• ژانویه 27, 2020

موانع ارتباط سازمانی کارکنان و راه حل بر طرف کردن آنها

موانع ارتباط سازمانی کارکنان

موانع ارتباط سازمانی کارکنان

موانع ارتباط سازمانی کارکنان می تواند در همه شرکت ها، چه بزرگ و چه کوچک، شایع شوند. ما می دانیم که حل این مشکلات می تواند تا زمان پیدا شدن راه حل های موثر، پیچیده و دشوار باشد. بیش از ۸۰ درصد افراد فکر می کنند که ارتباطات کارکنان عامل اصلی در ایجاد اعتماد به کارفرمایان آنهاست.

مثل روز روشن است که ارتباطات بد نه تنها فرهنگ کاری ناخوشایندی ایجاد می کند بلکه مانع تولید سازنده ی یک سازمان می شود. با این وجود ، بسیاری از سازمان ها ارتباطات را اولویت خود قرار نمی دهند. در حالیکه ارتباطات مسئله ای کلیدی است. آنها از موانع ارتباط سازمانی کارکنان غافل اند.

احتمالا، آنها روی اهدافی تمرکز میکنند که ممکن است تأثیرات مالی فوری داشته باشد. با این حال، اگر ارتباطات داخلی را اولویت بندی نکنید، همه بخش های دیگر کسب و کارتان دچار مشکل خواهند شد.

در این مطلب راه هایی خاص را برای شناسایی موانع ارتباط سازمانی کارکنان پیشنهاد می کنیم. که وجودشان می تواند موجب تزلزل ارتباطات داخلی شود. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

عوامل موانع ارتباط سازمانی کارکنان و راه حل های آنها عبارتند از:

۱-موانع سلسه مراتبی

سلسله مراتب برای سازمان ها لازم است، اما مشکلات و موانع ارتباطی اغلب زمانی بوجود می آیند که دو نفر از کارکنان پایه های مختلف با یکدیگر در ارتباط باشند.

فردی که مقام ارشد بالاتری قرار دارد، ممکن است وسوسه شود تا پیام هایی را که توسط یک زیردست به تایید رسیده است رد نماید. صرفا به این علت که زیردستان در سلسله مراتب سازمانی پایین تر قرار دارند.

به طور مشابه، یک زیردست ممکن است کمتر تمایل به ارتباط صحیح با شخص دیگری از رتبه بالاتر داشته باشد. شاید به این خاطر که می ترسد به صورت  غیر عمد آنها را آزرده خاطر کرده و یا به فرصت های شغلی آنها آسیب برساند. یا منجر به کم شدن درآمد خود شود.

راه حل: تشویق به  بازخورد

ساده ترین راه حل برای این مشکل، این است که اعضای ارشد کارکنان به طور منظم از زیر دستان بخواهند تا بازخورد و نظراتشان را ارائه کنند. قطعا بازخورد صادقانه و سازنده باید با خوشرویی پذیرفته شود. – و هیچ گونه تنبیه و ضرری از نظر پیشرفت حرفه ای وجود نداشته باشد.

در یک مطالعه در مورد مشارکت کارکنان نتیجه این بود که ۸۰ درصد از کارکنانی که از مدیر مستقیم خود ناراضی هستند، حس غریب بودن در محل کار دارند. مدیران خطوط تولید باید به طور منظم جلسات یک به یک با اعضای تیم خود داشته باشند. جلسه ای که دو طرف بتوانند در شرایط مساوی با هم ارتباط برقرار کنند.

علیرغم تفاوت در مقام، باید به یاد داشته باشید که تمام کارکنان با هم کار می کنند. تا اهداف سازمان را برآورده کنند. اگر بازخورد منفی و انتقاد سازنده به رشد سازمان کمک می کند، پس کارکنان باید حتما به ارائه بازخورد تشویق شوند.

اگر رهبران ارشد نمی توانند بدون تعارض  انتقاد سازنده دریافت کنند، باید به طور جدی این مسئله را پیگیری کرد. برای اینکه سازمان بتواند رشد کند، خودبینی ها باید کنار گذاشته شوند.

برای مطالعه بیشتر:

ارتباط موثر با تیم کاری با ۲۰ راه اثر گذار برای رهبری موفق

چطور از بازخورد منفی استقبال کنیم؟

۲-طرح کلی محل کار دارای مشکل

طرح کلی دفتر شما می تواند تاثیری شگرف و مخرب بر روی ارتباطات داخلی داشته باشد. دفاتر باز در ابتدا توسط مهندسان آلمانی به عنوان راهی برای از بین بردن موانع ارتباطی و فعال کردن تیم ها برای برقراری ارتباط آزادانه ی بیشتر ایجاد شد. متأسفانه، رهبران تجاری به سرعت متوجه شدند که این مفهوم را می توان به عنوان یک راه برای جمع کردن بسیاری از کارگران در یک فضای واحد و درعین حال کاهش هزینه های اضافی به کار بست.

با اینکه کارمندان در مجاورت یکدیگر قرار دارند، اما در واقع دفاتر باز می توانند ارتباطات را دشوارتر کنند. در این نوع محیط ها، کارکنان فاقد حریم خصوصی بوده و به طور مداوم در معرض دید و صدای محیط اطراف هستند. در اینجا کارکنان اغلب وسوسه می شوند که موانع فیزیکی (مانند استفاده از هدفون) ایجاد کنند؛ فقط برای اینکه کارشان را انجام دهند.

از سوی دیگر، زمانی که مدیران ارشد در دفاتر خصوصی خود محصور شوند، این بدان معنی است که نمی خواهند کسی یا چیزی مزاحم شان شود. در جاهایی که رهبران مستقیما در دسترس نیستند، ارتباطات به شدت کاهش می یابد.

در حالی که هیچ رویکرد مناسبی برای ایجاد یک طرح رسمی خوب و کارآمد وجود ندارد، اما شاید بهترین راه حل را بتوانید با پرس و جو از کارکنان پیدا کنید.

برای مطالعه بیشتر:

 ۳ اشتباهی که باعث ترک کردن محیط کاری توسط کارکنان می شود!

راه حل:  محل کار را سفارشی طراحی کنید

یودل، که شرکت راه حل های بازاریابی است، زمانی که بخاطر رشد سریع شروع به استخدام تعداد قابل توجهی کارمند جدید نمود، مشکلات و موانع ارتباطی را تجربه کرد. شرکت یودل این کارکنان را به طور تصادفی جادهی کرد. و سپس هرج و مرج آغاز شد.

این شرکت پس از بررسی و پرسش از کارکنان خود، متوجه شد که یک محیط کاری سنتی و تعاملی مورد نیاز است – اما تقاضا برای یک منطقه نیمه محرمانه نیز وجود داشت که کارکنان بتوانند در سکوت و بی دردسر کار کنند. همه ما گاهی اوقات به آرامش و سکوت نیاز داریم تا روی کار تمرکز کنیم.

پرسیدن از کارکنان تان در مورد نوع محیط کار باعث می شود آنها احساس راحتی، سازندگی و میل به ارتباطات داشته باشند. حال می توانید شروع به طراحی فضای دفتر خود کنید – خلاق باشید و روش های جدیدی را در نظر بگیرید. که با سبک های مختلف متناسب است.

شایان ذکر است که درونگرایی و برونگرایی به طور معمول نیازمند محیط های کاری بسیار متفاوتی هستند. یک تیم از همکاران منابع انسانی برونگرا ممکن است یک دفتر باز را در نظر بگیرند؛ در حالی که یک تیم از طراحان گرافیک درونگرا چنین محیطی را غیر قابل تحمل می دانند.

مثل شرکت یودل ، شما نیز باید بدانید که سازمان تان علاوه بر یک محیط آرام نیاز به یک محل کار سنتی تعاملی دارد. تا نیازهای هر فرد را برآورده نماید.

انجام این کار لزوما نباید هزینه بر باشد. کافیست مبلمان اداری را مجددا به شکل دیگری بچنید. تا فضاهای شلوغ و فضاهای آرام بتوانند به کارکنان با سبک های مختلف کاری، کمک کنند. اگر این کار را می کنید حتما مطمئن شوید که فضاهای کاری دیگری هم وجود دارد. که همه کارکنان می توانند در آن جمع شوند و صحبت کنند.

ادامه دارد …

در این مطلب به برسی دو مورد از موانع ارتباط سازمانی کارکنان همراه با راه حل برطرف کردن آن پرداختیم. در ادامه به موارد دیگر به همراه راه حل برطرف کردن آنها می پردازیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید. برای مطالعه ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۳.۶/۵]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar