• اسفند ۳, ۱۳۹۸

تصمیم‌ گیری مدیر کسب و کار و چگونگی اتخاذ یک تصمیم فعال

تصمیم گیری مدیر کسب و کار و چگونگی اتخاذ آن

 

یکی از مهم ترین مهارت ها در امور تجارت تصمیم گیری مدیر کسب و کار می‌ باشد. تصمیم گیری مدیر کسب و کار روی موفقیت شرکت، جذب مشتری، رضایت کارکنان و بازار کار تاثیر بسیار زیادی می‌ گذارد. انتخاب هر یک از تصمیمات مهم به مهارت و دانش نیاز دارد. اشیاء فراوانی وجود دارد که روی کیفیت تصمیم گیری مدیر کسب و کار تاثیر دارد. این اشیاء عبارتند از: احساسات، نوع نگاه به خطرات شخصی،اجتماعی و کسب و کاری، آمادگی برای یادگیری دانش لازم، تلاش کردن و دنبال کردم تصمیمات عقلانی.

چه چیزی در یک تصمیم گیری مدیر کسب و کار در تجارت تاثیر می گذارد؟

کسانی که تصمیم دارند وارد کسب و کارهای جدیدی شوند، باید قبل از هر چیزی عوامل مهمی را مد نظر داشته باشند. اگر مهارت تصمیم گیری مدیر کسب و کار از شعور غریزی بهره ببرد و هیچ گونه پیش بینی درباره مشکلات پیش رو نداشته باشد باید  منتظر مشکلات باشد. برای گرفتن یک تصمیم تجاری مناسب استراتژی هایی را برای شما ذکر می کنیم.

مشخص کردن مشکل

هنگامی که فرد موفقی را می بینید، فکر می کنید این شخص دو روزه به آرزوهای خود دست یافته و از مشکلات پشت پرده او در گذشته اطلاعی ندارید، این افراد در راه موفقیت اشتباهات فراوانی مرتکب شدند و شکست های بسیاری را تجربه نمودند اما بعد از تمام این مشکلات و تصمیمات اشتباه به موفقیت دست یافتند. احساسات درونی ما تاثیر فراوانی در تصمیم گیری دارد همه اطلاعات لازم از یک مشکل به وقوع پیوسته یا قابل وقوع را جمع آوری کرده و مورد سنجش قرار دهید.

تصمیم گیری

در هر لحظه از تصمیم گیری، بهترین چیزی که می توانید انجام دهید کار صحیح است، بعد از آن کار اشتباه بوده و پوچ خواهد بود. ممکن است بگویید من همه اطلاعات را جمع آوری کرده ام و اینک نوبت شروع کار فرا رسیده، بیشتر مردم به اطلاعات فراوان تکیه نمی کنند و معتقدند تحمل خطرات یک کسب و کار گام اساسی رسیدن به موفقیت است. یکی از اجزاء مهم یک کار هدف نهایی ست. هنگامی که در تصمیم گیری مدیر کسب و کار انتخاب های گوناگونی وجود دارد باید یک گزینه را که موجب رسیدن او به هدف می شود را  انتخاب کند. نقاط قوت و ضعف خود برای دور ماندن از مشکلات را بشناسد.

نگاه به تصمیم

تصمیم فعال با تصمیم “خوب” یا “بد” متفاوت است. یک قاعده وجود دارد که به تصمیم اجازه می دهد تاثیر خوبی روی کار داشته باشد حتی اگر شما توقع داشته باشی این تصمیم هیچ تاثیری روی کسب و کارتان نداشته باشد. کارآفرینان برای اتخاذ تصمیم درست باید با تفاوت تصمیم آشنا شوند نه طبقه بندی هر تصمیم ساده. گاهی انتخاب یک تصمیم خوب راحت است، مانند زمانی که فروش شما افزایش می یابد یا یک کارمند به رتبه بالاتری دست می یابد. شاید تصمیمات دیگر به بازبینی بیشتری نیاز داشته باشند. ارزیابی یک مشکل برای به دست آوردن تجربه، انتخاب گزینه صحیح و بهبود قدرت یک کارآفرین امری مهم خواهد بود.

لذا تصمیم گیری مدیر کسب و کار بسیار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. و باید در آن دقت فراوان کرد. زیرا این تصمیمات تاثیر فراوانی در امور تجاری خواهد داشت.

[تعداد: ۳    میانگین: ۳.۷/۵]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar