• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

مقایسه کارنامه اقتصادی دولت احمدی نژاد و روحانی

مقایسه کارنامه اقتصادی دولت احمدی نژاد و روحانی را در این مقاله می خوانید.

 

مقایسه کارنامه اقتصادی دولت احمدی نژاد و روحانی

 

مقایسه کارنامه اقتصادی دولت احمدی نژاد و روحانی

در این مقاله به بررسی ها و نظرات کارشناسان و متخصصان از جمله عباس قدرتی زوارم، مدرس دانشگاه که در مرداد ماه ۹۵ در خصوص وضعیت شاخص های اقتصادی در دو دولت دهم و یازدهم نگاشته اند می پردازیم که در وب سایت tabnaknkhorasan.ir به قلم درآمده است. مطالب و زندگی نامه ی محمود احمدی نژاد برگرفته از وب سایت رسمی وی را می توانید در اینجا بخوانید. ارزیابی عملکردهای دولت یازدهم به ریاست جمهوری روحانی را نیز می توانید در اینجا بخوانید.

دوستان برای اشتراک گذاری این مقاله با دوستان و همکاران تان، از آپشن های انتهای صفحه استفاده نمایید.

 

مقایسه وضعیت شاخص های اقتصادی در دولت های احمدی نژاد و روحانی

 

 

 

چند سالی است از دوران ریاست اقای دکتر روحانی می گذرد زمزمه هایی از عملکرد ایشان به گوش می رسد چه راضی و چه ناراضی، کسانی که راضی هستند شاخص های کشور را در ایتم های مختلف بررسی می کنند و کامل قانع هستند و این دوره هم از ایشان حمایت می کنند و کسانی هم که ناراضی هستند هشت سال وضعیت اقتصادی دولت نهم و دهم را با سه سال دولت یازدهم مقایسه می کنند، بنده در این مقاله ام چند ایتم این دولت را با دولت قبل مقایسه می کنم قضاوت برای کسانی که این مقاله را مطالعه می کنند کاملا ازاد خواهد بود.

 

برداشت آزاد از قیاس ها!

یکی از معیارهای اصلی برای ارزیابی عملکرد اقتصادی هر دولتی، شاخص‌های اقتصادی همچون نرخ تورم، نرخ بیکاری، میزان نقدینگی، نرخ رشد اقتصادی است.

با گذشت بیش از سه سال از ریاست اقای دکتر روحانی این امکان را می شود فراهم کرد تا شاخص های این دولت را با دولت قبل مقایسه کرد.
همانطور که ما می دانیم یکی از عملکردهای دولت آقای دکتر احمدی نژاد که مورد انتقاد است فعالیت اقتصادی ایشان است، برنامه های اقتصادی آقای احمدی نژاد بر اساس اقتصاد اسلامی و اقتصاد عدالت محوری پایه ریزی شد.
ایشان در ابتدای ریاستش برنامه هایی چون هدفمندی یارانه ها اجرای طرح مسکن مهر و … را در برنامه داشتند اما با این وجود اکثر شاخص های اقتصادی حالت نزولی به خود گرفتند به عنوان نمونه افزایش ۶ برابری نقدینگی در کشور بود.
اگر یادمان بیاید سال های قبل در دولت اقای دکتر احمدی نژاد برای جمع آوری اطلاعات خانوار که فرم هایی در دفاتر پستی به صورت رایگان برای ثبت نام افراد فراهم شد که همه خانوارها اطلاعات خود را به صورت صادقانه در اختیار دولت قرار دادند که بعد از بحث هدفمندی یارانه ها بیان شد که یکی از معضلاتی که در این دولت بود به نتیجه نشست حاصل نقدینگی دولت قبل بود که در این دولت خودش را نشان داد و یا طرح مسکن مهر، طرحی که موجبات خانه‌دار شدن بسیاری از اقشار کم‌ درآمد کشور را فراهم کرد و دست سوداگران را نیز از این بازار تا حدودی قطع کرد اما بنابر اظهارات علی طیب‌نیا، نیمی از تورم فزاینده به ارث گذاشته شده توسط دولت دهم، به موجب اجرای نادرست طرح مسکن مهر می‌باشد. استقراض سنگین دولت از بانک مرکزی و پرداخت تسهیلات بی‌رویه به مردم از جمله ساز و کارهای اشتباه این طرح بوده است.

 

 

 

افزایش شکاف طبقاتی در آخرین سال دوره اول احمدی نژاد

در این میان می‌توان به افزایش شکاف طبقاتی در آخرین سال دوره اول ریاست جمهوری احمدی نژاد اشاره کرد
نرخ رشد تورم یکی از فاکتورهای دیگری است که در دولت نهم و دهم انتقادهای بسیاری بر آن وارد است. ما می دانیم که در دولت نهم و دهم قوه مجریه نتوانست عرضه و تقاضا را در بازار به تعادل برساند و همین علت باعث تورم بالا در کشور شد و در ادامه میشود به مواردی اشاره کرد که نتیجه فعالیت دولت نهم و دهم بود که افزایش نرخ بیکاری، واردات بی‌رویه کالاهای مصرفی با اتکا به دلارهای نفتی و خالی کردن صندوق ذخیره ارزی، کاهش حساب ذخیره ارزی با وجود افزایش درآمدهای نفتی، انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، کاهش ارزش پول ملی، اخلال در نظام بانکداری از جمله انتقاداتی است که می توان به دولت اقای احمدی نژاد وارد کرد.
اقای دکتر روحانی قبل از این که پیروز انتخابات ریاست جمهوری شود ایشان به صراحت اعلام کردند که اگر پیروز شود برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت خواهیم داشت.

 

برنامه های کوتاه و بلندمدت دولت روحانی

برنامه کوتاه مدت ایشان قدرت خرید خانوارها و یا افزایش سرمایه گذاری که این مورد بستگی به مذاکرات۱+۵داشت تا اگر به نتیجه برسد خارجی ها بتوانند در ایران سرمایه گذاری کنند ورشد تولید ملی واجرای شدن سیاست های کلی اصل۴۴قانون اساسی که این اصل به خصوصی سازی اشاره دارد می پیردازد، بود.
و سیاست های ایشان در بلند مدت توسعه اقتصادی کشور بود.
ایشان بر این باور بود دولت تدبیر و امید بتواند در بازه سالهای ۹۲ تا ۹۶ بتواند از طریق مستقیم و غیر مستقیم به خانوارهای کم درامد کمک کند.
ایشان بعد از این که پیروز انتخابات شدند در اولین گام سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را احیا کردند و بعد از آن به دنبال کاهش نرخ تورم افزایش رشد اقتصادی بودند.

تورم در دولت دهم

در طول ۸ سال دولت نهم و دهم نرخ تورم در کشور چند برابر شده است به شکلی که نرخ تورم که در سال ۸۴، ۱۴ درصد بود در پایان سال ۹۱ به حدود ۳۱ درصد رسید که در ۳۰ سال گذشته بی سابقه بوده و حتی در سال های جنگ هم تجربه نشده بود.

 

تورم در دولت یازدهم

نرخ تورم در دولت یازدهم ۹.۸ درصد در قیاس با دولت دهم کاهش یافته است.
نرخ رشد اقتصادی که در دولت قبل اطلاعاتی در این خصوص بیرون نیامده است، پیش بینی کارشناسان اقتصادی از نرخ رشد اقتصادی  دولت گذشته در حالت خوش بینانه در حد صفر بوده که در این دولت نرخ رشد اقتصادی را تیم اقتصادی اقای دکتر روحانی به عدد مثبت ۳ رساندند. این در حالی‌که طبق برنامه چهارم و پنجم توسعه، رشد اقتصادی به‌طور متوسط باید به هشت‌ درصد می‌رسید.
نرخ بیکاری در دولت نهم و دهم ۱۱/۷ بوده که در دولت یازدهم به ۸/۱۰ رسیده با توجه با آمارهای بانک مرکزی و مرکز امار ایران.
بررسی حجم نقدینگی کشور و درصد رشد آن در سه سال ابتدای دولت حسن روحانی و مقایسه آن با سه دولت پیش از آن نشان می‌دهد در دولت یازدهم به میزان کم تری نسبت به دولت‌های قبل به نقدینگی کشور اضافه شده است.
در سه سال ابتدایی دولت نهم این عدد به ۶/٨٩ درصد رسید. یعنی نقدینگی کشور حدود ٩٠ درصد در همین سه سال اضافه شد. حجمی که در دولت بعد کمی تعدیل شد و با درصدهای رشدی که در مجموع سه سال به ۵/۶٨ درصد می‌رسد نقدینگی به ٣۵٢ هزار میلیارد تومان بالغ شد و نهایتا حجم نقدینگی در دولت یازدهم با رشد ۴/٧٩ درصدی به رقمی نزدیک به ١٠٠٠ هزار میلیارد تومان رسید که بیش ترین رشد آن هم مربوط به سال اول دولت با رشد ٨/٣٨ درصدی است. سالی که نیمی از آن تحت‌تاثیر عملکرد دولت قبل بوده است. نقدینگی طبق آخرین آمارهای اعلامی به ٩٢۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. این عدد ١٠٠٠ هزار میلیارد تومانی به اندازه بزرگی خود، نقدهای بزرگی را نیز متوجه دولت کرده است.
بنده در این مقاله  نرخ تورم، نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیکاری و میزان نقدینگی را در دولت های نهم و دهم با دولت یازدهم مقایسه کردم. همچنین می شود به عملکرد اقای دکتر روحانی در این سه سال نظر مثبت و منفی داشت:

نظرات منفی

انتقاد پذیری از تغییرات گسترده مدیران، تقسیم بندی مردم، هدر دادن فرصت دیپلماتیک دولت قبل، عدم تلاش برای اقتصاد سلامت، شتاب در حاشیه سازی، نبود عزم اقتصاد مقاومتی

نظرات مثبت

کاهش تورم، افزایش نرخ رشد اقتصادی، تلاش در مذاکرات هسته ای و به نتیجه رساندن مذاکرات، توسعه نظام سلامت، حذف کردن دهک های یارانه ها، تعامل با سایر قوا، عذرخواهی کردن از مردم، اجرای بیانات رهبری در اجرای برجام.
بنده بدون جانبداری از هیچ دولتی چند شاخص مهم را در این دولت های مختلف مقایسه کردم حال قضاوت با شماست، با توجه به این که کم کم به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم با توجه به این مقایسه ای که انجام دادیم امید است به انتخاب فرد اصلح در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم بپردازیم.
به امید روزهای خوب برای میهنمان
من الله توفیق
عباس قدرتی زوارم
مدرس دانشگاه
مرداد ۹۵


 

دوستان در ادامه می توانید بررسی وب سایت Entekhab.ir را هم بخوانید که به گفته ی خودش، به بهانه ی ۲۴ خرداد، مقایسه کارنامه اقتصادی احمدی نژاد و روحانی را در تاریخ ۲۵ خرداد سال ۹۳ قرار داده است. اما اینکه آیا بررسی ها تا پایان سال ۹۵ معتبر هست یا نیست …. باهم می خوانیم:

سیستم بانکی کشور چندین روش را برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور پیش گرفته است. یکی از این مکانیزم‌ها تشویق بدهکاران به پرداخت بدهی‌هایشان است. از سوی دیگر اسامی بدهکاران نیز به قوه قضائیه اعلام شده است. حداقل به گفته مدیران بانکی دولت با جدیت وصول مطالبات گذشته را دنبال می‌کند.

گزارش پیش رو تلاش می‌کند ۸ سال فعالیت اقتصادی دولت‌های نهم و دهم را با یکسال فعالیت دولت یازدهم در شاخص‌های کلان اقتصادی قیاس کند.

 

اشتغال و بیکاری در دولت دهم

به گزارش انتخاب، حل مشکل بیکاری، ایجاد سالانه چندصد هزار شغل و ریشه‌کن کردن بیکاری تا پایان کار دولت قبل یکی از شعارهای اصلی محمود احمدی‌نژاد بود؛ شعاری که بعد از گذشت حدود ۸ سال از دوره ریاست‌جمهوری او در دو دوره متوالی این روزها می‌توان آن را به محک آزمایش گذاشت. طبق آمارهای رسمی مرکز آمار ایران در ابتدای شروع کار دولت محمود احمدی‌نژاد در سال ۸۴ جمعیت شاغل کشور۲۰ میلیون و ۶۱۸ هزار و ۵۷۹ نفر بوده که در پایان سال ۹۱ این عدد به ۲۱ میلیون و ۱۶۰ هزار و ۸۸۷ نفر رسیده است و این آمار نشان می‌دهد در طول این مدت حدود ۸ سال تنها ۵۴۲ هزار و ۳۰۸ نفر به جمعیت شاغلان کشور افزوده شده است.

 

دولت یازدهم

نرخ بیکاری در دولت یازدهم در قیاس با دولت دهم قدری بهبود یافته است. هنوز اتفاق بزرگی درمورد کاهش بیکاری رخ نداده است ولی دولت امیدوار است با رشد اقتصادی بیشتر مقدمات کاهش بیکاری را مهیا کند.

 

تورم در دولت دهم

 در طول ۸ سال دولت‌های نهم و دهم نرخ تورم در کشور چند برابر شده است به شکلی که نرخ تورم که در سال ۸۴، ۱۴درصد  بود در پایان سال ۹۱ به حدود ۳۱ درصد رسید که در ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه بود و حتی در سال‌های جنگ هم تجربه نشده بود. طبق آمار بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه هم در سال ۹۱ به ۶/۴۶ درصد و این عدد در فصل بهار به ۳۸ درصد  رسید. میزان نرخ تورم طبق پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس در سال‌جاری هم به‌طور متوسط ۳۴ درصد خواهد بود.

 

دولت یازدهم

نرخ تورم در دولت یازدهم ۸/۹ درصد در قیاس با دولت دهم کاهش یافته است. دولت امیدوار است این عدد را به ۱۵ درصد کاهش و به نرخ تورم ۲۵ درصدی برساند.

 

خط فقر و دولت دهم

شعار عدالت و کاهش فاصله طبقاتی یکی دیگر از ایده‌های اصلی دولت قبل از زمان روی کارآمدن در ۸ سال گذشته بوده است تا جایی که «دولت عدالت‌محور» به محور اصلی شعارهای دولت تبدیل شد و محمود احمدی‌نژاد از توجه ویژه به اقشار کم‌درآمد و کم‌شدن خط فقر گفت. براساس برآورد کارشناسان و مرکز آمار ایران که در سال ۹۱ انجام گرفته، حداقل حقوق تنها کفاف ۱۰ روز زندگی در شهرهای بزرگ مانند تهران را می‌داد. همچنین میزان کسری بودجه خانوار به‌صورت ماهانه و میانگین در کشور ۴۰۰ هزار تومان برآورد شده بود.

 

دولت یازدهم

کاهش نرخ تورم در دولت یازدهم قدری وضعیت زندگی مردم را بهبود بخشیده است. درصورتی که این شرایط تداوم پیدا کند می‌توان به بهبود وضعیت زندگی مردم امیدوار بود. با این حال هنوز عدد دقیقی از وضعیت خط فقر اعلام نشده است.

 

فساد اداری در دولت دهم

طبق آمار سازمان غیردولتی شفافیت بین‌الملل درباره فساد مالی و اداری ایران با ۱۳ رتبه تنزل نسبت به سال ۹۰ در سال ۹۱ از بین ۱۷۴ کشور جهان در رتبه ۱۳۳ قرار گرفت و از سوی دیگر بر اساس برآوردهای صندوق بین‌المللی پول از میان ۱۴۴ کشور جهان دررتبه ۱۲۵ قرار گرفت. همچنین ایران از نظر فضای کسب و کارهم در بین ۱۵ کشور منطقه خاورمیانه بعد از کشورهای افغانستان و عراق در جایگاه ۱۳ قرار دارد. ساعت کار مفید در ایران ۲۰ دقیقه در روز است. میزان روزهای تعطیل در ایران هم نسبت به کشورهای دیگر چندین برابر است.

 

دولت یازدهم

دولت تلاش کرده با اقداماتی مانند ابلاغیه برخورد با دانه‌درشت‌ها و همچنین اعلام اسامی ۵۷۵ بدهکار بزرگ بانکی به قوه قضائیه در مقابل تداوم فساد ایستادگی کند. درصورتی که این اقدامات به نتیجه مطلوبی برسد، وضعیت شاخص فساد بهبود می‌یابد.

 

جرائم اقتصادی و دولت دهم

در طول ۸ سال گذشته شاخص اخلاق کسب و کار و اعتبار اقتصادی آسیب دیده و جو بی‌اعتمادی در بازار اقتصادی جای آن را گرفته است. سال ۸۴ آمار تعداد چک‌های برگشتی سالانه ۵/۳ میلیون عدد بود که ۵ سال بعد در سال ۸۹ به ۵/۵ میلیون افزایش یافت و در سال ۹۱ تعداد این چک‌های برگشتی به بیش از ۵/۶ میلیون رسید. در سال ۹۱ به صورت میانگین روزانه ۱۸ هزار عدد چک به ارزش ۱۲۳ میلیارد تومان برگشت خورده است. طبق آمار بانک مرکزی تعداد چک‌های برگشتی در طول ۱۳ سال گذشته رشد ۱۶۰۳ برابری را نشان می‌دهد. 

 

دولت یازدهم

پس از برخورد با مفاسد اقتصادی یکی از اهداف پیش‌روی دولت یازدهم برخورد با تخلفات اداری بوده است وهنوز نتیجه‌ای از عملکرد دولت در این حوزه منتشر نشده است.

 

هدفمندی یارانه ها و دولت دهم

«جراحی بزرگ اقتصادی» عنوانی است که محمود احمدی‌نژاد پیش از شروع اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به این طرح داد و اعلام کرد با اجرای این قانون بخش مهمی از مشکلات اقتصادی کشور برای همیشه حل می‌شود و فاصله طبقاتی در کشور به‌شدت کاهش می‌یابد، اتفاقاتی که البته با گذشت حدود دو سال و نیم از شروع اجرای این قانون به دلیل درست اجرا نشدن تنها درحرف باقی مانده است. دولت از سال ۱۳۸۹ تاکنون ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به مردم پرداخت کرده است و ۷۴میلیون و ۹۳۹ هزار و ۲۰۲ نفردرحال حاضر درکشور یارانه نقدی می‌گیرند. طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها که از نیمه دوم سال ۱۳۸۹ به اجرا گذاشته شد دولت همزمان با پرداخت یارانه نقدی باید ۳۰ درصد یارانه تولید را هم پرداخت می‌کرد و عدم پرداخت این یارانه به تولیدکنندگان باعث بالارفتن شدید هزینه‌های جاری واحدهای صنعتی و چندبرابرشدن قیمت انرژی و سوخت در این واحدها شده است و در نهایت تعطیلی و افت تولید را به دنبال داشته است.

 

دولت یازدهم

با اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها دولت گام بزرگی در راه اصلاح روش پرداخت یارانه در اقتصاد ایران برداشته است. اولین نتیجه نیز تخصیص ۱۰ هزار میلیارد تومان برای کمک به واحدهای تولیدی بوده است. نتیجه این اقدام دولت به‌زودی در اقتصاد ایران نمایان می‌شود.

 

بدهی و دولت دهم

یکی از مشکلات اصلی اقتصادی دولت آینده بازپرداخت بدهی‌های این دولت به بخش خصوصی، فعالان اقتصادی و پیمانکاری و به بخش‌های دولتی دیگر مانند تامین اجتماعی و بانک‌هاست.  دراسفند ماه سال ۸۴ و در زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد میزان کل بدهی‌های بخش دولتی به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی کشور معادل ۱۱هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان بوده است. این میزان در آذرماه سال ۹۱، به رقم ۵۳ هزار و ۲۰۷ میلیارد تومان افزایش یافته است. این روند حاکی از این است که در بازه زمانی از اسفند ۸۴ تا آذر ۹۱، به میزان ۴۱ هزارو ۶۷ میلیارد تومان برحجم بدهی بخش دولتی به بانک‌‌های کشور افزوده شده است، یعنی حدود ۷/۴ برابر شده و رشد ۳۷۳ درصدی داشته است و همه این بدهی‌ها در دوره‌ای بر اقتصاد کشور تحمیل شده که دولت بیشترین درآمدهای نفتی را نسبت به دولت‌های گذشته داشته است.

 

دولت یازدهم

حداقل بخش مهمی از پرداخت بدهی‌های دولت دهم به دولت یازدهم منتقل شده است.

 

تولید و دولت دهم

به اعتقاد کارشناسان یکی از اصلی‌ترین شاخص‌ها در اقتصاد برای سنجش میزان رونق اقتصادی در هر کشوری شرایط تولید است که درحال حاضر روندی نزولی دارد. در دولت‌های نهم و دهم به‌خصوص در دولت دهم به دلایلی همچون اجرای ناقص قانون هدفمندی یارانه‌ها، افزایش هزینه‌های تولید در بخش‌های گوناگون، مشکلات واردات مواد اولیه، تحریم‌ها و نوسانات قیمت ارز به‌شدت تولید کاهش یافته و بسیاری از مراکز تولیدی تعطیل شده‌اند یا با حداقل ظرفیت کار می‌کنند. همین موضوع باعث شده که رشد اقتصادی هم در کشور منفی شود.

 

دولت یازدهم

افزایش ۱۰۱ درصدی تولید خودرو و رسیدن رشد اقتصادی به عدد صفر درصد و پیش‌بینی رسیدن به رشد ۲ درصدی تا پایان سال ۹۳ نشان می‌دهد که دولت یازدهم در جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور تلاش می‌کند.

 

معوقات بانکی و دولت دهم

درحال حاضر یکی از مشکلات اصلی اقتصاد ایران بالارفتن میزان مطالبات و معوقات بانکی است. طبق آمار بانک مرکزی میزان معوقات بانکی و مطالبات پرداخت نشده از مرز ۸۰ هزار میلیارد تومان هم گذشته است و میزان معوقات بانکی از سال ۸۴ و زمان روی کارآمدن دولت محمود احمدی‌نژاد تا سال ۹۱ به میزان ۱۵۰۰ درصد رشد یافته و ۱۶ برابر شده است که بیشترین حجم مطالبات پرداخت نشده هم با ۵۳‌هزار‌میلیارد تومان مربوط به دولت است و مابقی معوقات مربوط به مردم و فعالان بخش خصوصی و مراکز تولیدی و صنعتی است. مراکز تولیدی و صنعتی به خصوص در بخش خصوصی به‌دلایل مختلف اقتصادی همچون پایین‌آمدن تولید و درآمدها، مشکلات ورود سرمایه مالی از خارج از کشور و یا نبود نقدینگی و نپرداختن طلب‌هایی که ازدولت دارند، در ماه‌های گذشته برای پرداخت وام‌های خود با مشکلات بسیار رو‌به‌رو بوده‌اند و حتی خواستار تنفس در زمان بازپرداخت وام‌های خود شده‌اند.

 

دولت یازدهم

سیستم بانکی کشور چندین روش را برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور پیش گرفته است. یکی از این مکانیزم‌ها تشویق بدهکاران به پرداخت بدهی‌هایشان است. از سوی دیگر اسامی بدهکاران نیز به قوه قضائیه اعلام شده است. حداقل به گفته مدیران بانکی دولت با جدیت وصول مطالبات گذشته را دنبال می‌کند

 

نقدینگی و دولت دهم

یکی از رکوردهایی که در دوران ۸ ساله ریاست جمهوری محمود‌احمدی نژاد در کشور شکسته شده، رشد نقدینگی است؛ شاخصی که نشان می‌دهد تا چه اندازه جریان پول در اقتصاد کشور از مسیر اصلی منحرف شده است. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ رشد نقدینگی در اقتصاد کشور سال گذشته ۸/۳۰ درصد بوده است و در ۱۲ ماه سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ حجم آن ۱۰۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته و سرعت رشد نقدینگی هم ماهیانه در سال ۹۱ بین ۳ تا ۹ درصد بوده است.

 

دولت یازدهم

سرعت رشد نقدینگی در دولت یازدهم تا حدود ی متوقف شده است. به همین دلیل هم نرخ تورم روند نزولی پیدا کرده و دولت امید دارد طی ماه‌های آینده نیز با کنترل بیشتر نقدینگی سرعت رشد این شاخص مهم اقتصادی را کاهش دهد.

منبع: آرمان

 

 

منابعی که برای گردآوری این مقاله استفاده شده:

Ahmadinejad.ir

entekhab.ir

tabnaknkhorasan.ir

 

 

[تعداد: 49   میانگین:  3.3/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

26
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
19
7
0
 
20 نویسندگان دیدگاه
مجیدیه دوستمهدیهادیساعد
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
bma
مهمان
bma

مقاله شما خیلی خیلی بی طرفانه بود در واقع مقاله نبود نظر شخصی شما بود

باران
مهمان
باران

کجاش بی طرفانه بود. ب بنر میزد میگفت ب روحانی رای بدین خیلی شکیل تر بود. نرخ بیکاریو زکی. همه میدونن روحانی کشور رو ب رکود و بیکاری کشونده

عمران
مهمان
عمران

نرخ تورم در دولت یازدهم پایین آمده اگر درست باشد ولی چطور در حالیکه کارخانجات بزرگ تعطیل یا ورشکسته شده تولید کننده بیکار شده به تعداد بیکاران روز بروز اضافه می‌شود و…ازطرف دیگر نرخ گرانی دلار و مواد غذایی و مایحتاج روزانه مردم شدیداً افزایش یافته درحالیکه عده زیادی از مردم با بیکاری مواجه شده اند و بازاریان هر روز ضرر میدهند در آمد به زیر صفر رسیده وسفره مردم خالی شده دولت از بهبود معیشتی مردم به اعتبار گزارش های خلاف واقعیت حرف میزند. درکل وضعیت معیشتی مردم بخطر افتاده و مردم سخت در مضیقه هستند استرس و نگرانی… موارد بیشتر »

علی
مهمان
علی

یعنی تحلیلتون به درد لای جرز می خورد. حیف براش وقت گذاشتم. کلا از واقعیت به دور بود. متاسفم برای شما

اسلام
مهمان
اسلام

تحلیل شما فقط مثل شعار های دولت بود اینکه تحلیل نبود شعار انتخاباتی بود که موفق هم شدید ولی به شکم گرسنه و به درد دردمندان مدیونی توکه صاحب قلم هستی و یکطرفه قلم میزنی.ذهن ها را گمراه میکنی بنظر من تحلیل شما ظلمی بود بر سر کسانی که دیگر نمیتوانند نان بخورند.بعد چرا تحلیل شما در آستانه انتخابات انتشار شد.رای میخوای بگو ولی شعار نده.درد به دل درمند وارد نکن .ببخشید مستقیم مینوشتی ۸سال احمدی نژاد خوابید مملکتو آب برد.چرا اسمش و تحلیل گذاشتی. با وجود برجام و دلارهای نفتی و پولهای بلوکه شده و گران شدن منابع انرژی… موارد بیشتر »

قاسم
مهمان
قاسم

احساس بنده اینه که شما بی طرفانه قضاوت نکردین. یک مثال عرض میکنم، توسعه نظام سلامت با چه بودجه ایی صورت گرفت؟ چرا نمیگین با پولی که از جیب تمامی ملت ایران خالی کردن این پول تامین شد؟ در تمام دنیا بودجه وزارت بهداشت از مالیات تامین میشه ولی در این دولت این بودجه عملا از جیب مردم تامین شد. دولتی که ادعای اجرای مر قانون رو داره چرا به مر قانون هدفمندی یارانه ها پایبند نیست. با این افزایش چندبرابری قیمت ها می بایست حق مردم نیز با آن ها پرداخت میشد نه اینکه جیب ملتو خالی کنن و… موارد بیشتر »

....
مهمان
....

کی گفته زمانی که دولت رو احمدی نژاد به روحانی تحویل داد بنزین لیتری سیصد بود یا نان ۱۵۰ بوده تا جایی که من یادمه بنزین با سهمیه ۶۰۰ ازاد ۱۰۰۰ قیمت نان و .. خیلی تغییر نکرده

سعید
مهمان
سعید

اگه یه سری به سایت گمرک بزنید متوجه میشید واردات در این سالها کاهش و صادرات افزایش داشته. واردات افسار گسیخته رو به ذهن مون القا کردند. لطفا مستند نقد بفرمایید.

حمید
مهمان
حمید

در راستای فرمایشات رئیس جمهور محترم: منتقدین بروند به جهنم

جواد
مهمان
جواد

مطمعنی که با این تحلیل مسخرت وجدانا راضیه

محمد جواد
مهمان
محمد جواد

خدا لعنت کنه کسانی رو که به دروغ و به نفع کنافع خودشون میان با استفاده از قلم به دروغ گفتن میپردازند
نرخ نقدینگی در دولت روحانی ده برابر شده است
نقدینکی از صدوپنجاه هزار میلیارد به بیش از هزار هزار میلیارد رسیده
افزایش نقدینکی بر تورم تاثیر منفی داره
اما الان ججور تورم اومده ده درصد الله اعلم

سعید
مهمان
سعید

پس احتمالا لازم باشه شما یه تجدید نظر در تحلیل تون کنید. مثلا رشد نقدینگی رو با توجه به چه مستنداتی می فرمایید؟؟

محمدرضا
مهمان
محمدرضا

واقعا تحلیل مسخره ای بود
حیف وقتی که برایش گذاشتم

بهنام
مهمان
بهنام

احمدی نژاد مرد بزرگ روحانی تو این ۵سال واسه مملکت چیکار کرده فقط طلاق زیاد شده باروری کم شده ازدواج کم شده تا سی سال دیگه کشور با جمیعت پایین ۷۰درصد پیر ها تشکیل میدن بزرگان ایران از خواب بیدار شید مملکت داره نابود میشه

باران
مهمان
باران

کاملا درسته. با این وضع رکود بیکاری گرونی طلا و دلار و مسکن دیگه ازدواج و تشکیل خانواده تو خواب باید ببینیم. مردم هم از نگرانی اقتصادی بچه دار نمیشن و نرخ جمعیت صفر. حسن اقا بی ارزه ترین رئیس جمهور تاریخ ایران کمرمون شکست زیر بار بی تدبیریت

يكي
مهمان
يكي

روحانی واقعا بی لیاقته

يكي
مهمان
يكي

احمدی نژاد شرف داشت و دارد بر روحانی

باران
مهمان
باران

خدا پدرشو بیامرزه. حداقل برای رفاه مستضعفین و قشر ضعیف تلاش کرد

حسین
مهمان
حسین

مسخره بود!!!چقدر هم بی طرف!

محمدحسین
مهمان
محمدحسین

😂😂چرا انقدر این مردم ایران خلن،،
خود کرده را تدبیر نیست
ایرانیا خودشون اومدن رای اقای کلید دادن خودشون هم میربزن تو خیابون بر علیه روحانی و دولت روحانی شعار میدن،، بعد همه کسانی که برای ریاست جمهوری اسم نویسی کرده اند باید در منظره ها بگویند که چه کار هایی و برنامه هایی برای این کشور دارند که اقای کلید در منتطره ها دست و پاش میلرزید😂😂

هادی
مهمان
هادی

خودت هم جزو خلایی

باران
مهمان
باران

کجاش بی طرفانه بود. ب بنر میزد میگفت ب روحانی رای بدین خیلی شکیل تر بود. نرخ بیکاریو زکی. همه میدونن روحانی کشور رو ب رکود و بیکاری کشونده

ساعد
مهمان
ساعد

قرار نیست هر شخصی نظری داد ادن پذیرفت بخصوص این استاد که اصلا مرجع رسمی نداره. من موندم کی اینو استاد کرده. برید برسی کنید روحانی دکتراشو کجا و چطور گرفت؟ این استاد عین بچه دبیرستانی برداشت از اینترنت کپی زده. مسخره هستش. بخدا ما با این استادا نیاز به هیچ دشمنی نداریم.

مهدی
مهمان
مهدی

واقعا که روحانی سوار جهل مردم شده تا وقتی آدم هایی سفیهی مثل نویسنده این مقاله تو کشور باشند وضعیت مملکت از این بهتر نمی شه
تورم ۱۰درصدی به خاطر رکود اقتصادیه نه به خاطر مواردی که تو گفتی بی سواد
چرا الان نمی رید سراغ ننه کروبی تا بهتون بگه تورم چیه؟
تورم سر سفره مردمه

یه دوست
مهمان
یه دوست

#با_روحانی_تا_۱۴۰۰
دوستانی که این شعار رو میگفتن و مینوشتن و رو پروفایل میزدن و بعد از پیروزی شیخ حسن (یا به عبارتی شکست اقتصادی و سیاسی و.. کشور ) به خیابون ریختن و بر طبل بی عاری و بی فکری خودشون زدن و رقصیدن… تا ۱۴۰۰ هیچ حق اعتراضی ندارن.
حق ندارن ، چون همه ی این مشکلات قابل پیش‌بینی بود ولی شعار ها و دروغ ها و فرافکنی های آ شیخ حسن چشم و گوش همه ی این دوستان رو بست

مجید
مهمان
مجید

شما رتبه اول در ***** دولت روحانی را دارا هستید بهتون تبریک میگم جایزتون پیش اقای روحانی محفوظه یک هدیه دراز و بزرگ برای شما وخانواده تان در نظر گرفته شده برین دریافت کنید و همراه خانوادتان ازش استفاده کنید…