• فروردین ۱۷, ۱۳۹۹

تکنیک فروش: چطور مشتری را برای خرید قانع کنیم؟

تکنیک فروش

 • چگونه فروشنده ای ماهر شویم؟

فروشندگی صنعتی خاص با خصوصیات خاصی است. با این حال؛ شاید بسیاری فکر کنند که هر کسی می تواند فروشنده باشد! در واقع، بله. هرکسی می تواند فروشنده باشد. اما فروشنده ماهر؟‌خیر!


 

تکنیک فروش


فروشنده، راهی مشخص با اهدافی مشخص دارد اگر هدف آن فروش زیاد باشد چیزی نمیتواند آن را متوقف کند. فروشندگی فقط فروش محصول نیست بلکه به دست آوردن اعتماد مشتری است تا مشتری دائم شما شود. لحظه ای که با مشتری ارتباط برقرار می کنید باید کاملاً روی معامله تسلط داشته باشید. به مشتری پیشنهاد دهید که چه کاری انجام دهد و چه بگوید. البته بدون اینکه متوجه شود!

اگر از اولین بار روی مشتری تسلط نداشته باشید خرید کردن از شما را فراموش می کند. تسلط، همان جلب توجه مشتری ست. نگذارید در حین معامله؛ درباره ی موضوع دیگری صحبت کند. حرف های تکراری را کنار بگذارید. آنها باعث خستگی مشتری می شوند! برای خرید اصرار نکنید با این کار او را فراری می دهید.

 • چگونه تسلط داشته باشیم- امانت دار باشید

این جمله ساده به نظر می رسد اما برخی فروشندگان چیزی را به مشتری می فروشند که مشتری به آن احتیاج ندارد! شما محصول یا خدمات را به نمایش بگذارید و جزئیات آن را توضیح دهید. سپس، تصمیم را بر عهده مشتری بگذارید! همچنان برای فروش به مشتری اصرار نکنید!

 • مثبت فکر کنید

به جای آنکه فکر کنید از ۱۰ نفر ۱ نفر از شما خرید می کند و سبب ایجاد افکار منفی در ذهن تان شود؛ به این فکر کنید که ۱۰ درصد از شما خرید کرده اند یا ۱۰ درصد از مشتری ها از شما خرید کرده اند! اگر این گونه فکر کنید دیگر با شنیدن کلمه “نه” مشکلی برایتان پیش نمی آید! همینطور به خود اطمینان دهید که کلمه “بله” در راه رسیدن است.

 • بعضی ها دوست ندارند چیزی بخرند

این کلید قضیه است! اعتراضاتی که می شنوید؛ تنها عذر خواهی ست که به شما می گوید “من قصد خرید ندارم” باید وسیله ای برای مقابله با اعتراضات پیدا کنید.

 • منظور از فرشنده ماهر چیست؟ شخصیت

شخصیت مهم ترین رکن یک فروشنده ماهر است؛ زیرا تطابق خوبی حتی قبل از خرید با مشتری را فراهم می آورد.
با روی باز از مشتری استقبال کنید؛ کاری کنید مشتری با شما احساس راحتی کند؛ به طوری که حس کند شما دوست او هستید! با مشتری درست صحبت کنید و شخصیت او را تحلیل نمائید. این راه بهترین کار برای رسیدن به موفقیت است.

 • قدرت قانع کردن مشتری

یاد بگیرید چگونه مشتری که در مقابل شما ایستاده را قانع کنید اگر حس کردید مشتری قصد خرید را دارد فرصت را از دست ندهید و نظر خود را غالب کنید.

 • عواطف و احساسات

نمی توانید چیزی را بفروشید تا زمانی که برخی از احساسات را روی صورت خود نداشته باشید! مراقب باشید در چهره خود ناامیدی و یأس دیده نشود. اگر صحبت طولانی شد و نتیجه ای نداشت همچنان آرام باشید یک لبخند می تواند مشتری را تشویق به خرید کند.

 • مهارت ها

در کنار مهارت های ارتباط باید اعتماد به نفس داشته باشید. باید قادر باشید با هر نوع مشتری ارتباط برقرار کنید ارتباط با انواع مشتری ها یک امتحان برای شماست. فروشنده ماهر می تواند تنها با سوال، مشتری را به هر کجا می خواهد بکشاند.

 • حافظه

فروشنده ماهر هر چیزی را که در ارتباط قبلی با مشتری داشته به یاد خواهد داشت! صحبت های مشتری حتی اگر بی ربط باشد به شما کمک می کند که شخصیت آن را بشناسید و اینگونه شما می توانید بهتر روی او تاثیر بگذارید. وقتی کوچکترین چیزها را در ارتباط قبلی به یاد داشته باشید مشتری حس می کند برای شما اهمیت دارد.

 • توجه به جزئیات

بار اول احتمالاً پاسخ خیلی از سؤالات تان را در مشتری می بینید: مانند صحبت کردن، نحوه نشستن، یا نوع پوشش!
شاید یکی از این موارد کلید فروش باشد. سعی کنید تمام جزئیات فروش را با توجه به حرکات جسم مشتری برای او توضیح دهید.

 • قدرت همدردی

نگاه اساسی برای فروشنده دو صفت است “احساس” و”همدردی” این دو صفت به شما کمک می کند حس طرف مقابل را بشناسید که با شما موافق است یا نه! همدردی به شما کمک می کند مشتری را برای خرید قانع کنید.

 • برای آموزش آماده باشید

جوانی می خواهد در فروشندگی ماهر شود و آموزش لازم را ببیند؛ پس باید تمام جزئیات را درباره محصول بداند. حتی اگر با آزمایش کردن! تمرین کنید. گذشت زمان از شما فروشنده ای ماهر می سازد. کتاب و مجله بخوانید. این دو در آموزش نقش مهمی دارند.
گاهی از فشار کار زیاد احساس شکست می کنید اما وقتی درست فکر کنید می بینید خیلی چیزها را به دست آورده اید.

 • به مشتری گوش دهید

باید به مشتری های خود گوش دهید. گاهی بعضی با “سخن های نه چندان جالب” درباره کار شما، شما را می رنجانند و برخی بدون تست محصول و اطلاعات لازم از محصول شما انتقاد می کنند؛ اما تمام این صحبت ها نباید باعث شود شما به تندی با مشتری برخورد کنید! باید از صحبت های مشتری  بیابید که چه چیزی لازم دارد.

 • کمک کردن

بیشتر مشتری ها از شما سؤالاتی را می پرسند؛ باید با صبر تمام توضیحات را بدون ناراحتی برایشان توضیح دهید فروشنده باید به مشتری کمک کند که ابزار و محصول متناسب را خریداری کند. فروشنده ی ماهر دقیقاً می داند اساس فروشندگی صداقت و راست گویی ست.

 • رقابت

اگر می دانید نمی توانید با دیگران رقابت کنید منطقه ای را برای فروش انتخاب کنید که رقابت در آن کم باشد. سعی کنید بدانید رقبا درباره شما چه می گویند! اگر می خواهید بدانید چقدر پیشرفت دارید به حرف های رقبا درباره خود گوش دهید.

آیا از شما می ترسند؟
آیا کارهایی که انجام می دهید برای آن ها اهمیت دارد؟
همیشه آماده باشید؛ شاید بخواهند شما را شکست دهند.

نوع اول: با یک بار تماس گرفتن و شنیدن کلمه ی “نه” تماس قطع می شود .
نوع دوم: اگر دوبار تماس گرفت و کلمه ی نه را شنید؛ از برقراری تماس مجدد ناامید شده و  دیگر ارتباط برقرار نمی کند.
نوع سوم: سه بار تماس می گیرد و کلمه نه را می شنود. اما ناامید نمی شود! هر چند وقت یک بار دوباره امتحان می کند. ۸۵ درصد از فروشندگان موفق این کار را انجام می دهند. ارتباط با مشتری کسب موفقیت را به همراه داشته و ارتباط همیشگی جذب مشتری را به همراه دارد.

 • تعامل با محصول

همیشه یک قدم جلوتر باشید. بازار را قدم به قدم دنبال کنید. با تمام شدن خرید؛ ارتباط خود را قطع نکنید. میزان رقابت و جزئیات محصول را در بازار بدانید اگر احتیاجات و جزئیات را نشناسید نمی توانید فروش خوبی داشته باشید.

 

[تعداد: 554   میانگین:  3.2/5]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

29
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
21
8
0
 
27 نویسندگان دیدگاه
ناشناسناشناسفرهادکریمیناشناسناشناس
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
nazanin zahra sadat
مهمان
nazanin zahra sadat

خانم عساکره عزیز
خسته نباشین این مقاله هم مثل مقاله های دیگه واقعا عالی بود من چون کارم بازاریابی هستش واقعا خیلی تو کارم تأثیر داشته و همه اینها رو مدیون شما هستم
سپاس

امیرنهاوندی
مهمان
امیرنهاوندی

سرکارخانم عساکره باسلام وعرض تشکر از مطالب خوبی که نوشته اید.
توانایی فروش حلقه مهم گمشده اقتصاد میباشد وضعف در این بخش موجب کاهش قدرت بنگاههای اقتصادی شده است. با اموزش وتقویت این بخش توسط اساتیدی همچون شما میتوان کمک شایانی به اقتصاد کشور نمود. باتشکر نهاوندی

امیرنهاوندی
مهمان
امیرنهاوندی

سرکار خانم عساکره اینجانب (همانطور که در سایت ارسالی کشهود است) به تولید لوازم توانبخشی در دردهای عضلانی ومفصلی مشغول میباشم وبرای بخش فروش شرکتم احتیاج به کادر فروش توانا نیاز دارم در صورتی که در همکاران ،شاگردان ویا هرکسی که صلاح بدآنید ممنون میشم به بنده معرفی بفرمایید. باتشکر. نهاوندی

عباس محرمی
مهمان
عباس محرمی

سلام من عباس محرمی هستم ۸ ساله کارم بازاریابی و فروش در خراسان هست،میتونین رو من حساب کنین
۰۹۱۵****۵۹۰

ناشناس
مهمان
ناشناس

سلام لطفا از تجربه تون تو بازار یابی بگید چطور مشتری جذب میکنید

فرشید علی اکبری
مهمان
فرشید علی اکبری

سلام خدمت سرکار خانم عساکره
ضمن عرض تبریک سال جدید واینکه انشاءالله سال ۱۳۹۵ برای شما وعزیزانتون سالی پُر از خیر وبرکت و سلامتی باشه، جا داره از به اشتراک گذاری مطالب بسیار عالی و حرفه ای که رعایت اونها می تونه توی بازار فروش هرمحصولی تاثیر بسیار بسزایی داشته باشه ازتون تشکر کنم.
بنده بسیار استفاده بردم.
ممنون.

محمد
مهمان
محمد

سلام
مطلب بسیار کاربردی بود
و من یک سوال دارم: من بهمراه تیمی که دارم کار طراحی و توسعه وبسایت و تولید اپلیکیشن های موبایل و کامپیوتر انجام میدیم؛ میخواستم بدونم چطور باید برای گرفتن پروژه بازاریابی کنم؟ یا چطور مشتری رو قانع کنم که باید وبسایت یا اپلیکیشن داشته باشه؟

سحر اعتباری
مهمان

سلام
خوشحالیم که مفید بوده دوست عزیز
می تونید جهت راهنمایی از خدمات مشاوره مون استفاده کنید آقای محمد
شماره تماس:
۸۸۸۳۷۴۳۷

آلبوحردان
مهمان
آلبوحردان

ممنون از این مقاله زیبا خانم عساکره

صدرا
مهمان
صدرا

با سلام من فروشگاه لوازم خانگی دارم چطور فروشمو بالا ببرم

امیررضا جلالی
مهمان
امیررضا جلالی

سلام تشکر در مورد مطالب عالی شما.
سوال بنده این هست که من تمام این تئوری ها رو در مورد فروش بارها مطالعه کردم و مد نظر دارم ولی موقع مذاکره نمیتونم عملیشون کنم اگه میشه راهنمایی بفرمایید چطور باید این قوانین رو اجرایی کنم.

اکبراحدی
مهمان
اکبراحدی

سلام .ممنون از مطالب واموزش صحیح شما در باب فروشنده گی

خوشبو کننده هوا
مهمان
خوشبو کننده هوا

سلام
بنده تازه کارمو تو حیطه فروش شروع کردم تو اول کار واقعا بهم کمک کرد این مواردی که گفته شد
لطفا مطالب بیشتر چهت یادگیری گذاشته شود.

آرزو
مهمان
آرزو

سلام ممنون از مطالب کلیدی و جذاب شما
میشه لطفا بنده رو در مورد فروش تلفنی محصولات ساختمانی راهنمایی کنین ممنون میشم

حافظ نجفی
مهمان
حافظ نجفی

با سلام
ای کاش در مورد قدرت قانع کردن مشتری بیشتر توضیح میدادید.
متشکرم از شما

مشاور بازاریابی
مهمان
مشاور بازاریابی

سلام. با اجازه مدیر سایت به سوال شما جواب میدم. قانع کردن مخاطب در مذاکره قبل از هر چیزی نیازمند شناخت موقعیت در لحظه مذاکره است. برای اینکار شما باید تیپ های شخصیتی رو بشناسید. توصیه می کنم ۱۶ تیپ شخصیتی MBTI رو مطالعه کنین و برای تمرین در اطرافیانتون دنبال مصداق براش بگردین. با آدم های بیشتری حرف بزنین و این علائم شخصیتی رو روی آنها امتحان کنین. بدیهیه که اوایل تمرین خیلی ممکنه اشتباه داشته باشین. اما به مرور مهارت پیدا می کنین. دومین آیتمی که باید یاد بگیرین و تمرین داشته باشین، زبان بدن هست. منابع در… موارد بیشتر »

علیرضاقاسمی
مهمان
علیرضاقاسمی

باسلام خدمت شما سرکارخانم وهمه دوستان
ممنون از اطلاعات خوبتان
من در این مدتی که با مشتری سر وکار دارم به این نتیجه رسیدم که بدون اینکه به جنبه مالی فکر کنیم فقط به فکر کمک به مشتری باشیم تا واقعا اون چیزی رو که دلش میخواهد خریداری کند در تجارت فقط یک چیز باعث موفقیت میشود( سیاست صداقت )

نسترن
مهمان
نسترن

با سلام من از سال پیش به همراه جمعی از دوستان ترجمه ی یک کتاب روانشناسی را استارت زدیم بعد گذشت یک سال و پروسه ی طولانی و گرفتن مجوز از انتشارات اردیبهشت چاپ شد و الان بابد بفروشین بقیه تونستن تا حدی از پس فروش بربیان چون در تهران خیلی راحت میشه مشتری پیدا کنه ولی منی که شهرستانم نتونستم هر جا رفتم گفتن ما اهل کتاب نیستیم کتابفروشی و….همه جا رفتم از تبلیغات تو تلگرام و اینستا گرام بگیر تا تبلیغ در جمع فامیل ولی هیچ فایده ای نداشت به کل انتشارات و پخش کتاب تماس گرفتم ولی… موارد بیشتر »

آرمین
مهمان
آرمین

با سلام و درود، قصد ندارم ناامیدتون کنم اما یه نصیحت دارم براتون برای دفعات بعد که قبل از شروع و آغاز هر کاری مخاطبین اون محتوا یا موضوع رو بشناسید و بعد به تحقیق بپردازید که آیا حاضر هستند هزینه ای بابت به دست اوردنش بپردازن و یا اصلا جدی دنبال میکنند اون آیتم رو یا خیر و اما پیشنهاد من برای مسئله پیش رو اینه که با همسر یا برادر یا پدر گرامی به تهران سفر کنید اما قبل از انجام این کار آگهی در دیوار و شیپور و سایت های این چنینی در قسمت تبلیغات تهران بگذارید… موارد بیشتر »

الیاس قره بیگ
مهمان
الیاس قره بیگ

بسیار عالی بود خواهر…خیلی در فروش بهم کمک کردید.بی نهایت سپاسگزارتون هستم.

آبتین
مهمان
آبتین

با سلام و خسته نباشید
ببخشید من تو حوزه صنایع دستی فعالیت دارم یعنی خودم کارشو انجام میدم خودمم میخوام بازاریابی کنم،برای ارتباط برقرار کردن و معرفی کالای خودم اصلا مشکلی ندارم فقط یک مشکل دارم اینکه چجوری سفارش بگیرم؟ مثلا شخصی کالای منو میخواد به تعداد، تا من آماده کنم چند روزی شاید ۱ ماه هم طول بکشه من چجوری باید سفارش بگیرم و اطمینان کنم که بعدا طرف دبه نکنه یا به قیمت کمتری بخواد؟؟؟

محسن
مهمان
محسن

خیلی پر محتوا (عالی)

علی
مهمان
علی

ممنونم عالی بود

ناشناس
مهمان
ناشناس

سلام خانم عساکره عزیز سوال داشتم از شما این که با مشتری بیاعتماد چگونه سخن بگوییم تا اعتمادش را جلب کنیم

ناشناس
مهمان
ناشناس

بعنوان یک بازریاب ی نصحیتی بتون بدم چون واقعا حاصل سالها تجربه منه
کلا ۳تا مشتری داریم:
۱طرف خریداره بدون اینکه طرفندی اجرا کنی خودش درخواست سفارش میده
۲ خریدار هست منتها نیاز هست یخورده روش کار کنی تا ازت بخره
۳ کلا خریدار نیست و نیازی نیس وقتتون براش هدر بدین.

فرهادکریمی
مهمان
فرهادکریمی

من این ایده شمارابه کارمی برم ببینم چطورپیش میره کارممنونم ازراه نمایهاتون

ناشناس
مهمان
ناشناس

سلام کسی میتواندکمک کندمن تازه کارم