رتبه بندی الکسا ( Alexa ) چقدر اهمیت دارد؟

رتبه بندی الکسا وب سایت پدیده فکر مهتر
رتبه بندی الکسا وب سایت پدیده فکر مهتر

رتبه بندی الکسا ( Alexa )- یک راه کسب درآمد از وب سایت

تمام کسب و کارهایی که از بازاریابی آنلاین بهره می برند، هدف ارتقا رتبه بندی الکسا را دارند. ولی این اهداف در جذب ترافیک می تواند متفاوت باشد. برخی برای داشتن search engine results page (SERP) بهتر (نمایش در صفحات اول جستجو) و برخی دیگر برای افزایش ترافیک وب سایت خود تلاش می کنند. در هر صورت، همه برای دستیابی به موفقیت مالی تلاش می کنند.

 

مطلب پیشنهادی: در ارزیابی وب سایت، رتبه الکسا بهتر است یا رتبه گوگل؟

 

در این بین افرادی احساس می کنند که داشتن رتبه بالا می تواند آنها را از روند رشد کسب و کارشان مطمئن سازد. و افرادی دیگر داشتن به ارتقا رتبه بندی الکسا خود اهمیت می دهند و آنرا برای کسب و کار خود مفید می دانند.

رتبه بندی الکسا چیست؟

یک سیستم تعیین رتبه بندی توسط Alexa.com (یکی از زیر مجموعه های Amazon) است. که اساسا به ممیزی و عمومی کردن بازدید وب سایت های مختلف می پردازد. الگوریتم رتبه بندی و محاسبه ترافیک الکسا بسیار ساده است. آن بر مبنای میزان رکورد ترافیک سه ماه اخیر کاربران سایت عمل می کند.

و این ترافیک بر اساس پارامترهای میزان بازدید و در دسترس بودن صفحه وب سایت تعیین می گردد. در دسترس بودن به بازدید روزانه یکبار کاربران از یک صفحه وب اشاره دارد. و بازدید صفحات، همانطور که از اسم آن مشخص است به دفعات بازدید افراد از صفحه وب مربوط است.اگر یک فرد در طول روز از یک آدرس URL چند بار بازدید کند،  Alexa.com به راحتی تشخیص می دهد و تمام آنها را یکبار محاسبه می کند.

اولین مرحله از فرآیند رتبه بندی الکسا مربوط به در دسترس بودن و میزان بازدید افراد از صفحات وب بصورت روزانه می باشد. الکسا میانگین میزان بازدید و در دسترس بودن روزانه صفحات وب در یک بازه سه ماهه را در نظر می گیرد.

رتبه بندی الکسا چگونه عمل می کند؟

در ابتدا بسیار آسان است. تمام کاری که شما می بایست انجام دهید این است که به سایت Alexa.com مراجعه کنید. و Alexa Toolbar   را دانلود و نصب کنید. این toolbar یک تابع سرچ را ارائه می دهد. ولی در اصل به نمایش رتبه سایت هایی که بازدید می شوند، می پردازد.

این ابزار تنها به نمایش اطلاعات نمی پردازد، بلکه اطلاعات را به سمت سرور نیز ارسال می کند. بنابر این، هر باری که شما توسط یک مرورگر وب به بازدید از صفحات وب می پردازید، اطلاعاتی شامل آدرس IP شما و صفحه وب به سمت سرور الکسا ارسال می گردد. این اطلاعات از تمام کاربرانی که ابزار الکسا را نصب کرده باشند گرد آوری می شود.

اطلاعات مربوط به مدت زمان پایداری کاربران در وب سایت پدیده فکر مهتر همراه با نرخ بانس
اطلاعات مربوط به مدت زمان پایداری کاربران در وب سایت پدیده فکر مهتر همراه با نرخ بانس

مزایا

 • ترافیک الکسا می تواند به عنوان یک ابزار رقابت هوشمندانه مورد استفاده قرار بگیرد. شما می بایست این واقعیت را در نظر بگیرید که نمونه های آماری ممکن است کوچک باشند. کافی آدرس وب سایت رقیب خود را در قسمت “Compare Sites” وارد کنید. حال می توانید به بررسی وضعیت رقبتان با خود بپردازید. و تاثیرات فرآیند های بازاریابی خود و رقیبان رو مورد ارزیابی قرار دهید.
 • برخلاف رتبه بندی گوگل، هرچه رتبه شما در الکسا کمتر باشد، بهتر است.
 • به تبلیغ کنندگان و وب مسترها کمک می کند تا پتانسیل های واقعی وب سایت شما را برای بازاریابی ارزیابی کنند.
 • وبلاگ ها و وب سایتهای شخصی نیز مورد توجه الکسا قرار می گیرند و آنها را با (*) از دیگران مشخص می کند.
 • رتبه بندی الکسا اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار می دهد، که به شما در بهینه سازی وب سایتتان برای موتورهای جستجو کمک می کند.
 • رتبه بندی الکسا به دسته بندی مخاطبان وب سایت شما می پردازد. و مشخص می کند که مخاطبان وب سایت شما از کدام منطقه جغرافیایی هستند. جنسیتشان چیست. تحصیلاتشان در چه سطحی است. و از چه مکانی (منزل، محل کار، مدرسه یا دانشگاه) به بازدید سایت شما می پردازند.
 • این رتبه بندی با نمایش نرخ Bounce مشخص می کند که چه میزان از بازدیدهای روزانه وب سایت شما غیر واقعی هستند.
 • این وب سایت با ارائه نمودار روند حرکتی شما در ارزیابی مسیر حرکت به شما کمک می کند تا بتوانید روند حرکت خود را ارتقا دهید.

معایب

 • تمامی کاربران نوار ابزار الکسا را نصب ندارند، و این ممکن است در نرخ رتبه بندی وب سایت ها کمی تاثیر گذار باشد.
 • برخی افراد در خصوص محاسبات ترافیک الکسا نظر خوبی ندارند.
 • دامنه های زیر مجموعه بصورت جداگانه رتبه بندی نمی شوند و تمام ترافیک برای دامنه اصلی مورد محاسبه قرار می گیرد.

راه های ارتقا رتبه بندی الکسا

 • دانلود و نصب نوار ابزار الکسا و سپس گردش در وب سایت خود.
 • نصب و راه اندازی Alexa Widget بر روی سایت. اینکار برای کاربران جذابیت ایجاد می کند که حتما آنرا چک کنند، و شما تعداد کلیک ها را مشاهده خواهید کرد.
 • نوشتن محتوای کاربردی و با کیفیت، مخصوصا در زمینه وب مستر. ترویج آن در جوامع مجازی و تشکل های مرتبط. این ایده باعث می شود شما افرادی را به سمت وب سایت خود جذب کنید که نوار ابزار الکسا را نصب کرده اند.
 • سعی کنید مقالاتتان کلمات کلیدی مرتبط با الکسا داشته باشد.
 • از دوستان خود بخواهید نوار ابزار الکسا را نصب کنند و با بازدید از وب سایت شما به رتبه بندی الکسا شما کمک کنند.
 • ارجا به الکسا. با درج h..p://redirect.alexa.com/redirect? در جلوی آدرس وب سایت خود. با اینکار الکسا متوجه کلیک های لینک ارجا می شود، حتی اگر آن افراد نوار ابزار الکسا را نصب نکرده باشند.

 

مطلب پیشنهادی: چطور می توانیم رتبه الکسای وب سایت مان را افزایش دهیم؟

 

نتیجه گیری

همانطور که ملاحظه فرمودید، نکات مثبت و منفی آن را مورد ارزیابی قرار دادیم. از نظر برخی افراد رتبه بندی الکسا برای استفاده تبلیغاتی بسیار مفید و کاربردی است. چرا که می توان میزان بازدید وب سایت هدف را مورد ارزیابی قرار داد. همینطور می تواند با در نظر گرفتن مدت زمان پایداری کاربران در آن وب سایت از کاربردی بودن آن مطلع شد. این وب سایت با در اختیار قرار دادن اطلاعات مخاطبان سایت این امکان را برای تبلیغ دهندگان فراهم می کند که متناسب با مخاطبان مورد نظر خود وب سایت هدف را انتخاب کنند.

همچنین متوجه شدیم که رتبه بندی الکسا می تواند با صاحبان وب سایت برای ارزیابی و ارتقای روند حرکتشان کمک کند. صاحبان وب سایت می توانند با بررسی اطلاعاتی که الکسا در اختیار آنها قرار می دهد، به بهینه سازی وب سایت خود بپردازند.

در پایان می تواند اینطور نتیجه گرفت که رتبه بندی الکسا برای وب سایت های کسب و درآمد بسیار موثر و مفید عمل می کند.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق کلیک بر اینجا جهت مشاوره و اجرا سئو وب سایت خود با کارشناسان و متخصصان ما در پدیده فکر مهتر ارتباط برقرار کنید.

 

 

 

 

 

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
0 نویسندگان دیدگاه
در ارزیابی وب سایت ها، رتبه الکسا مهم تر است یا رتبه گوگل؟ - پدیده فکر مهترچگونه رتبه الکسای وب سایت را افزایش دهیم؟ - پدیده فکر مهتر
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
trackback

[…] مطلب پیشنهادی: رتبه بندی الکسا چیست؟ چقدر اهمیت دارد؟ […]

trackback

[…] مطلب پیشنهادی: رتبه بندی الکسا چیست؟ چقدر اهمیت دارد؟ […]