• ژانویه 27, 2020

مدیریت استعداد چیست و چگونه انجام می شود؟

مدیریت استعدادمدیریت استعداد

سازمان های سراسر جهان به نیروی کار ماهر نیاز دارند. از آنجا که کارکنان، نیروی محرکه موفقیت هر سازمان هستند، برای هر بخش منابع انسانی مهم است که تنها بهترین استعداد موجود را شناسایی و استخدام کند. استخدام کارمندان جدید شامل استخراج استعداد است که در آن، بخش منابع انسانی بهترین استعداد موجود در بازار را شناسایی می کند. کل مراحل شامل شناسایی، استخراج، ارزیابی و استخدام بهترین فرد در صنعت است. هنگامی که داوطلب مناسب استخدام شد، مدیریت استعداد شروع می شود.

مدیریت استعداد یک فرآیند کسب و کار است که سازمان را قادر می سازد تا بهترین کارکنان را حفظ کند. در اغلب موارد، اگر مدیریت استعداد به درستی انجام نشود، یک سازمان ممکن است روند گردش کارکنان بالایی را تجربه کند و مدام نیروی کار خود را تغییر دهد.

برای مطالعه بیشتر:

استخدام افراد مستعد چگونه انجام می پذیرد؟

چگونه از استخدام یک بیمار روانی اجتناب کنیم؟

چطور می توان شخصی با استعداد را برای استخدام راضی کرد؟

تعریف استخراج استعدادها

استخراج استعدادها به فرایند شناسایی و استخدام کارمندان جدید برای یک سازمان اشاره دارد. بخش منابع انسانی به طور معمول وظیفه شناسایی و استخدام کارمندان را دارد. عموما روند استخدام مراحل زیر را دنبال خواهد کرد:

۱. شرح موقعیت – منابع انسانی شرحی از شغل را به عنوان سرآغاز ارائه می دهد. اگر شغل بسیار جدید باشد، ادارات مربوطه با مشورت با منابع انسانی، توصیف شغلی را ارائه خواهند کرد. اگر شغل جدید نباشد، توضیحات موقعیت تاریخی را می توان با اصلاحاتی که مورد نیاز است انجام داد.

۲. افتتاح کار – زمانی که منابع انسانی شرح شغل را آماده می کند، آگهی افتتاح را می توان در وب سایت سازمان ، یا پورتال مدیریت استعداد قرار داد یا در رسانه ها تبلیغ کرد.

۳. روند مصاحبه – کمیته جستجوی استعدادها و یا اعضای کارکنان، برنامه های کاربردی را برای آغاز موقعیت ها، نمایش آنها و فهرست کوتاه افرادی که به نظرشان واجد شرایط هستند، دریافت می کنند.

۴. بررسی منابع – پس از انجام مصاحبه، اداره منابع انسانی شروع به انجام بررسی هایی درباره داوطلبانِ مورد نظر برای تأیید مدارک تحصیلی آنها، می کند.

۵. استخدام نهایی – داوطلب نهایی دوباره برای مصاحبه نهایی و جلسه پرسش و پاسخ دعوت می شود و پس از آن بهترین داوطلب انتخاب خواهد شد. داوطلب همچنین هر سند حقوقی که مورد نیاز است را (مانند سفته) باید ارائه دهد.

روش های مدیریت استعدادها

مدیریت استعدادها به حفظ بهترین داوطلبان در سازمان اشاره دارد. هیچ سازمانی نمی خواهد بهترین کارکنان خود را از دست بدهد تا شرکت های دیگر او را جذب کنند. به همین دلیل است که بسیاری از سازمان ها برنامه های مدیریت استعداد را آغاز می کنند تا بهترین کارکنان را در شرکت خود جذب و حفظ کنند.

برخی از بهترین شیوه های مدیریت استعدادها عبارتند از:

  • ارائه شرح شفافی از کار به طوری که کارکنان مناسب برای آن کار استخدام شوند
  • استفاده از یک فرآیند مشخص و دقیق استخدام برای به دست آوردن کارکنان مناسبی که دارای پتانسیل فرهنگ ، مأموریت و چشم انداز یکسان با سازمان هستند
  • استفاده از بررسی های عملکردی که عملکرد کارکنان را در رابطه با استانداردهای سازمان سنجش می کند
  • ارائه مربیگری و بازخورد منظم به کارکنان، به طوری که آنها احساس ارزشمند بودن در سازمان بکنند
  • ارائه فرصت هایی برای آزاد بودن در صفوف کارکنان (مثلا ساخت تیم)، که به کارمندان فرصت برقراری ارتباط با یکدیگر بدون توجه به موقعیت شان در سازمان را می دهد
  • پاداش دادن به کارکنان به طور عادلانه بر اساس شرایط بازار و سطح مهارت آنها
  • انجام مصاحبه های خروج برای دانستن اینکه کارکنان در مورد سازمان چه فکری می کنند و دانستن اینکه چه حوزه هایی نیاز به تغییر دارند.

مدیریت استعداد ها موجب بهینه شدن توان سازمان برای تحقق اهداف آن سازمان، می شود. هدف از مدیریت استعداد  قرار دادن افراد مناسب در شغل مناسب است. کسب و کارها حتی اگر دارای بهترین و پیشرفته ترین امکانات باشند اما کارکنان مناسب را نداشته باشند هرگر در دنیای رقابتی امروز قادر به ادامه مسیر و تحقق اهداف خود نخواهند بود. با مدیریت استعداد مناصب مهم و کلیدی خالی نخواهند ماند و افرادی کار را به دست خواهند گرفت که توان تحقق انتظارات سازمان را خواهند داشت.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]
Avatar

ناهید خدایاری

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar