• ژانویه 27, 2020

تفاوت تبلیغات و بازاریابی چیست؟!

تفاوت تبلیغات و بازاریابی

 

تبلیغات و بازاریابی

تفاوت تبلیغات و بازاریابی برای برخی افراد و حتی برخی مدیران چندان مشخص نشده است. شاید علت آن باشد که به هم مرتبط بوده و لازم و ملزوم هم هستند. تبلیغات و بازاریابی دو مفهوم جدا هستند. اما  بسیاری از مردم آن را چیز یکسانی می دانند. که با استفاده از آن یک محصول یا سرویس به بازار عرضه می شود. اما آنها مفاهیم متمایزی هستند. و درک تفاوت میان این دو مهم است. زیرا باید به هریک توجه خاصی داشته باشید. این مقاله به توضیح تفاوت تبلیغات و بازاریابی می پردازد تا بتوانید به طور واضح رویکرد تبلیغات و بازاریابی برای کسب و کارتان را انتخاب کنید. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

برای درک بهتر تفاوت تبلیغات و بازاریابی ابتدا به تعریف این دو مفهوم می پردازیم. با تعریف هریک از این دو مفهوم و همچنین مشخص شدن حوزه عملکرد آنها، می توان به تفاوت آنها پی برد.

بازاریابی

بازاریابی به استراتژی ها و تمهیدات شما برای آماده سازی محصول یا خدمات جهت فروش و شناسایی مشتریان هدف برای محصول اشاره دارد. بازاریابی فرآیند پیش رونده ی طولانی مدتی است که به وسیله ی آن تشخیص می دهید که چگونه باید محصول خود را بسته بندی و برند دار و طراحی کرده تا بتوان در بازار هدف مورد نظر سرمایه گذاری نمود.

بازاریابی موفق زمینه های قابل توجهی را از لحاظ وضوح مطالعه بازار هدف شامل می شود. نیازهای مشتریان شما چیست؟ چگونه به آنها پاسخ خواهید داد؟  چه چیزی بیشترین اهمیت را برای آنها دارد و شما چقدر به جنبه های مختلف محصول یا خدمات خود اهمیت می دهید؟ نیازها و امکانات افراد در دهه ی ۲۰ زندگیشان به شدت با نیازهای افراد در دهه ۵۰ زندگیشان متفاوت است. بنابراین صرف زمان برای ارزیابی بازار هدف به طور جامع، بسیار مهم است. برندینگ و پیامرسانی مورد نیاز برای دستیابی به گروه های سنی مختلف متفاوت خواهد بود. و برای اطمینان از یک کمپین تبلیغاتی موفق لازم است تا به طور موثر با این گروه ها ارتباط برقرار کنید.

برای مطالعه ی بیشتر:

ضرورت بازاریابی دیجیتال

برنامه ریزی برای کمپین تبلیغاتی با روابط عمومی بالا

تبلیغات

تبلیغات به فرایند تبلیغ محصول و یا خدمات شما در بازار کمک می کند. اطمینان از اینکه که به طور موثر محصول خود را به مشتریان هدف شناسانده اید و بر مزایای آنها تاکید کرده اید. در زمان هدایت  فروش موفق بسیار اهمیت خواهد داشت. بنابراین، بازاریابی شامل زمینه های برندینگ و تحقیق در مورد نیازهای بازار هدف است. اما تبلیغات فرایندی است که  بوسیله ی آن با بازار هدف خود ارتباط برقرار می کنید.

کمپین تبلیغاتی

کمپین های تبلیغاتی می توانند در مکان های متعدد مثل تلویزیون، رادیو، و یا به صورت آنلاین  با مردم ارتباط برقرار کنند. و جالب است که بخشی از تحقیقات بازاریابی به شناسایی مکان های موثر برای مخاطبان مورد نظر خواهد پرداخت. یک محصول می تواند کمپین آنلاین فوق العاده ای داشته باشد. اما اگر تحقیقات بازار شما افراد سالخورده را به عنوان بازار هدف کلیدی شناسایی کرده باشد احتمالا چندان از هزینه های تبلیغاتی خود سود نخواهید برد. برای دستیابی به بسیاری از مشتریان هدف می توان از رسانه های اجتماعی استفاده کرد. که در حال تبدیل شدن به کانون اصلی تبلیغات برای کمپین های تبلیغاتی هستند. زیرا می توانند راه بسیار ارزانی برای دسترسی به بسیاری از کاربران مختلف باشند.

تکامل کمپین تبلیغاتی

کمپین های تبلیغاتی به دلایل مختلف در طول زمان تکامل پیدا می کنند. هنگامی که محصولات و خدمات شما در بازار قرار دارد، اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد. و احتمالا قادر خواهید بود که بازار هدف خود را دقیق تر مشخص و اصلاح کنید. علاوه بر این اگر محصول شما محصول موفقی باشد، مکان های مختلفی مانند تلویزیون، که در ابتدا ممکن است بیش از حد پر هزینه باشند، می توانند جایی برای شما باز کنند. اینکه چطور محصولات یا خدمات خود را به طور موثر تبلیغ کنید، چیزی است که باید به طور مداوم ارزیابی شود. (همانطور که باید تحقیقات بازارباید مدام ارزیابی شود.)

برای مطالعه بیشتر:

کمپین تبلیغاتی چیست و چه فرآیندی دارد؟

بهترین استراتژی تبلیغاتی کسب و کارهای کوچک

نحوه ایجاد کمپین تبلیغاتی استارتاپ

تبلیغات سنتی چیست؟ تبلیغات سنتی مرده یا در حال تکامل است؟

تفاوت تبلیغات و بازاریابی

هنگام فکر کردن درباره ی تفاوت تبلیغات و بازاریابی، مهم است که بخشی از زمان خود را  برای بررسی جامع جنبه های فروش محصول خود اختصاص دهید. تحقیقات بازار می تواند به طور جامع انجام شود، اما اگر تبلیغات انجام نشود، بازار هدف هرگز محصول یا خدمات شما را نخواهد شناخت. برعکس، یک کمپین تبلیغاتی بی نظیر را می تواند راه اندازی کرد. اما اگر بازار هدف به شکل نامناسبی تعیین شود، ممکن است محصول یا سرویس شما به فروش نرسد. با نگاهی به تبلیغات و بازاریابی و پیوند دادن تحقیقات بازار به تبلیغات  خود، مطمئن خواهید شد تلاش تان به طور موثری فروش را هدایت می کند و کسب و کارتان به موفقیت نزدیک تر می شود.

با درک تفاوت تبلیغات و بازاریابی می توانید بازار هدف را به خوبی تشخیص داده، تبلیغ موثر داشته و  سپس به هدف مشترک این دو مفهوم یعنی افزایش مشتری و فروش محصولات برسید.

[تعداد: ۸    میانگین: ۳.۶/۵]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar