• ژانویه 27, 2020

تعادل کار و زندگی کارکنان شرکت و ۶ روش موثر برای ایجاد این تعادل

تعادل کار و زندگی کارکنان در شرکت

اجازه ندهید ضعف و سستی روحیه شرکت شما را خراب کند. در عوض، این شش روش را برای ترویج تعادل کار و زندگی کارکنان دنبال کنید.

در جایگاه یک رهبر، کارکنان اغلب شما را به عنوان الگوی رفتار، گفتار و تصمیم گیری انتخاب می کنند. الگوها، عادت ها و کنش های شما مثل یک سرمشق برای کارکنانی است که تلاش می کنند با استانداردهای شرکت سازگار باشند.

در عین حال که پاسخ های مناسب به آنها می دهید، رهبری قوی دارید و به طور کلی یک رئیس عالی هستید ، باید از خود بپرسید که – آیا به ترویج تعادل کار و زندگی کارکنان نیز کمک می کنید؟ این کار به کمی تلاش نیاز دارد و با به کارگیری نکات زیر در محل کارتان، در مسیر تعادل کار و زندگی قرار خواهید گرفت که نتایج مثبتی را هم برای کارکنان و هم برای شرکت به همراه دارد.

به دنبال نشانه های ضعف باشید (تعادل کار و زندگی کارکنان)

درست وقتی که کارکنان باید به رئیس بگویند “بیش از حد خسته شده اند” احتمال دارد از این حرف صرفنظر کنند. یعنی در حالی که کارکنان تمایل دارند در مورد محل کار اعتراض کنند – چرا که روحیه همه کم شده است اما اغلب وقتی با رئیس مواجه می شوند، از این کار صرفنظر می کنند.

به عنوان یک رهبر، این کار شماست که علائم ضعف را قبل از اینکه به مسائل عمده در محل کار منجر شود، تشخیص دهید. به چیزهایی مانند اشتباهات در کار ، تغییر فیزیکی در ظاهر ، شخصیت تند و غیبت غیرعادی کارکنان دقت کنید.

 

روزهای دارای زمان بندی آزاد و منعطف / ارتباط از راه دور را پیشنهاد کنید

در عصر فناوری امروز، تقریبا هر چیزی را می توان از طریق لپ تاپ و اتصال اینترنت قوی انجام داد. از مزایای پیشرفت های جهان تکنولوژی برای ترویج تعادل کار و زندگی کارکنان استفاده کنید و بخاطر داشتن برخی ویژگی های جالب شناخته شوید.

با پیشنهاد زمان کاری قابل تغییر یا دورکاری به کارکنان خود، به آنها فرصت می دهید تا در فضای کاری که برای آنها راحت تر است کار کنند، این مسئله به آنها اجازه می دهد تا خلاقیت و بهره وری خود را افزایش دهند. زمان قابل تغییر همچنین به کارکنانی که در شهرهای بسیار پرجمعیت زندگی می کنند اجازه می دهد تا در مورد تاخیر در شروع کار نگران نباشند و از استرس ترافیک روزانه دور شوند.

در عین آنکه این برنامه ها می توانند متناسب با ماهیت کسب و کار شما سفارشی شوند، نه تنها به تیم اجازه می دهد تا از محیط دفتر روزانه کمی دور باشند، بلکه اعتماد شما را نسبت به کارکنانی که می توانند کار خود را به روش غیر متعارف انجام دهند، نشان می دهد.

با هم برای سلامتی خود تلاش کنید

چند بار یک جعبه بزرگ از شکلات پر شکر را در وسط میز کنفرانس قرار داده اید؟ اگرچه این کار خوب است، اما به کارکنان کمک نمی کند که از لحاظ جسمی و ذهنی سالم باشند.

در عوض، عادت ها و ابتکاراتی را در محل کار ترویج دهید که بر سلامت تأکید دارند. هیچکس انتظار ندارد شما یک سالن ورزشی ۱۰۰ هزار متر مربعی بسازید، اما قابل تحسین است اگر تخفیف های گروهی در ورزشگاه های محلی ارائه کنید، یک تیم ورزشی از اعضای شرکت راه بیندازید، مانند تیم بیس بال و یا فوتبال آمریکایی، و در هنگام صرف غذا، همیشه رویکردی سالم را در نظر بگیرید. باز هم به عنوان رهبر شما یک نمونه درخشان از زندگی در داخل و خارج از دفتر خواهید بود.

سوال بپرسید

این کار بسیار عمیق تر از سؤال ساده ی « حالت چطوره؟» است و تاثیر زیادی بر تعادل کار و زندگی کارکنان می گذارد. با بررسی دقیق اوضاع اعضای تیم به صورت ماهانه یا سه ماهه، منابع را در اختیار آنها قرار می دهید و جاهایی که واقعا نیاز دارند به آنها کمک می کنید. بدون پرسیدن سؤالهای درست ، هرگز نخواهید دانست که با چه مشکلی مواجه هستند و یا تلاش می کنند که بر چه موانعی غلبه کنند- و اینکه این مسائل چگونه بر بهره وری آنها در کار اثر میگذارد.

این اطلاعات را می توان به روش های مختلفی در جلساتی به صورت یک به یک با کارکنان به دست آورد. اگر احساس می کنید که ارئه ی دیدگاه صادقانه با ناشناس بودن بهتر اتفاق می افتد، نظر سنجی ها و پرسشنامه هایی را در نظر بگیرید که بتوانید ناامیدی و نیازهای آنها را بیابید.

مقدمات ایجاد تیم را فراهم کنید

شما همیشه فردی را می بینید که فکر رویدادها یا تمرینات تیم سازی را به استهزا می گیرد، اما حقیقت این است که ایجاد تیم واقعا موثر است. هنگامی که افراد تیم با یکدیگر احساس راحتی کنند و بدانند که حمایت می شوند، پیوندهای قوی تری شکل می گیرد و محیط کاری بهبود می یابد. علاوه بر این، موجب نقض شیوه ی سنتی کار می شود و می تواند فعالیت فیزیکی را نیز شامل می شود، مانند راه رفتن روی طناب در ارتفاع (rope course) یا انجام فعالیت های خنده دار، که باعث سرگرمی و خوشی آنها در طی روز می شود. ایجاد تیم کمک شایانی به تعادل کار و زندگی کارکنان می کند.

 

تعطیلات را تقویت و دلگرم کننده کنید

پنجاه و پنج درصد از آمریکایی ها از تمام ساعات تعطیلات خود در سال ۲۰۱۵ استفاده نکرده اند. در واقع، طبق گزارش Time Off ، ۶۶۲ میلیون روز تعطیلات در سال ۲۰۱۶ بدون استفاده مانده است. این عدد غم انگیز یکی از دلایلی است که چرا بسیاری از آمریکایی ها نشانه هایی از فرسودگی شغلی را نشان می دهند، مسئله ای که اغلب منجر به انجام ضعیف کارها و روزهای خسته کننده در خانه می شود.

احتمالا برای برخی این آمار ، ۶۶۲ میلیون روز سازنده به نظر می رسد، اما در واقع چیزی بیشتر از یک حقیقت نیست. این امر نه تنها باعث آسیب زدن به اقتصاد می شود- با برآورد تقریبی ۲۳۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶- بلکه کارکنان نیز وقتی بیشتر کار می کنند کارآیی کمتری دارند. با تشویق کارمندان به اختصاص زمان برای گروه بندی مجدد، تمرکز مجدد و لذت بردن از زندگی، به آنها نشان می دهید که به سلامت روان و شادی آنها توجه دارید و نهایتا شرکت خود را به موفقیت می رسانید و تعادل کار و زندگی کارکنان را برای آن ها ایجاد می کنید.

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar