• ژانویه 27, 2020

موانع ارتباطی در مسیر پیشرفت کسب و کار کدامند؟!

موانع ارتباطی در مسیر پیشرفت کسب و کار

 

در بخش اول موانع ارتباطی در مسیر پیشرفت کسب و کار ، به ۲ مورد همراه با راه حل های مناسب رفع آنها اشاره شد. حال در ادامه به ۳ مورد دیگر از موانع ارتباطی در مسیر پیشرفت کسب و کار  که موجب اختلال در محیط کار و روند پیشرفت کسب و کار می شود. می پردازیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

بخش اول را در اینجا مطالعه کنید

موانع ارتباطی در مسیر پیشرفت کسب و کار

۳-سیاست های اداری

در برخی از سازمان ها، کارکنان بر این باورند که مضایقه کردن اطلاعات از همکارانشان به آنها کمک می کند تا آمال و آرزوهای شغلی خود را بیشتر کنند. با ایجاد شایعات و ناآگاه نگهداشتن دیگران ، آنها امید به اجرای دستور کار خود و در نتیجه ارتقا در سازمان دارند.

در حالی که این نوع ذهنیت گاهی اوقات می تواند به بهبود شغلی فرد کمک کند، اما به عنوان یک اصل کلی به ندرت به رشد سازمان کمک می کند. برای مقابله با این مسئله، عاقلانه است که یک فرهنگ ارتباطی آزاد را از رده های بالا تا پایین سازمان اعمال کنیم.

مدیران ارشد باید مثل یه نمونه و الگو رفتار کنند. مضایقه کردن اطلاعات از کارکنان تنها باعث ایجاد یک فرهنگ نامناسب و محرمانه در محل کار می شود.

راه حل: ترویج و ارتقای شفافیت

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ که توسط انجمن روانشناسی آمریکا انجام شد، یک چهارم از کارکنان به کارفرمایان خود اعتماد ندارند. شفاف سازی به افزایش اعتماد کارکنان، و نیز ارتباطات داخلی کمک می کند.

در نظرسنجی دیگری، کارکنان اظهار داشتند که شفافیت عامل اصلی تعیین شادی و رضایت شغلی در محل کار است.

یکی از ساده ترین راه های شفاف سازی این است که معیارهای مهم کسب وکار را به همه کارکنان اطلاع دهید. برای مثال، به جای پنهان کردن آمار سود خالص و زیان هر ماه، به طور آشکارا آنها را در جلسات شرکت به همه نشان دهید. همه را در جریان بگذارید، این کار نه تنها موجب افزایش بهره وری در محل کار، بلکه همچنین باعث ایجاد حس کار گروهی می شود.

اگر سازمان برای رسیدن به اهداف خود برنامه نداشته باشد، نشان دادن آمار کلیدی و مهم به کارکنان می تواند اثر گالوانیستی داشته باشد – یعنی تشویق و تهییج کارکنان به همکاری با یکدیگر با یک حس همدلی مشترک.

مطمئن شوید که هرگونه دستاورد یا نقطه عطفی را که شرکتتان به آن می رسد، با کل تیم خود به اشتراک بگذارید تا آنها نیز بخاطر عملکرد خوب و کار سخت شان مورد تحسین و توجه قرار گیرند.

در نهایت، اگر تیم رهبری به صورت محرمانه رفتار کنند، تشویق به داشتن ارتباطات آزاد و گرم در سراسر سازمان بسیار دشوار خواهد بود.

۴-موانع زبانی

سوء تفاهم های زبانشناختی می تواند یکی از جدی ترین موانع ارتباطی در مسیر پیشرفت کسب و کار باشد، به ویژه در سازمان هایی که در خارج از کشور نیز گسترش می یابند.

کارکنان بخش مهندسی شما ممکن است اصطلاحات متفاوتی را در بخش فروش شما استفاده کنند، بنابراین مهم است که همه افراد متوجه موضوع باشند.

به همین ترتیب، هنگام تعامل با افرادی که به زبان مادری خود سخن می گویند، ضروری است که از سوءتفاهم ها جلوگیری شود. ما در یک اقتصاد جهانی زندگی می کنیم که در آن محدودیت های جغرافیایی، دیگر ما را  از استخدام افراد متفاوت و  انجام کسب و کار  باز نمی دارد، بنابراین غلبه بر موانع ارتباطی زبانی بیش از همیشه مهم است.

راه حل: یک سیاست ارتباطی مستند ایجاد کنید

با یک سیاست ارتباطی رسمی که از طریق اینترانت(intranet) سازمانی  در دسترس همه قرار دارد – کارکنان زمینه های مختلف تشویق می شوند تا با یکدیگر به شیوه ای واضح و موثر تعامل داشته باشند.

می توانید بر اهمیت این سیاست در طول فرآیند درون سازمانی برای کارکنان جدید تاکید کنید، به طوری که افراد سبک های ارتباطی نامطلوب در محل کار قبلی خود را وارد سازمان شما نکنند.

کارمندان را تشویق کنید تا به آرامی و واضح صحبت کنند، مخصوصا در هنگام ارتباط با افرادی که زبان مادری آنها متفاوت است. همچنین، از استفاده از اصطلاحات فنی در همه جا و به هر قیمتی اجتناب کنید. هنگامی که کارکنان بخش های مختلف با هم ارتباط برقرار می کنند، بسیار مهم است که سوء تفاهم های معنایی رخ ندهد.

مهارت های شنیداری

مهارت های شنیداری نیز باید مورد توجه قرار گیرد، به ویژه برای کارکنانی که تمایل بیشتری به صحبت کردن دارند، تا سکوت کردن! اگر سوء تفاهمی وجود داشته باشد، کارکنان هرگز نباید در درخواست برای شفاف بیان کردن موضوع، احساس گناه و شرم کنند. اتفاقا باید به انجام این کار تشویق شوند.

اگر دفاتر دیگری در کشورهای دیگر دارید، اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد رسمی به صورت حرفه ای ترجمه شده اند – به ویژه سیاست ارتباطات رسمی شما! شما می توانید مترجمانی حرفه ای را پیدا کنید که می توانند این کار را برای شما با قیمت مناسب انجام دهند.

تغییر کانال های مختلف ارتباطی می تواند موثر باشد. اگر چه ارتباطات ایمیلی فوق العاده کارآمد هستند (مخصوصا اگر مجبور باشید برای تأیید دوباره به آن مراجعه کنید)، اما گاهی اوقات بهتر است که به طور شخصی نیز ارتباط برقرار کنید.

تُن صدا و زبان بدن، عناصر قدرتمند در برقراری ارتباط هستند، اما هنگام برقراری ارتباط از طریق دیجیتال، در دسترس نیستند. اگر تلاش می کنید تا پیام تان از طریق الکترونیکی شنیده شود، در عوض حالت آفلاین  و رو در رو  یا حداقل، ویدئو کنفرانس را امتحان کنید.

از دیدگاه تیمی، دوست شدن با همکاران سخت خواهد بود، اگر افراد همیشه به صورت آنلاین با هم در ارتباط باشند. اولویت بندی جلسات غیر رسمی و فعالیت های گاه به گاه برای روحیه و ارتباطات محل کار شما تاثیری شگفت انگیزخواهد داشت. به این ترتیب موانع ارتباطی در مسیر پیشرفت کسب و کار را از پیش برمیدارید.

۵-موانع جغرافیایی

بسیاری از سازمان ها برای صرفه جویی در هزینه های اضافی و وارد شدن به بازار کار بین المللی تلاش می کنند تا کارکنان راه دور را استخدام کنند.

مهم است بدانیم که کارکنان در عصر اطلاعات، نسبت به اجداد خود در عصر صنعت، تمایل بیشتری برای آزادی دارند. کار از راه دور کارکنان را قادر می سازد تا بدون احساس تعلق به یک مکان فیزیکی، با دیگران ارتباط برقرار کنند.

می توانیم بدون آنکه به تعطیلات سالانه متکی باشیم، جهان اطراف خود را کشف کنیم و در عین حال کارمان را نیز انجام دهیم. یعنی می توانیم کارمان را به هر کجا که می رویم، با خود ببریم.

در گذشته، ترتیبات کار از راه دور به عنوان حق الامتیاز های غیر معمول مورد توجه قرار می گرفت. در حال حاضر، این ترتیبات به استاندارد تبدیل شده و یک انگیزه بزرگ برای کارکنان جدید است. در پژوهش دانشگاه استنفورد، پیشنهادهای کاری راه دور میتوانند ترک شغل و میزان خستگی شغلی را  تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

علیرغم مزایای شگفت انگیزی که ترتیبات کار از راه دور دارند، زمانی که نیروی کار شما در مناطق مختلف پراکنده می شوند، موانع ارتباطی در مسیر پیشرفت کسب و کار نیز بروز می کنند.

راه حل: استفاده از فناوری

اگر شما در پروژه های متعددی کار می کنید، برقراری ارتباط با ایمیل می تواند چالش برانگیز باشد و در واقع ممکن است به بار اطلاعاتی اضافی منتهی شود.

هنگام کار با کارکنان راه دور مانند سعی کنید از ابزارهای ارتباطی خاص پروژه استفاده کنید.

برقراری ارتباط به این شیوه نه تنها به بهبود ارتباطات کمک می کند، بلکه باعث می شود تا کارکنان راه دور احساس بهتری نسبت به اعضای سازمان داشته باشند – که در نهایت موجب افزایش تولید و سازندگی می شود. و موانع ارتباطی در مسیر پیشرفت کسب و کار رفع می گردند.

خلاصه

ارتباطات ضعیف موجب نابودی هر سازمانی است، اما با برنامه ریزی خوب، فناوری مناسب و سیاست ارتباطات مستند، می توان موانع ارتباطی را برطرف کرد.

حتی برای شرکت های چند ملیتی که دفاتری در سراسر جهان دارند، ارتباطات خوب کمک می کند تا  تفاوت های فرهنگی از بین رفته و کارکنان حس خوبی از ارتباط با یکدیگر داشته باشند.

با این حال، ارتباط خوب باید از بالا به پایین انجام شود. اگر تیم مدیریت الگوی دیگران نباشند و صادقانه عمل نکنند، و ارتباطات راحت و آزادنه نباشد، پس انتظار از بقیه افراد سازمان برای داشتن ارتباطات مناسب امری بیهوده است. و موانع ارتباطی در مسیر پیشرفت کسب و کار یک به یک ظاهر می گردند.

 

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
0
0
 
1 نویسندگان دیدگاه
عباس طاهری
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
عباس طاهری
مهمان
عباس طاهری

از شما سپاسگذارم که با انشار مطالب مفید به دیگران کمک می کنید