هرم استراتژی چیست؟ چه نقشی در فعالیت های بازاریابی دارد؟

هرم استراتژی

هرم استراتژی ، استراتژی را در صدر هرم قرار می دهد. و آن را  با تاکتیک در میانه ی هرم و برنامه ها در قاعده ی هرم پشتیبانی می کند. بدون تاکتیک و برنامه ای که بتوان استراتژی را به واقعیت تبدیل کرد، استراتژی معنا پیدا نمی کند.

هرم استراتژی و فعالیت های بازاریابی

هرم استراتژی بر اهمیت کاربردی ایجاد طرح بازاریابی جامع تأکید دارد. اکثر برنامه های بازاریابی در ابتدا بواسطه ی استراتژی های سطح بالا توسعه یافته اند.

استراتژی در بالای هرم، جوهره ی تمرکز بر بازارهای خاص، نیازهای بازار و ارائه محصولات یا خدمات است. تاکتیک ها ، پیام های بازاریابی و نحوه انتقال آن ها را پیگیری و تنظیم می کنند. برنامه ها که در قاعده ی هرم هستند جزئیات اجرا را ارائه می دهند. برنامه ها شامل تاریخ های مشخص، بودجه ها و نتایج فروش های پیش بینی شده هستند.

هرم استراتژیاین تصویر یک هرم استراتژی اولیه را برای برنامه های بازاریابی نشان می دهد.

هرم و انسجام استراتژیک

انسجام استراتژیکی اساسا استراتژی شما را با تاکتیک ها و برنامه های خاص یا فعالیت های تجاری تان تطبیق می دهد. هرم استراتژی یک ابزار بصری است. که به شما کمک می کند تا مطابق آنچه که برنامه تان می خواهد ، عمل کنید.

شاید انسجام استراتژیک ساده به نظر برسد. فهرست کردن فعالیت ها و انجام آنها هماهنگ با استراتژی. با این حال، همه چیز اغلب نادرست پیش می رود. استراتژیک فکر کردن برای مدتی آسان است. اما سخت است که بتوان تمام مدت آن را به شکل ثابت و پایدار اجرا کرد.

سناریو حفظ انسجام استراتژیک

  • تیم مدیریت اصلی شما به مدت یک یا دو روز دفتر کار را ترک کرده تا یک استراتژی را توسعه دهد. اکثر گروه ها از آن لذت می برند، و بیشترشان نیز با آن موافق هستند. آنها از تجربه شان لذت می برند و از دستاوردهایشان هیجان زده هستند.
  • تیم به دفتر کار باز می گردد؛ زنگ تلفن به صدا در می آید ، ایمیل ها پاسخ داده نشده اند، مشکلات سر برآورده اند، فرصت ها ظهور کرده اند. آیا آنها باز به اجرای استراتژی ادامه می دهند؟ و یا آن را فراموش کرده و روال عادی را از سر خواهند گرفت؟

همزمان که استراتژی خود را با هرم توسعه می دهید، برنامه های تاکتیکی و اجرایی را که برای به واقعیت تبدیل کردن آن نیاز دارید، طراحی کنید. این برنامه های خاص را در نقاط عطف و قوت خود توسعه دهید. تا بتوانید اجرا را با اختصاص دادن هر برنامه به یک مدیر، با بودجه ی معین و تاریخ مشخص پیگیری کنید.

مهم است که هزینه های برنامه ها را برای هر تاکتیک پیگیری و ارزیابی کنید. آیا اهمیت در صرف هزینه ها با اهمیت استراتژی مطابقت دارد؟ اگر تاکید شما بر روی یک تاکتیک است، آیا به میزان نیاز و در حد مطابقت هزینه می کنید؟ این فرایند احتمال اجرای استراتژی را افزایش می دهد.

تصویر زیر نشان دهنده یک هرم استراتژی است که شامل سه تاکتیک است.

هرم استراتژی همراه تاکتیک ها و برنامه هاتصاویر بعدی نمودارهای هزینه ی مربوط به تاکتیک های هرم و یک جدول صفحه-گسترده از نمودار را نشان می دهد. مدیران بودجه خود را به فعالیت های برنامه های مختلف در سه تاکتیک معین اختصاص داده اند.

مودارهای هزینه ی مربوط به تاکتیک های هرمهزینه ی مربوط به تاکتیک های هرم

اجرای استراتژیک

مردم کاری را انجام می دهند که دوست دارند. اغلب اوقات شرح شغل خود را تغییر می دهند. تا کاری را که دوست دارند انجام دهند. این کار ذاتا چیز بدی نیست. زیرا مردم آنچه را که دوست دارند بهتر انجام می دهند؛ با این حال، این مسئله می تواند تلاش های شما را برای ایجاد و اجرای استراتژی، خنثی و بی اثر کند.  از نقاط عطف و قوت به همراه تاریخ دقیق، بودجه و مسئولیت های مدیریتی استفاده کنید. تا مطمئن شوید فعالیت های روزانه تان در راستای دستورالعمل های استراتژیک شما هستند.

نشر رومیزی اپل

متاسفانه انسجام استراتژی آسان نیست. شرکت ها اغلب در مورد یک استراتژی صحبت می کنند و دیگری را اجرا می نمایند. برای مثال، در اواسط دهه ۱۹۸۰، استراتژی Apple Computer  روی توسعه نشر رومیزی به عنوان یک مزیت رقابتی متمرکز بود. مکینتاش اولین کامپیوتر در چاپ لیزری و طرح بندی صفحات با قیمت های مطلوب بود. و اپل نیز مزیت بزرگی داشت. با این حال، چندین سال طول کشید تا مردم متوجه شوند نشر رومیزی چیست. و زمانیکه پیام برای مردم روشن شد مدیران اپل دیگر خسته شده بودند. بنابراین در حالی که استراتژی نشر رومیزی بود، مدیران روی ابزارهای چند رسانه ای و شخصی دیجیتال تمرکز کرده بودند. به عبارتی استراتژی روی نشر رومیزی متمرکز بود. اما کانون توجه فعالیت های بازاریابی بودجه بندی شده چیز دیگری بود.

نکته: نشر رومیزی (desktop publishing) مخفف: DTP بسیاری از فرایندهای اساسی نشر مانند حروفچینی، صفحه‌بندی، طراحی، و چاپ را با استفاده از یک رایانه و دستگاه‌های جانبی آن مانند نمایشگر، چاپگر،پویشگر، و نیز نرم‌افزارهای حروفچینی و گرافیکی انجام می‌دهد.

پس نتیجه آنکه فقدان انسجام استراتژیک موجب عدم موفقیت در پشتیبانی و اجرای استراتژی مورد نظر می شود. این امر می تواند هرم استراتژی را از بین ببرد.

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar