رهبری مردم محور ؛ مزایا و معایب این سبک رهبری

رهبری مردم محور

از میان سه سبک اصلی رهبری – خودکامه، مشارکتی و وکالتی – دو سبک دوم به شدت مردم محور هستند. به استثنای سبک خودکامه، دو مورد دیگر به افراد – کارکنان – وابسته اند. تا تأثیر گذار باشند و تصمیمات را اجرا کنند. این که آیا این نوع مدیریت مزایای خوبی دارد یا از رهبری مردم محور متضرر می شود، تابع استعداد، تعهد و انگیزه کارکنان و میزان «همراه بودن» آنها  با اهداف و مقاصد رهبر است.

رهبری مشارکتی

در رهبری دموکراتیک و مردم محور، مدیریت به کارکنان فرصت می دهد تا بر تصمیم گیری، پذیرش بازخورد و ایده های همدیگر تاثیر بگذارند. در حالی که این رهبران حق تصمیم گیری های نهایی را دارند، اما از ایده های تیم برای رسیدن به اهدافشان استفاده می کنند. اکثر کارکنانِ هم دوره از این سبک مدیریتی لذت می برند زیرا  احساس قدرت و ارزشمندی می کنند. وقتی رهبری مشارکتی به درستی استفاده شود، منافع و مزیت های دائمی برای کارفرمایان به ارمغان خواهد آورد. این سبک نیاز به رهبران قوی برای حفظ ثبات، کنترل و عملکرد دارد.

رهبری وکالتی

این نوع رهبری افراطی ترین سبک رهبری مردم محور است؛ زیرا مدیریت به کارکنان کلیدی اجازه می دهد تا با دریافت کمترین راهنمایی، بیشتر تصمیم گیری ها را انجام دهند. این نوع سبک رهبری مردم محور با کمترین اثر گذاری، بیشترین معایب مدیریت مردم محور را دارد. مدیریت با اتخاذ تصمیمات کمتر، کارکنان قابل اعتماد را  برای این مسئولیت مهم انتخاب می کند. این سبکِ شدیدا مردم محور اغلب از مسیر دور می شود و باعث سردرگمی در مورد وظایف و مسئولیت های شغلی می گردد.

مزایای کلی رهبری مردم محور

رهبری مردم محور اغلب  به کارکنان انرژی و انگیزه می دهد. کارکنان احساس قدرت و ارزشمندی می کنند. سطح رضایت شغلی معمولا افزایش می یابد. کارکنان باور می کنند که در تصمیم گیری و کارایی در محل کار “حق اظهار نظر دارند”. با تشویق و تحسین بازخورد و ایده های کارکنان، مدیریت اغلب درک بهتری از کارکنان و  شرایط کاری در محل کار خواهد داشت و از ایده های جدید و پیشنهادات جدید برای بهبود وضعیت استفاده خواهد کرد. گوش سپاری « دقیق و عمیق» به نظرات صادقانه افراد،  باعث ی شود تا مدیران درک بهتری از نکات مثبت و منفی شرایط داشته باشند. که در نهایت معمولا منجر به تصمیم گیری بهتر و موثرتر می شود.

برای مطالعه بیشتر:

چگونه مدیر خوب و رهبری واقعی باشیم؟

رهبر فکری : چگونه اثربخشی خود را افزایش دهیم؟

اشکالات کلی رهبری مردم محور

در حالی که معایب و اشکالات این نوع رهبری در مقایسه با مزایا و منافع آن کم است، اما می توانند بسیار مهم و قابل توجه باشند. اگر کارکنان مسئولیت بیش از حدی را بدون راهنمایی مدیریت دریافت می کنند، وظیفه تصمیم گیری می تواند در هم شکننده باشد. بدترین چیزی که می تواند برای طرح رهبری مردم محور اتفاق بیفتد، شایع شدن شرح آشفته شغلی؛  تصمیم گیری بی اثر و کیج کننده؛ و نارضایتی شغلی بیش از حد، است. این مسائل موجب عملکرد ضعیف تر، ترک شغل بیشتر، نارضایتی مشتریان و کاهش سودآوری خواهد شد.

حضور رهبران قوی برای شرکت ضروری است

از آنجا که حضور رهبران قوی همیشه برای شرکت های با کارایی بالا ضروری است ، بنابراین سبک های مدیریتی مردم محور به مدیران قاطع و باتجربه نیاز دارند. در ابتدا ممکن است فکر کنید قوی ترین افراد برای رهبری خودکامه مناسب هستند، که در آن رهبر یا مدیر همه تصمیمات را بدون حضور کارکنان می گیرد. در واقع، رهبران مردم محور نیازمند قدرت واقعی و ذاتی با حداقل خودمحوری هستند. فراهم بودن امکان باخورد و پیشنهادات کارمندان،  مدیران را ملزم می کند تا کارکنان را به نحوی هدایت و آگاه کنند که ارتباطات ارزشمند حفظ شود. فقط نشستن و واگذاری تصمیم گیری به کارمندان، فاجعه ای بزرگ برای رهبران ضعیف و کارفرمایان آنها خواهد بود.

[تعداد: ۲    میانگین: ۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar