• ژانویه 27, 2020

چطور به محتوای جذاب دست یابیم؟

چطور به محتوای جذاب دست یابیم؟

 

محتوای جذاب

محتوای جذاب اهمیت فوق العاده زیادی دارد. احتمالا شما هم اگر دستی در تولید محتوای وب سایت دارید باید این حس را تجربه کرده باشید که ناگهان فکر نابی به سرتان بزند، موضوع جالبی را برای نوشتن بدست آورید و به خود بگویید که “مطمئناً تاکنون به ذهن هیچ کسی خطور نکرده است!” سپس به سمت کامپیوتر روانه می شوید تا در این باره جستجو کنید ولی متاسفانه با مقالات بسیاری در حوزه ای که به دنبالش هستید مواجه می شوید…

 

چرا یافتن محتوای اوریجینال بسیار سخت است؟

 

همه چیز بطور مختلف بارها و بارها در هزاران مقالات متعدد و متفاوت به زبان های گوناگون نگاشته شده است. حالا شما بگویید که چرا مردم باید به شما گوش دهند؟ همه هم درباره ی آنها بارها شنیده اند. اینطور نیست؟ آیا اطمینان دارید از اینکه محتوای جذاب تولید می کنید؟

مقالات بسیاری هست که به شما می گوید تا مقالات اصیل و اوریجینال بنویسید، همه ی مقالات از شما می خواهند که در نوشته های خود مفید باشید و سعی کنید مشکلات مردم را حل کنید. بسیاری دیگر هم محتوایی تکراری هستند و نکته ی اصلی که باید دارا باشند را از دست داده اند.

“ابتکار” می تواند باعث مشکلاتی برای ما شود اگر سعی کنیم شخص دیگری که نیستیم جلوه کنیم. خوشبختانه راهکاری هست که در این مرحله به کمک می شتابد و آن “بیان داستان” است.

اینکه بدانید چطور باید داستان خود را بیان کنید، تغییرات سازنده را منجر می شود.

دوباره به آغازِ شرکت تان بیندیشید

بسیاری از کارآفرینان دلایل خوبی برای شروع کسب و کارشان دارند. یک نوع احساس هدفمندیِ دیرینه آنها را هدایت می کند. این کارآفرینان با مشکلی مواجه شده اند که هیچ راهکار موثر و فوری برایش وجود نداشته است! شاید هم فقط نتوانسته اند که وضعیت فعلی را تحمل کنند و تنها خواستار تغییر بوده اند…  اما واقعاً اکثر آنها گذشته ی شطرنجی شده مملو از ناامیدی و اشتیاق و درام دارند.

داستان هایی از این قبیل، به شدت هیجان انگیز و مرتبط اند. اصلاً به همین دلیل فیلم های بسیار جذاب و موفق ساخته شده است. داستانِ اینکه اپل، چطور توانست چنین اسمی را برای خودش رقم بزند، بخوانید. برخی معتقدند که به افتخار اسم شرکت Apple Records از آن گرفته شده که در سال ۱۹۶۸ تاسیس شده بود. برخی دیگر هم معتقدند که به سیب، میوه ی ممنوعه که توسط حوا خورده شد اشاره دارد. بیوگرافی استیو جابز به ما می گوید که پس از برگشتن از “باغ سیب” این شرکت را اپل نامیده است (آن زمان در رژیم غذایی بود که میوه خوار نام دارد. یعنی فقط میوه می خورد.) چون فکر می کرد اپل، نامی مفرح، سرزنده و مرعوب کننده است. اپل، یک مثال بسیار عالی بود تا بدانیم که داستان های شگفت انگیز چطور می توانند به افسانه بدل شوند.

 

تبدیل داستان برند به پیام برند

با تمرکز روی تجارب گذشته، شما تحت تاثیر اینکه “چرا شرکت شما وجود دارد” قرار می گیرید. تجربه های شخصی و تخصصی تان، بهترین و کوتاه ترین راه برای ایجاد محتوای منحصربفردی ست که هم مرتبط باشد هم به یاد ماندنی و جذاب!

سوالاتی که باید در این مرحله از خودتان بپرسید شامل موارد زیر است:

  • چرا شرکت شما وجود دارد؟ هدف آن چیست؟
  • چه چیزی شما را برانگیخت تا یک کسب و کار را آغاز کنید؟
  • فکر می کنید بطور کلی، چه چیزی در صنعت شما در روی کره ی زمین، اشتباه است؟
  • چالش های شما چه چیزی بودند؟ چگونه بر آنها غلبه کردید؟
  • چه راه های خلاقانه و منحصربفردی در مشکلات تان انجام داده اید که به صحبت کردن درباره ی آنها افتخار می کنید؟
  • برخی از بزرگ ترین پیروزی ها و شکست های شما چه چیزهایی بوده اند؟

این سوالات و سایر سوالات مشابه به شما کمک می کند به استراتژی بازاریابی برندتان حالت دهید تا موضوعات و نکات به خوبی تعریف شده و برای ایجاد محتوا در بلاگ، صفحات وب سایت، مقالات، خبرنامه ها و ویدیوها یاری دهند. البته نباید فقط به دانسته های خودتان اکتفا کنید. اعضای تیم شما هم قطعاً تجربیات مشابهی دارند بنابراین، باید به آنها هم فرصت مشارکت دهید.

مردم از دست شرکت هایی که بطور پیوسته در حال ارائه ی جدیدترین محصولات هستند خسته می شوند. در چنین شرایطی، داستان، می تواند تصورات مردم را روشن کرده و امیدوار کند. پس، بیانِ چیزهایی که برای شما رخ داده کمک می کند تا مردم به شما و مأموریت تان در یک راستا قرار بگیرند.

شنونده می تواند غرق داستان جذاب شما شود. مخاطب احساس می کند که درون دنیای شخصیت ها و کاراکترهای داستان غلط می زند و می تواند آنها را از هم باز شناسد. آنها متوجه گذشت زمان نمی شوند و احساسات بسیاری قدرتمندی را با داستان شما تجربه می نمایند.

نتیجه می گیریم که اگر احساس می کنید در محتوای وب سایت خود، دچار یکنواختی و تکرار شده اید، راهکار “بیان داستان” را برای خود پیشه کنید تا محتوای جذاب تری را هم از آن خود سازید و ترافیک وب سایت تان همچنان بالا باشد.

 

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۵/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar