• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

بازاریابان از یک استراتژیست محتوا چه می خواهند؟ (۱)

خواسته ی بازاریابان از یک استراتژیست محتوا

یک روز دیگر فرا رسیده است: رئیس تان پیشنهاد شما را برای اینکه از یک استراتژیست محتوا (خارج از تیم) برای تیم بازاریابی تان کمک بگیرید قبول کرده است.
یک استراتژیست محتوا باید چه مهارت هایی داشته باشد؟ چه پرسش های مناسبی را می توان از آن ها پرسید؟ از کجا و چگونه می توانید درست ترین کمک را دریافت کنید؟
در اینجا قصد داریم توصیه های برخی کارشناسان را که در کنفرانس محتوای هوشمند ۲۰۱۶، صحبت کرده اند مورد مطالعه قرار دهیم. بدین منظور این دسته از مطالب را به دو قسمت تقسیم کردیم تا در بخش دوم نیز در خدمت تان باشیم.


 

استراتژیست محتوا


 

 

به دنبال افراد متفکر باشید

شما در یک استراتژیست محتوا به دنبال چه می گردید؟ به عوامل متفاوتی بستگی دارد. همه ی استراتژیست های محتوا برابر نیستند. برخی در جنبه های تحریریه محتوا (نوشتن، پیام رسانی، تن صدا) تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر در طراحی هنری محتوا و مهندسی محتوا تخصص دارند (یقین دارند که محتوای شما بدون هیچ مشکلی از پیچ و خم های سیستم برای رسیدن به مقصد خود، عبور می کند).
مهم ترین نکته توانایی کمک به شما در تدبیر و اتخاذ استراتژی مورد نیاز است. استراتژی نرم افزار نیست. برنامه ریزی پروژه نیست. استراتژی نحوه ی شروع به کار شما و با چه کسی کار کردن، نیست!

استراتژی شامل چشم اندازی از آینده، اهدافی برای رسیدن، و طرحی از مبادرت به کار است.

شناسایی صاحبان نفوذ

ابتدا به دنبال افرادی باشید که در محتوا – اعم از بازاریابی، فنی، آموزشی و هر نوع محتوای دیگر- مجرب و ماهر هستند، و پس از آن به دنبال طراحی تجربه کاربر و مهارت های مهندسی باشید.
در وهله ی اول، در شرکت خود به دنبال چنین افرادی باشید: استراتژیست های محتوا و یا معماران اطلاعات، در حال کار بر روی آزمایش محتوا در مقابل اجرای زیرساخت و فن آوری (مانند سیستم های مدیریت محتوا)، هستند. همچنین می توانید از یک مشاور استراتژی محتوا و یا شرکت مشاوری که می تواند به شما در استخدام یک فرد کمک کند، استفاده کنید. شرح شغل خود را نسبت به موقعیت های کار شرکت های دیگر، در استراتژی محتوا و معماری اطلاعات، مدلسازی کنید.
پس از آنکه برخی نامزد ها را شناسایی کردید، آنهایی را که هم به صورت انتزاعی و هم به صورت تحلیلی فکر می کنند، جدا کنید، این افراد مشکلات را به عالی ترین وجه ممکن حل می کنند، به دنبال علل عمقی و دقیق هستند، اهداف و نیازهای نقش های دیگر را در یک تیم بین رشته ای درک می کنند و می توانند بر آنها نفوذ و تأثیر داشته باشند. استراتژیست محتوا باید تیم را برای پیاده سازی یک چشم انداز کنار هم جمع کند، بنابراین آنها نه تنها باید یک چشم انداز داشته باشند بلکه باید آن را برای خرید های عمده و ایجاد اشتیاق به اشتراک و ارتباط بگذارد.
این سوالات را از نامزدها بپرسید:

 • تجربه ی محتوای استثنایی چیست؟
  • چگونه ورودی مورد نیاز برای هر نقطه عطف را به دست می آورید؟ از محتوا، شخص، مکان یا زمان؟
  • اگر هیچ استراتژی محصولی یا اطلاعات بازاری و یا هیچ اطلاعات کاربری برای ورودی نداشته باشید، چگونه یک استراتژی محتوا را توسعه می دهید ؟
  • چگونه استراتژی های محتوا و آزمون های محتوایی را ایجاد کرده اید که در دستیابی به اهداف بازاریابی و فروش (درآمد، حمایت از مشتری، و غیره)کمک کرده اند؟
  • چگونه می دانید که به دستیابی به آن اهداف کمک کرده اید؟
  • چگونه خودتان با خودتان همکاری می کنید؟

شکار متفکران بزرگ

یک متفکر بزرگ پیدا کنید، کسی که کار های زیر را انجام می دهد:
• همه شکل های تولید، توزیع و پیوند محتوا درک می کند
• تفکر طراحی و تجربه کاربری را درک می کند
• توانایی پیوند و ربط دادن محتوا به نتایج کسب و کار را در خود نشان می دهد
• دارای تیزهوشی بازرگانی است
• حل مشکلات خلاقانه

سؤالاتی برای پرسش:
• استراتژی محتوا برای شما چه معنایی دارد؟
• یک تیم محتوایی در نظر شما چگونه است؟
• چگونه استراتژی محتوا را با بودجه ی کم و تیم های کوچک ایجاد می کنید؟
• چگونه می توانید بازگشت سرمایه ی محتوا را ثابت کنید؟
• چگونه می توانید تعیین کنید که محتوا موفق است؟

به شبکه خود بروید

شما به استراتژیست محتوایی نیاز دارید که می تواند نقاط قوت شما را تکمیل کند، طوری که بتوانید هر دو جنبه ی ویرایشی و فنی محتوا را ارائه دهید. اگر از تقاضاهای ویرایشی ( بازاریابی برند، پیام رسانی و مینی کانال) خسته شده اید، به کسی نیاز دارید که می فهمد- بهترین شیوه های تولید، ساختار، و معناشناسی را می داند- کسی که مناسب ترین سیستم ها و روش های ارسال چند کاناله و مواردی از این قبیل را می شناسد. پیدا کردن این افراد آسان نیست؛ چرا که همه به دنبال آنها هستند. ارتباط با افراد در شبکه ی کاری یکسان بهترین راه برای شناسایی افرادی است که مصالح خود را می دانند و می توانند یک گزینه ی خوب و مناسب باشد.

در حوزه ی خود به دنبال سازندگان محتوای برجسته باشید

مدیران کنونی می توانند به شکلی شگفت آور یک استراتژیست محتوای خوب باشند. در اکثر موارد، بهترین استراتژیست ها سابقه ی ساخت محتوای بسیار جذابی دارند. اگر شما بتوانید در حوزه ی خود، افراد مجربی در ایجاد محتوا پیدا کنید – حتی اگر هرگز لقب بازاریاب محتوا یا استراتژیست محتوا را نداشته اند – تقریباً می توانند به طور قطع چیزی را که شما از یک استراتژیست می خواهید به شما بدهند، یعنی بینشی که به بهترین نحو بتوانید به مخاطبان خود در طی زمان و به شکل سازمان یافته دست پیدا کنید.


استراتژیست محتوا


 

افرادی که مشکل شما را درک می کنند، پیدا کنید

به دنبال افرادی باشید که استراتژی ی را ایجاد می کنند که می توانید اجرایش کنید. اگر نشانه ای از تعامل را در مورد آنها دیدید، با دعوت کردن به صرف قهوه و پیاده روی از آنها تشکر کنید. این افراد را می توان بجای بکار گرفتن توانایی خودتان در اجرای استراتژی آنها، با توانایی آنها برای رشد و کسب پاداش، ارزیابی کرد. شما به همکار و شریکی نیاز دارید که مشکل شما را می فهمد و تنها زمانی خوشحال است که شما موفق می شوید.

افرادی را پیدا کنید که دائماً در حال یادگیری هستند

استراتژیست های محتوای عالی، همانند آفتاب پرست هایی هستند که به سرعت می توانند در هر صنعتی خبره شوند. آنچه که مهم است این است که استراتژیست محتوا از هنر و صنعت به گرمی استقبال می کند.
از استراتژیست محتوا بپرسید که چگونه به افراد تیم کمک می کنند تا موارد زیر را انجام دهند:
• جلب توجه مخاطبان
• تبدیل آن توجه به ارزش
• تعریف اهداف کسب و کار قابل دسترسی
• ایجاد تاکتیک هایی برای رسیدن به آن اهداف
• حرکت پایاپای با آخرین تغییرات در این رشته

یک استراتژیست خوب هرگز از یادگیری دست برنمی دارد!

انتخاب مهارت های مورد نیاز: ویرایشی یا ساختاری

من اغلب بین استراتژیست محتوای ویرایشی و ساختاری تمایز قائل می شوم (که همچنین به عنوان استراتژیست محتوای مقابل صحنه و پشت صحنه شناخته می شوند). البته، هر استراتژیست محتوا دارای مجموعه ای منحصر به فرد از مهارت هاست، اما من مهارت ها و سوابق کاری آن افراد را پیدا می کنم که اغلب با این دو حوزه در تناسب است:

 • استراتژیست محتوای ویرایشی: ممکن است یک پیش زمینه در کپی رایتینگ، روزنامه نگاری، یا استراتژی برند داشته باشد. این افراد می توانند در تعریف لحن و پیام رسانی برای سایت کمک حال باشند، و حتی به عنوان یک ویرایشگر مدیریتی خدمت کنند.
 • استراتژیست محتوای ساختاری: ممکن است یک پیش زمینه در علوم کتابداری، معماری اطلاعات، و یا مدل سازی داده ها داشته باشد. این افراد می توانند در برنامه ریزی اجرای یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) کمک کنند و یا محتوای سازمان یافته، ابرداده، و طبقه بندی ها را تعریف و تعیین نمایند.

به جای آنکه فقط با کسی که عنوان استراتژیست محتوا دارد همکاری کنید، در ابتدا تعیین کنید که به کدام مجموعه از مهارت ها نیاز دارید. همه ی استراتزیست های محتوا در هر دو زمینه ی ویرایشی و ساختاری در حد اعلی نیستند!

به دنبال طراحان و برنامه ریزان واقع بین باشید

یک استراتژیست محتوا در حالی که باید ایده های بزرگ داشته باشد، باید علاقه ی کافی به جزئیات برای ایجاد یک نقشه راه واقع بینانه برای اجرا نیز داشته باشد.

سوالات قابل طرح:

• چگونه یک پست وبلاگ را برای موتورهای جستجو در سال ۲۰۱۶ بهینه سازی می کنید؟ (هر فردی که به ابر کلیدواژه ها اشاره دارد، در استفاده از بهترین شیوه ها به روز نیست!)
• چرا برند ها در بازاریابی محتوا سرمایه گذاری می کنند؟ چرا کاربران پذیرای محتواهای برتر هستند؟
• روند شما برای ایجاد یک استراتژی چیست؟
• چگونه چیزی را که می توانید از منابع موجود به دست آورید، تعیین می کنید؟
• چگونه شخصیت ها را برای محتوا ایجاد کرده و توسعه می دهید ؟


در قسمت دوم، “بازاریابان از یک استراتژیست محتوا چه می خواهند؟” با ما همراه باشید.


 

[تعداد: 4   میانگین:  5/5]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar