شکست را چطور به موفقیت تبدیل کنیم؟

شکست را چطور به موفقیت تبدیل کنیم؟

 

تبدیل شکست به موفقیت

همه ما جملاتی درباره شکست شنیده ایم. اما نکته مهم این است که موفقیت اغلب از یادگیری و اقتباس از شکست به دست می آید.
برای مثال این گفته را در نظر بگیرید: حداقل ۹۵ درصد تولیدات جدید با شکست مواجه می شوند. با در نظر گرفتن میزان سرمایه مورد نیاز برای ساخت یک محصول و بدون توجه به نظر کاربران نهایی محصول حتماً با کمبود انگیزه مواجه می شوید. در بازیابی شرایط وفق یافتن با بازار بسیار امری حیاتی است.

خود من سالها پیش با یک محصولی به نام Water Scrooge یا صرفه جوی آب به بازار امریکا وارد شدم. وسیله ای که نیاز به نگهداری نداشت و برای صرفه جویی در مصارف آبِ خانه ها و باغ ها استفاده می شد. به علاوه ذهن من پر از راه هایی برای صرفه جویی در آب بود که آنها را از سَفَری که به اسراییل داشتم ایجاد شدند.

با این حال تمام دانشم و وسیله ای که برای فروش داشتم باعث نشد تا به تمام نیازهای کاربران پاسخ بدهم و بسیاری از فرصت ها را از دست دادم. باید قدمی به عقب بر میداشتم و با تفاوت های بازار روبرو شده و در نهایت استراتژی جدیدی به کار می بردم. تمام آن چیزی که جمع آوری کردم چنین است:

 

گاهی اوقات بهترین راهِ چاره، ابراز خودتان از طریق محصولی است که هدفش نقطه ای خاص و رفع مشکلی خاص است. حتی ممکن است محصول اصلیِ شما چیزی بیش از آن نیاز خاص باشد.

 

 

با همان اهداف قبلی تصمیم گرفتیم که برای نشتی توالت فکری کنیم. اما تمامی این موارد بدون گزارش بود و مشتری نهایی ما هم صاحب خانه ها بودند. بنابراین مجبور به طراحی دوباره محصول شدیم تا نظر مخاطب را با بودجه کم جذب کند. این محصول به همان اندازه قیمت خودش و حتی بیش تر با صرفه جویی هزینه و پول را به آنها باز می گرداند.
وقتی محصولی ایجاد می کنید آن چیزی که به نظر پایانی بن بست به نظر می رسد میتواند راهی جدید باشد! فقط باید درنگ کنید و طرحی جدید برای ارائه آن بریزید.

 

از شکست، فرصت بسازید

بررسی خرده فروشان تگزاس نشان داده است که ۲۶ درصد آنهایی که برای اولین بار در آن منطقه کسب و کاری ایجاد می کنند در طول ۲۱ سال حداقل یکبار با شک و تردید مواجه شده اند. ۷۱ درصد کارآفرینانِ آنجا، هرگز شرکت دیگری را ایجاد نکرده اند. اما ۲۹ درصدی که دوباره تلاش کرده اند در کارهای بعدی موفق بوده اند.
مهم نیست که بهترین چیزهایی که یاد گرفته اید از شکست های قبلی ایجاد شده باشد. کنار آمدن با شکست هرگز آسان نبوده است! برای اینکه از اشتباهات خود به موفقیت برسید باید بخواهید که به درون تان نگاه کرده و مشکل اصلی را حل کنید. هنگامی که در تلاشید تا درس هایی از بین شکست های استارتاپ خود پیدا کنید این سه موضوع را در نظر داشته باشید:

۱. درخواست برای حقیقت راجع به کالا

تحقیقات انجام شده ۱Financial Training services این داده های جالب را آشکار ساخته است: ۹۶ درصد مشتریان ناراضی اصلاً از محصول شکایتی نمی کنند. ۹۱ درصد آنها به راحتی به جای دیگری می روند.
اگر از مردم سوال کنید اغلب پاسخ می دهند. با مشتریان هدف خود صحبت کنید تا نیازهایشان را دریابید. فقط درباره یاینکه محصول شما چه کاری می کند یا نمی کند حرف نزنید! برای فهمیدن، علاقه به خرج بدهید و حتماً به مشتریان خود گوش کنید.
در مورد محصولی که توضیح دادم ما فقط به موفقیت ها نگاه نکردیم و نقص ها را هم دیدیم. ما گفتگوهایی با مشتریان داشتیم و دیدیم که اکثراً همه شاهد بودند قبض های آب به طرز نجومی بالا می رفته ولی قادر به شناسایی مشکل نبودند.
در مرحله جمع آوری اطلاعات متوجه شدیم که سازنده ها اغلب از سینک ها و شیر آلات کم قیمت استفاده می کردند که در مدت کم شروع به نشت می کردند. اما در مورد محصول ما، نشت آب توالت مطرح بود که مستأجرها به راحتی آن را نادیده می گرفتند و برای تعمیرکارها هم یافتن آن سخت بود. بنابراین اصلاً گزارشی در مورد آنها نمی شد و در نهایت قبض های آب با رقم های بالا برای مالکان می آمد. این مکالمات باعث شد ما در مورد خدمات مان مجدد فکر کنیم و این مشکل را مستقیماً مدنظر قرار دهیم.

۲. بیش از اندازه کار انجام ندهید

هنگامی که برای بهبود یک کالا در حال بررسی آن هستید چیزی را، فقط بخاطر اینکه تواناییِ انجام چیزی بزرگ تر را دارید، انجام ندهید!  هزینه و زمان بیش تری را برای رسیدن به بازار از شما طلب خواهد کرد.
برای مثال به Dropbox نگاهی بیندازیم. برندِ اشتراک و ذخیره فایل در ژانویه ۲۰۱۴ در حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزش گذاری شد و در حال حاضر ۵۰۰ میلیون کاربر دارد اما در این مدت، اصلاً به محصولات خود ویژگی های فرعی و اضافی نیفزوده است.
چرا ؟

چون نباید به چیزی که خود موفق است چیزی اضافه کنید و یا تغییری در آن بدهید. دراپ باکس خودش بازار را در دست دارد و به نیاز بازار پاسخ داده است. ذخیره ابری (cloud) چیزی است که مشتریان را از نیاز به وسایل ذخیره سازی دست و پا گیر راحت کرده است.
به جای تلاش برای ساز وبرگ محصول و ایجاد زرق و برق در آغاز کار در ابعاد کوچک شروع کرده و به مرور آن را گسترش دهید. وقتی برخی از قابلیت ها را حذف کنیم هزینه ها و پیچیدگی ها را هم کم می کنیم. آنگاه بدون به خطر انداختن چیزی، در آستانه ارتباط موثر با مشتری هم قرار گرفته ایم.
وقتی ما فهمیدیم که دستگاه ما تمام نشتی ها را شناسایی نمی کند شروع کردیم به جستجو درباره اینکه بقیه رقبای ما چه می کنند و راه حل را پیدا کردیم. سپس محصول و خدماتی به بازار دادیم که تمام قابلیت های رقبا را با یک سوم قیمت عرضه می کرد.

 

۳. زیرک اما سریع

این راه که اول شروع کنید و با شرایط پیش بروید؛ ایده ی مناسبی است. البته اول باید از تحقیقات شروع کنید. به محض ساختن ساختمان اصلی ایده تان سریع به سمت بدنه اصلی ایده بروید. در مورد محصول ما، فهمیدیم که امتحان کردنِ کارکرد های مختلف و تست آنها راه موثری برای رسیدن به ایده های بعدی ست.
اگر فقط یک تضمین وجود داشته باشد این است که پیشرفت یک محصول اصلاً راهی آسان نخواهد بود. موفقیت شما بستگی به ضربه هایی است که در طی مسیر تحمل می کنید. دیدن شکست محصول مراحلی کلیدی برای موفقیت آن بوده و نگه داشتن مسیر رشد کسب وکارتان به سمت جلو است.

 

 

نویسنده: David Schwartz

موسس Water Scrooge

 

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar