• اسفند ۱, ۱۳۹۸

چگونه تصمیم گیری صحیح داشته باشیم!!؟

تصمیم گیری صحیح

خطاهایی که مانع تصمیم گیری صحیح می شود

تصمیم گیری صحیح درباره کسب و کار، خانواده، و زندگی کار آسوده ای نیست. با توجه به این راهنمایی ها،  از خطاهایی که در تصمیم گیری شما باعث مشکلات می شود جلوگیری کنید و تصمیم گیری صحیح داشته باشید.

۱- تصمیم گیری در زمان غیر مناسب

گاهی اوقات تصمیماتی را در زمان غیر مناسب می گیریم این تصمیمات در اغلب اوقات اشتباه هستند، زیرا با استرس گرفته می شوند. فرقی نمی کند تصمیمی که می خواهید بگیرید بزرگ باشد یا کوچک، مثلا در یک جلسه کاری بودید و فردی برای شروع یک پروژه از همه همکارانتان درخواست کمک می کند، شما با شور و شوق دست خود را بالا می برید و پاسخ مثبت به طرف مقابل می دهید. دوباره قبل از فکر کردن تصمیم گرفتید!!! و در برخی اوقات تصمیمات شما به سرعت برق از دهان شما خارج می شود و یا جمله ای عجولانه می گویید. از روی عصبانیت و بدون فکر کردن به عاقبت این کار، تصمیم می گیرید.
برای تصمیمات خود زمان مناسب را اختصاص دهید و درباره پیامدهای منفی و مثبت تصمیم خود، خوب بیاندیشید.

۲- آیا شما فاقد صلاحیت برای تصمیم گیری هستید؟

معمولا تصمیم گیری های بد، دز زمانی رخ می دهد که ما عصبی هستیم و تصمیم گیری های صحیح ، در مکانی به دور از هر گونه استرس و آرام رخ می دهد. حتی برای تصمیمات کوچک و جزئی سعی کنید به دور از هر تنش و استرسی باشید. سعی کنید نفس عمیقی بکشید و بعد تصمیم گیری کنید. هنگامی که تصمیم بزرگی دارید سعی کنید در مکانی آرام باشید و در تمام روز به آن فکر کنید تا تحت تاثیر اضطرابات و استرس ها قرار نگیرید.

۳- غرق شدن در هرج و مرج وقایع

اشتباه دیگر دیگران برای تصمیم گیری ها ، غرق شدن در هرج و مرج وقایع زندگی ست و یا گوش دادن به دیگران که در این وقایع غرق هستند. اگر این مسائل روی شما تاثیر می گذارند، پس بهتر است به درون خودتان گوش دهید.

۴- آیا الویت ها را در نظر می گیرید؟

در برخی اوقات تصمیماتی را می گیریم که به الویت های کاری ما مربوط نمی شود، و به یک چیز اهمیت کلامی می دهیم که ادعا می کنیم این چیز الویت خاصی را در زندگی ما ایفا می کند. اما می توانیم به تصمیماتی که با گفته های ما تناقض دارند اهمیت بیشتری دهیم و با فکر کردن به الویت ها، می توانیم تصمیم گیری صحیح داشته باشیم.

۵- عدم قراردادن بهترین ها در ذهن خود

در بیشتر اوقات، تصمیم می گیریم کارهایی را انجام دهیم ، بدون اینکه فکر کنیم به آن ها احتیاج داریم یا خیر!. دقیقا مانند صفاتی که از ما یک گروه با مسئولیت می سازد و این صفات، صفاتی ست که به ما اجازه می دهد بدون اینکه به برخی امور بیاندیشیم، آن ها را نایده بگیریم. به چیزی فکر کنید که به نفع شماست، شاید گاهی به نفع دوست و یا همسر خود، برخی چیزها را نادیده می گیرید، اما سعی کنید در کنار برآورده کردن احتیاجات آن ها، احتیاج خودتان هم برآورده شود.

۶- بی اعتنایی به ارزش های خود

در برخی اوقات تصمیماتی را انتخاب می کنید که برای ارزش های ما مناسب نیستند. جهان، مکانی بهتر می شود اگر همه ما به سوال های آینده ی کار و زندگی خود قبل از تصمیم گیری پاسخ دهیم. آیا عدل و صداقت این معیارها را در کسب و کار به حقیقت تبدیل می کند؟ آیا برای زندگی و کار ما مفید است که از این زاویه به آن بنگریم؟ بعد از اطمینان درباره این مسائل گزینه درست را انتخاب کنید.

۷- آنچه صحیح است را نادیده می گیرید

ما تصمیماتی را می گیریم که بیشتر اوقات فکر می کنیم ، برای امروز صحیح هستند. معتقد هستیم در طول زمان اینگونه پیش خواهد رفت. شاید برای رسیدن به این تصمیماتی که در تصور خود درست می خوانیم، ارقامی را تغییر داده باشیم و یا در این راه، پا روی دیگران گذاشته، بدون اینکه متوجه آن ها باشیم رد شدیم و باز هم معتقد هستیم این تصمیم در طول زمان صحیح خواهد بود. این تکنیک کاربردی ندارد نه در اول راه و نه در پایان، پس، نیاز است برای تصمیم گیری صحیح در اعماق خود غرق شوید تا تصمیمی بگیرید که در طول زمان از گرفتن آن پشیمان نشوید. به درونتان گوش کنید این صدا هیج گاه به شما دروغ نمی گوید.

۸- چشم پوشی از حقیقت

گقتن حقیقت، نقشی اساسی در تصمیم گیری صحیح شما دارد. در بیشتر اوقات، چیزی را می گوییم که باعث رضایت دیگران شود و یا چیزی را بر زبان نمی آورین که باعث ناراحتی دیگران خواهد شد. بسیار مهم است کلماتی را به کار ببریم که صحیح باشد. مهم نیست بیانیه شما کوچک باشد یا بزرگ، مهم این است که با صادق باشید. اگر پروژه نیازمند ۲ هفته زمان است نگویید ۱ هفته کافی است. اگر به ۲۰۰ دلار نیاز دارد نگویید ۱۰۰ دلار کافیست. صداقت در کار، بهترین سیاست است. گفتن حقیقت همیشه در ذهن شما باقی می ماند اما دروغ را دیر یا زود از یاد می برید.

۹- فراموش کردن اینکه چگونه “نه” بگویید

در برخی اوقات نیاز است از کلمه “نه” در تصمیم های خود استفاده کنید این امر برای ما در برخی اوقات کار دشواری ست، زیرا معتقدیم ما باید برای دیگران همه چیز باشیم. در واقع ما مجبور نیستیم دلایل کارهای خود را برای دیگران توضیح دهیم. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بگویید، “معذرت میخوام خیر نمی توانم این کار را انجام دهم”. این قاعده می تواند در زندگی ما مفید باشد. به یاد داشته باشید با هر قدمی که به عقب بر می دارید دیگران یک قدم به جلو قدم بر می دارند، پس همیشه با گفتن “بله” ، فرصت را از دیگران نگیرید.

[تعداد: ۳    میانگین: ۴.۷/۵]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar