• ژانویه 27, 2020

کنترل مصاحبه را چگونه به دست بگیریم؟!

کنترل مصاحبه

کنترل مصاحبه

ما همیشه برای یک مصاحبه استرس داریم، فقط برای اینکه نگرانیم مبادا آنچه که مد نظر ماست اتفاق نیفتد. یا فکر می کنیم که تجاربمان برای آن شغل خاص کافی نباشد یا نتوانیم پاسخی را که مصاحبه کننده به دنبال آنست به او بدهیم. اما چگونه باید نتیجه را به نفع خود تغییر دهیم و کنترل مصاحبه را به دست گیریم؟ این چیزی است که امروز در پدیده فکر مهتر به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید!

در دست گرفتن کنترل مصاحبه آنقدرها هم سخت نیست و عمدتا به رویکرد شما در مصاحبه و تاکتیک هایی که اتخاذ می کنید بستگی دارد.

برای مطالعه بیشتر:

۱۰ سوال رایج در مصاحبه کاری و نحوه پاسخ دادن به آنها- قسمت اول

۱۰ سوال رایج در مصاحبه کاری و نحوه پاسخ دادن به آنها- قسمت دوم

در مصاحبه کاری چگونه نقاط ضعف خود را پوشش دهیم

قبل از مصاحبه

سعی کنید بدانید کارفرما به دنبال چه ویژگی هایی است

اساسا شما می خواهید بدانید که یک کارفرمای بالقوه در یک نامزد ایده آل به دنبال چه چیزی است، تا با شرایط و ویژگی های خود مطابقت کرده و سپس در طول مصاحبه این موارد را به اشتراک بگذارید. شناسایی این تطابقات چیزی است که باید در روزهای پیش از مصاحبه انجام دهید. برای انجام این کار، مهارت ها، تجارب، توانایی ها، ترجیحات و غیره را که کارفرمای بالقوه در یک نامزد به دنبال آنست لیست کنید. شما می توانید به سادگی با بررسی و تجزیه توصیف شغل، تحقیق در مورد شرکت و با استفاده از قدرت های استنتاج خود، این را بیابید.

در حین مصاحبه

رویکرد خود را تغییر دهید

برای تغییر رویکرد خود، از حالت دفاعی خارج شوید – اکثر کاندیداها هنگام مصاحبه موضع دفاعی را برمی گزینند و به پرسش هایی که مصاحبه کننده پاسخ می دهند. اما کاندیدایان قویتر حالت تهاجمی به خود می گیرند و به گونه ای عمل می کنند که گویی خودشان مصاحبه کننده هستند.

بنابراین در رویکرد مصاحبه خود حالت تهاجمی بگیرید (یعنی شما سوال کننده باشید). به عنوان یک کاندیدا، با شرکت مصاحبه کنید تا ببینید که چقدر برای شما مناسب است. بینید که آیا مهارت های شما در آنجا ارزشمند خواهد بود؟ آیا می توانید در اینجا موفق شوید؟ آیا سبک مدیریت و فرهنگ شرکت با شخصیت شما مناسب است؟ آیا پتانسیل رشد برای شرکت و برای حرفه شما وجود دارد؟

اگر مصاحبه کننده سعی کرد کنترل مصاحبه را به دست بیاورد، آن را به خود برگردانید. به سؤالات بسیار سریع پاسخ دهید، وارد جزئیات نشوید و به سرعت از مصاحبه کننده سوالی بپرسید.

روی سوالی که پرسیده می شود دوباره تمرکز کنید

اگر به نظر شما صحبت کردن درباره بخشی از یک سؤال به نفع شما نیست، روی یک جنبه ای از آن سوال تمرکز کنید که به شما امکان می دهد یکی از تطابقات خود را برجسته کنید.

یک پل بسازید

با استفاده از این تکنیک شما یک پل از چیزی که سوال پرسیده شده به آنچه که واقعا میخواهید در مورد آن صحبت کنید، ایجاد می کنید. این روش شبیه به استراتژی تمرکز است. با این ترفند به طور بسیار نامحسوس موضوع صحبت را به موضوع دلخواه خود تغییر می دهید. برای انجام این کار ابتدا اهمیت موضوع مورد سوال را مورد تایید قرار دهید و سپس به دنبال یک نقطه محوری منطقی به سوی آنچه که فکر می کنید مهم تر است باشید.

از ترفند قیف استفاده کنید

با استفاده از تکنیک پل، شما به طور کامل از موضوع اصلی سوال دور می شوید و به موضوع دیگری می پردازید. اما گاهی اوقات شما فقط می خواهید حوزه بحث را محدود کنید، و می خواهید که به همان گفت و گو در یک جنبه خاص ادامه دهید. با استفاده از رویکرد قیف، می توانید مسئله بزرگتر را تصدیق کرده و سپس آنرا به مسئله ای کوچکتر اما در همان رابطه،  محدود کنید.  در واقع همان موضوع را با ابعاد کوچکتر ادامه دهید.

از لحظات / سوالات نهایی به بهترین نحو استفاده کنید

اگر مصاحبه کننده در آخر بپرسد “آیا چیزی وجود دارد که شما دوست دارید اضافه کنید؟” آنگاه یک یا دو مورد از تطابقات و ویژگی های اصلی خود را که در طول دوره مصاحبه ذکر نکرده اید، اضافه کنید. و اگر آنها بپرسند “آیا شما سوالی از من دارید؟” در آنصورت سوالی بپرسید که به شما امکان می دهد تا یکی از تطابقات ذکر نشده خود را مطرح کنید.

نباید امیدوار باشید که با مصاحبه کننده و مجموعه ای از سوالاتی روبرو شوید که به شما اجازه می دهد تصویری کامل از اینکه چرا شما بهترین گزینه برای این کار هستید، ارائه دهد. بلکه باید آماده باشید که کنترل مصاحبه را خود به دست گیرید و آنرا به همان سویی که به نفع شماست هدایت کنید.

[تعداد: ۳    میانگین: ۳/۵]
Avatar

ناهید خدایاری

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar