمی، اقلام الکترونیکی و غیره را می فروشند، به دنبال قیمت های ﭘﺮﺳﺘﻴﮋی و اﻋﺘﺒﺎری هستند.

۴. قیمت گذاری عرف و معمول

طبق عرف یا قرارداد، محصولات خاص تقریبا به قیمت یکسان توسط بازاریابان مختلف فروخته می شود. به عنوان مثال قیمت گذاری برای شیر، کره، پودر قهوه، نوشیدنی های غیر الکلی و غیره به این صورت است.

۵. قیمت گذاری فوب (FOB)

یکی دیگر از انواع قیمت گذاری ، قیمت گذاری فوب است. چنین قیمت هایی مربوط به زمانی است که کالاها باید به محل خریدار منتقل شوند. در شرایط فوب فروشنده وظیفه دارد تمامی هزینه‌ های کالا را تا محل حمل اصلی (با کشتی یا هواپیما یا راه آهن) متقبل شود و تمامی هزینه‌ های بعد از این مرحله اعم از کرایه حمل، بیمه، تعرفه‌ های وارداتی و … را خریدار متقبل می‌شود.

۶. قیمت گذاری دوگانه

در این نوع قیمت گذاری برخی از بازاریابان دو قیمت متفاوت برای یک محصول ذکر می کنند، یکی برای خریداران فله و یکی برای خریدارانی که خرده می خرند.

۷. قیمت گذاری مدیریت شونده

در این روش، قیمت تعیین شده توسط یک بازاریاب که عمدتا مبتنی بر ملاحظات شخصی است، به عنوان قیمت تعیین شده، شناخته می شود و عواملی مانند هزینه، تقاضا و رقابت نادیده گرفته می شوند.

۸. قیمت گذاری انحصاری

قیمت گذاری انحصاری یکی از انواع قیمت گذاری است که به موجب آن فروشنده قیمت یک محصول را بر اساس این فرض که نیازی به نگرانی در مورد رقابت ندارد، به گونه ای تعیین می کند که سود خود را به حداکثر برساند. در واقع فروشنده می داند که هیچ رقیبی در بازار ندارد و قیمت را آزادانه تعیین می کند.

به عبارت دیگر، درقیمت گذاری انحصاری فرض بر عدم وجود رقبایی است که می توانند سهم بازار بزرگتری را با پیشنهاد قیمت های پایین تر، به دست آورند.

۹. قیمت گذاری براساس قیمت مورد انتظار

قیمت تعیین شده برای یک محصول بر اساس انتظارات مصرف کنندگان به عنوان قیمت مورد انتظار شناخته می شود.

۱۰. قیمت گذاری مناقصه مهر و موم شده

در صورتی که قرارداد شامل هزینه های سنگین باشد، مانند قراردادهای ساختمانی، مناقصه های مهر و موم شده از جانب طرف های ذینفع ارائه می شود. سپس این کار به فردی تعلق می گیرد که قیمت حداقل را ذکر کرده است.

۱۱. قیمت گذاری مذاکره ای

تولید کنندگان کالاهای صنعتی، که نیاز به خرید اجزاء از تامین کنندگان دارند، قبل از نهایی کردن قیمت، مذاکره می کنند. این کار به دلیل هزینه بالای اجزاء ، ضروری است.

۱۲. قیمت گذاری افزایش بها

این مورد، اشاره به قیمتی دارد که توسط یک خرده فروش با اضافه کردن یک درصد معینی (به سمت حاشیه سود خود) به قیمت تولید کننده، تعیین می شود. و تنها با آن قیمت کالاها را به مصرف کنندگان می فروشد.

۱۳. قیمت گذاری گزاف

این اشاره به تعیین قیمت بسیار بالایی برای یک محصول دارد، زمانی که آن کالا برای اولین بار به بازار عرضه می شود و به همین ترتیب، همانطور که رقبا وارد بازار می شوند، قیمت به همان اندازه کاهش می یابد.

اغلب این روش زمانی دنبال می شود که بازاریاب مطمئن نیست قیمت مناسب محصول را تعیین می کند و تصمیم می گیرد با آزمایش و خطا از رویکرد قیمت گذاری گزاف پیروی کند. هنگامی که یک قیمت بالا در ابتدا تعیین می شود و پاسخ خریداران خوب است (زیرا آنها از کیفیت محصول رضایت دارند) این نشان می دهد که استراتژی قیمت گذاری بازاریاب درست است. اگر پاسخ خریداران خیلی خوب نیست (قیمت آن بسیار زیاد است)، بازاریاب ممکن است قیمت را کاهش دهند.

۱۴. قیمت گذاری نفوذی

تعیین قیمت پایین برای محصول همان قیمت گذاری نفوذی است. علت انتخاب این نام برای این نوع قیمت گذاری اینست که تعیین قیمت پایین برای محصول، امکان نفوذ آنرا در بازار فراهم می کند. چنین قیمت هایی مربوط به زمانی است که بازار محصول بسیار حساس به قیمت است و محصول همیشه با تهدید رقابت مواجه است. در مورد قیمت گذاری نفوذی، اگر چه سود در سال های اولیه قربانی می شود، اما انتظار می رود که سود در بلند مدت افزایش یابد.

آشنایی با انواع قیمت گذاری به شما کمک می کند تا قیمتی را تعیین کنید که در آن می توانید سود خود را در فروش محصولات یا خدمات افزایش دهید. هنگام تنظیم قیمت، صاحب کسب و کار باید طیف وسیعی از عوامل را شامل هزینه های تولید و توزیع، پیشنهادات رقیب، استراتژی های موقعیت و پایه مشتری هدف قرار دهد.

[تعداد: ۱۷    میانگین: ۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar