• ژانویه 27, 2020

تیتر روزنامه را چطور بنویسیم؟

تیتر روزنامه را چطور بنویسیم؟

 

تیتر روزنامه

انتخاب چند کلمه ی محدود که انتقال دهنده ی نکته ی اصلی مقاله باشد مهم ترین چالشی ست که می توان به هنگام تیتر نوشتن برای روزنامه داشت. زیرا تیترهای روزنامه با محدودیت فضا در صفحات چاپ شده روبرو هستند بنابراین انتخاب کلمات و شفافیت آنها برای یک تیتر خوب بسیار اهمیت دارد. در عصر دیجیتال، تیترهای روزنامه ها در نشرهای آنلاین باید قابل جستجو بوده و کاری کند خواننده تمایل داشته باشد تا روی مطلب کلیک کند.

 

درک از “هدف تیتر روزنامه”

عناصر اصلی از تیتر روزنامه را بشناسید

یک تیتر خوب روزنامه کاملا صحیح بوده و به خوانندگان واقعی دست می یابد. با استفاده از کلمات پرکاربرد، ساده و جذاب هم توجه اشخاص را به خود جلب می کند. البته دقت کنید که باید با تنِ مقاله هماهنگ باشد.

 

سعی کنید مشکلی را حل کرده و یا سوالی را پاسخ دهید

تیترها بصورت خیلی درشت ثبت می شوند و در واقع اولین چیزی هستند که خواننده به هنگام گشودن روزنامه به چشم می بیند. و این تیتر همان چیزی ست که باعث می شود خواننده به سمت مقاله شما رجوع کند یا خیر! پس باید فرد را کنجکاو و علاقه مند کنید.

 

اگر برای روزنامه آنلاین می نویسید از بهینه سازی موتور جستجو هم استفاده کنید

عنصر اصلی برای هر تیتری که در دنیای آنلاین منتشر می شود مبحث سئوست. تیترهای شما باید حاوی کلمات کلیدی باشد که مخاطب بتواند با جستجو در موتورهای جستجو به مقالات شما دست یابد. تیترهای روزنامه های آنلاین فقط باید کلمات کلیدی را دارا باشند و تا ۷۰ کاراکتر را دربربگیرند.

 

نوشتن تیتر روزنامه

برای ایجاد تیتر، کلمات کلیدی مقاله را شناسایی کنید

بطور کامل مقاله را بخوانید. از جزئیات اولین پاراگراف خود نوت برداری کنید. جزئیات کلیدی داستان باید در جملات یک تا سوم مقاله قرار بگیرد. پس باید دنبال کلمات اصلی در خطوط بگردید.

 

از فعل های فعال و پرکاربرد در تیتر استفاده کنید

یک تیتر خوب، توسط کلمات و افعال خوب توصیف می شود. یعنی استفاده از افعالی که توصیه می شود که نشان می دهد شخص، کاملا متوجه قضیه شده و بر همه چیزدر آن خصوص آگاه است. فعل های ساده، تاثیرات بیش تری نسبت به فعل های پیچیده دارند. مثل “استفاده کردن” بجای “مورداستفاده قرار گرفتن” یا “نشان دادن” بجای تظاهر کردن” ! در هر حال، نباید کاری کنید که خواننده احساس گیجی بدست آورد.

اگر رویداد در حال حاضر رخ می دهد تیتر را در زمان حال قرار دهید

تیتر شما باید حاوی عنصر زمان باشد. در چنین صورتی، برای خوانند واضح خواهد بود که چه زمانی این اتفاق روی داده است. اگر در زمان گذشته ی نزدیک رخ داده در بخش “اخبار فوری” قرار می گیرد.

از اصطلاح یا کلمات مخصوص حوزه و قشر خاص بپرهیزید

تیترهایی که از کلمات سخت، یا مخصوص حرفه ای تشکیل شده خواننده را گیج می کند. معمولاً هم شامل اطلاعات مفیدی نیستند که برای مخاطبان مناسب باشد.

در صورت لزوم، از شوخ طبعی در تیتر استفاده کنید

بسیار از اخبارها در سطح جهانی یا کشوری، استفاده از شوخ طبعی یا کلماتی که دو معنی دارند را توصیه نمی کنند اما برخی دیگر خودشان را غرق در نوشتن تیترهایی با لحن شوخی کرده اند. شما هم خودتان باید تشخیص دهید که در چه موقعیتی می توان شوخ طبع بود و در چه زمانی خیر! اگر شوخ طبعی در وضعیت صحیحی استفاده شود می تواند خوانندگان را به سمت داستان شما جذب کند.

 

تست ACT اجرا کنید

وقتی تیتر خود را کامل کردید باید تست ACT را پیاده کنید تا برای چاپ آماده باشد. تست ACT مخفف کلمات Taste-Attractiveness و Clarity-Truth می باشد. برای اجرای این تست می بایست سوالاتی که در ادامه درباره ی تیتر آمده را از خود بپرسید:

 

  • آیا تُنِ خوبی دارد؟ آیا چیزی که توهین آمیز باشد در تیتر وجود دارد؟ آیا چیزی منفی را می توان از تیتر برداشت کرد؟
  • آیا برای خواننده جذاب است؟ آیا بدون دقت نظر، جالب و درگیرکننده هست؟
  • آیا به نکات اصلی مقاله ارتباط دارد؟ ساده و واضح است؟ آیا کلمات عجیب یا دو مفهومی وجود دارد که خواننده را گیج کند؟
  • آیا صحیح نوشته شده اند؟ کلمات و عبارت های درست از مقاله در تیتر استفاده شده است؟

اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات “خیر” باشد یعنی باید دوباره درباره ی تیتر خود بیندیشید تا در پایان مطمئن شوید که معیارهای این تست را دارد.

 

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۴/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
0
0
 
1 نویسندگان دیدگاه
گل محمد صالحی
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
گل محمد صالحی
مهمان
گل محمد صالحی

تشکر از مطالب زیبای تان، لطف نموده در مورد اندازه تیتر ها برایم معلومات ارسال نماید.