یکی از کلیدی ترین عناصر بازاریابی، تحقیقات بازار!

تحقیقات بازار

تحقیقات بازار

در کنار سایر عناصر بازاریابی، تحقیقات بازار یکی از حیاتی ترین گام ها برای ایجاد و توسعه کسب و کار است. چراکه به شما در ک مناسبی از نیاز و اندازه بازار جهت فعالیت هوشمندانه می دهد. هنگامی که شما به درستی بدانید مشتریان شما چه افرادی هستند، موارد زیر بسیار جای تامل دارند:

  • این مشتریان کجاها هستند؟
  • مشتریان در هر مکان به چه تعدادی حضور دارند؟
  • آنها چه نیازی به کالا یا خدمات شما دارند؟
  • چگونه قصد دارید آنها را بدست آورید؟

در هنگام پاسخ دادن به این سوالات، بر این موضوع تمرکز کنید که، شما در حال توسعه ارتباطات با مشتریان و بازار هستید:

  • دریابید مشتریان شما کجا هستند. اگر شما در حال برنامه ریزی برای باز کردن یک کافی شاپ هستید، می بایست دریابید که مشتریان شما در کدام منطقه جغرافیایی هستند. با توجه به رقابت شدید، مردم برای صرف یک قهوه ترجیح می دهند مسافت زیادی را طی نکنند پس بنابر این اغلب مشتریان محلی خواهند بود.  بنابر این، مکان مناسب تعیین کننده مهمی برای موفقیت تلقی خواهد شد.

با توجه به اینکه قهوه یک محصول با حاشیه سود مناسب است، تعیین مکان مناسب نیز نیاز به مکانی در سطح متوسط به بالا دارد، بنابر این شما هزینه های بیشتری برای تهیه مکان مناسب پرداخت خواهید کرد که در برنامه ریزی های شما تأثیر مستقیم دارد.

در نهایت نیز شما می بایست بسیار هوشیار عمل کنید، چرا که ممکن است افراد دیگری نیز برای مکان مورد نظر شما برنامه ریزی کرده باشند. البته این موضوع الزاماً بد هم نیست، چرا که آن مکان را برای صرف قهوه بیشتر از سایر مکان ها معرفی می کند.

اگر نگاهی به مثال ها بیندازیم متوجه می شویم که افرادی که به ساخت نرم افزار های کامپیوتری مشغولند می بایست از قبل به فکر توسعه محصول خود باشند. برای توسعه دهندگان ایرلندی چشم انداز جهانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چراکه بازار داخلی آنها بسیار کوچک است و شرکت برای ارائه محصولات به بازارهای بین المللی نیاز دارد.

  • اندازه بازاری که می توانید به آن خدمات عرضه کنید را برآورد کنید. هنگامی که یک ارزیابی واقعی از اندازه بازار هدف دارید، شما می توانید اطمینان حاصل کنید که منابع متناسب با محل است. و بطور مشابه، اگر شما قصد سرمایه گذاری خارجی داشته باشید، اندازه بازار در علاقه و سطح سرمایه گذاری تأثیر بسیار خواهد داشت.

 

یکی از راه های آسان برای دریافت برخی برآورد های قایل قبول، انجام تحقیقات بازار اولیه است. برای مثال، شما می توانید طی روز های مختلف هفته و ماه به یک کافی شاپ بروید، قهوه سفارش دهید، و در زمان های مختلف تعداد مشتریان را شمارش کنید. تعمیم این اطلاعات می تواند به شما کمک کند تا خیابان های خاص را ارزیابی کنید.


 

با توسعه دهنده نرم افزار، اندازه  و میزان بازاریابی شما کاملاً وابسته به تنظیمات، ویژگیها و خود محصول تان خواهد بود. این دسته از مشتریان، نیازی نمی بینند که  تنها به محل زندگی خود اکتفا کنند. بلکه می تواند گسترده تر بوده و از دسترس نیز دورتر رود. (این امر تا حد زیادی به میزان تقاضا، زبان مورداستفاده در وب سایت و حتی جایگاه آن در موتور جستجوی گوگل نیز بستگی دارد.)
بعلاوه، ابزار بسیار زیاد و متعددی جهت بدست آوردن تقاضای بیشتر وجود دارد. به عنوان مثال تحلیل و بررسی واژه های کلیدی رقابتی، تعداد رقیبان و …

  • نسبت به نیاز مشتری آگاه باشید. خیلی مهم است که نیازهای مختلف مشتریان مختلف را به وضوح بدانیم و آگاه باشیم. مشتریان کافی شاپ یک ایستگاه شلوغ ممکن است به یک سرویس ساده و سریع نیاز داشته باشند. آنها احتمالاً میل بیشتری برای قهوه های قابل حمل داشته باشند، پس یک کیوسک ساده در اینجا بازده بیشتری دارد. در حالی که محصول اصلی همان است ولی ارائه خدمات می تواند متفاوت و متناسب با نیاز مشتری باشد.

داشتن یک بینش و آگاهی روشن از گروه های متفاوت مشتریان و نیاز آنها، به شما کمک می کند تا کانال متفاوت برای سود آوری طراحی کنید. برای توسعه دهندگان نرم افزار بهتر است بزرگترین نیاز ها را ببینید و پلتفرم های اصلی ارائه دهید. هنگامی که نرم افزار آماده شد، اصلی ترین کلید موفقیت درخواست بازخورد از کاربران است، با دریافت این بازخوردها می توانند ویژگی های قابلیت های مورد نیاز را تعبیه نمایند. و البته کاربران قدرتمند ممکن است قابلیت هایی بیش از پلتفرم اصلی نیاز داشته باشند.

  • یک برنامه بازاریابی طراحی کنید و آنها را بطور موثر هدف قرار دهید. برای یک کافی شاپ مکان یکی از اساسی ترین عوامل است، پس کلید اصلی طرح کسب و کار شماست. هنگامی که در این خصوص تصمیم گرفته شد، نام و علائم تجاری به شما در برقراری ارتباط و ارائه به بازار کمک می کند. طراحی داخلی فروشگاه نیز سیگنال هایی را برای انتقال در بازار فراهم می آورد.

قرار گرفتن در لیست کسب و کار های محلی، و انتشار آگهی در مکان مناسب، روزنامه و مجله، همه و همه موجب افزایش آگاهی از نام تجاری شما می شود. رسانه های اجتماعی نقش بسیار مؤثری در عمومی تر شدن گوشی های هوشمند دارند و همانطور که شاهد هستیم استفاده ی مردم از گوشی های هوشمند همچنان با سرعت زیادی رو به افزایش است.
کاربران نیز از طریق اپلیکیشن ها از کلیه ی خدماتی که جهت رفع نیازشان ایجاد شده استفاده می کنندکه البته این آمار هم با سرعت زیادی رو به افزایش است.


 

برای توسعه دهندگان نرم افزار، شناسایی ۵ الی ۱۰ واژه ی اصلی و کلیدی اهمیت بسیاری دارد. زیرا از این طریق به ترافیک و بهبود وضعیت سایت کمک شایانی می کنند.


تبلیغات PPC ، ارزش ابزار مؤثری که برای بازاریابی بکار می رود را برای کسانی که امکان دارد در آینده مشتری شما شوند ارائه می دهد.
علاوه بر آن، کلیه فعالیت های بازاریابی (ترکیب شده از روش های مختلف) می تواند شامل برنامه بازاریابی شما شود. از جمله ی این موارد می توان به تبلیغاتی چاپی و حضور در رسانه های اجتماعی به عنوان بازاریابیِ رسانه های اجتماعی اشاره کرد.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar